Jakiego zabezpieczenia potrzebują nawierzchnie betonowe przed zimą?

Jakiego zabezpieczenia potrzebują nawierzchnie betonowe przed zimą?

W tym roku synoptycy straszną nas wyjątkowo niskimi temperaturami i obfitymi opadami śniegu. Warto jednak pamiętać, że te zjawiska mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń brukowanych podjazdów, placów i chodników. Dlatego warto wykonać kilka kroków, które pozwolą zadbać o betonowe nawierzchnie, dzięki czemu ich estetyka i ergonomia pozostaną w stanie idealnym. Czytaj dalej

 

Poznaj sprawdzone sposoby na impregnację, które sprawią, że nawierzchniom wokół inwestycji nie straszny będzie mróz i słota.


Jakiego zabezpieczenia potrzebują nawierzchnie betonowe przed zimą?

Kropla wody na zabezpieczonej nawierzchni


Krok pierwszy: porządki

Pielęgnację kostki warto zacząć od oczyszczania z piasku i innych zabrudzeń. Najlepiej użyć do tego miotły. Niedokładnie wyczyszczona nawierzchnia np. z nadmiaru jesiennych liści, może powodować ich gnicie, a w konsekwencji powstawanie na kostce trudnych do usunięcia plam. Błoto i plamy z oleju należy usuwać regularnie, najlepiej myjką ciśnieniową z odpowiednią przystawką.

 

Sprawdzony impregnat

Betonowe nawierzchnie można zabezpieczać specjalnym środkiem impregnującym. Dzięki temu powierzchnia będzie odporna na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych. Przed dokonaniem zabiegu należy pamiętać, aby nawierzchnia była wolna od wykwitów oraz czysta. Trzeci, ważny warunek to dodatnia temperatura otoczenia podczas impregnacji. Zakup ten lepiej przemyśleć, by dobrać do rodzaju kostki odpowiedni produkt. Dużą popularnością cieszy się Polbruk Efekt, dzięki któremu zabezpieczone elementy nie nasiąkają wodą. Co ważne środek wnika głęboko w impregnowaną powierzchnię, jest odporny na alkalia i umożliwia oddychanie betonu. Ważny jest też czas – Polbruk Efekt schnie zaledwie 20 minut.

 

Pierwszy śnieg? Łopaty w ruch!

A co jeśli pojawi się śnieg? Pierwszym krokiem jest odśnieżanie. Przy tej czynności właściciele posesji muszą mieć na uwadze, że kostce nie służy kontakt z metalowymi narzędziami. Używanie ich może prowadzić do zarysowań i odprysków. Metalowe łopaty lepiej zastąpić takimi, których zakończenia mają gumowe elementy.


Jakiego zabezpieczenia potrzebują nawierzchnie betonowe przed zimą?

 

Czytaj również: Kostka brukowana z Systemem Czystej Nawierzchni (SCN)


Do odśnieżania możemy też wykorzystać dostępne na rynku preparaty przeznaczone do rozpuszczania śniegu, które również są bezpieczne dla kostki, a dodatkowo eliminują powstanie trudnego do usunięcia błota pośniegowego. Nieco droższym rozwiązaniem, ale dającym szybszy efekt jest ułożenie pod powierzchnią automatycznie sterowanych specjalnych mat lub kabli grzewczych. Zastosowanie metody termicznej zdejmie z nas obowiązek odśnieżania.


Ach ten lód…

Najbardziej niebezpieczny dla podjazdu jest lód. Co prawda, nie podjeżdżamy pod swoje bramy garażowe z dużą prędkością, jednak znacznie wygodniej jest parkować na odlodzonej nawierzchni. Jednym z najczęstszych sposobów odladzania podjazdu jest posypanie go solą. Ta metoda jednak może powodować przebarwienia oraz wpływać negatywnie na znajdujące się w pobliżu rośliny. Producenci odradzają stosowanie soli w pierwszych dniach zimy oraz w pierwszym okresie zimowym po ułożeniu kostki. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie piasku, który dodatkowo zabezpiecza przed poślizgnięciami lub po prostu skorzystanie z rekomendowanych przez specjalistów środków przeznaczonych bezpośrednio do tego typu zabiegów.


Jakiego zabezpieczenia potrzebują nawierzchnie betonowe przed zimą?

 

Czytaj również: Jak dbać o nawierzchnie wokół domu jesienią


Tylko regularne oczyszczanie, odśnieżanie i odladzanie podjazdu z kostki brukowej zapewni bezpieczeństwo i komfort z jego użytkowania. Warto zadbać o impregnację, gdyż dobrze przygotowana nawierzchnia do okresu zimowego będzie funkcjonalna i estetyczna przez lata niezależnie od aury.


Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.
  • Komputerowe projektowanie domów - polska wersja na... Liczba postów: 7 Grupa: Budowa i re... W mojej opinii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę w takim razie ZwCAD-a i oczywiście w wersji 2020 ale i najnowszej aktualizacji 2021 który jak na razie prezent...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >