Jeśli wybieramy okna energooszczędne, to na jakie właściwości musimy zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli wybieramy okna energooszczędne, to na jakie właściwości musimy zwrócić szczególną uwagę?

Okna energooszczędne pozwalają zminimalizować straty ciepła, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania domu lub mieszkania. Podpowiadamy, czym kierować się przy ich zakupie. Czytaj dalej

 

 

Wysoka izolacyjność cieplna okien energooszczędnych to zasługa odpowiedniej konstrukcji. Na ich właściwości mają wpływ poszczególne elementy, czyli pakiety szybowe, rodzaj ram, zastosowane ramki dystansowe i system uszczelek.


Jeśli wybieramy okna energooszczędne, to na jakie właściwości musimy zwrócić szczególną uwagę?Fot. Sokółka Okna i Drzwi

Współczynnik Uw

Podstawowy parametr, który powinniśmy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji, to współczynnik przenikania ciepła Uw. Określa on stopień izolacyjności termicznej całego okna. Im niższa jego wartość, tym mniejsze będą straty energii w domu. Ważne jest, by zawsze sprawdzać parametr Uw, a nie tylko Ug – oznaczający przenikalność cieplną pakietu szybowego.


Jeśli wybieramy okna energooszczędne, to na jakie właściwości musimy zwrócić szczególną uwagę?Fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

Czytaj również: Czy można wymienić okna i drzwi korzystając z dopłat programu "Czyste powietrze"?

 

Okna fasadowe i drzwi balkonowe montowane w nowo budowanych domach muszą mieć, zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła Uw do 1,1 W/m²K. W budownictwie energooszczędnym stosuje się stolarkę okienną o jeszcze lepszych parametrach. W tym przypadku zaleca się, by współczynnik Uw wynosił 0,9 W/m²K. Izolacyjność cieplną na takim poziomie zapewniają okna i drzwi balkonowe Sokółka Okna i Drzwi z linii Puro, Thermo80, Thermo80 Alu, ThermoHS oraz ThermoHS Alu. Modele Elite92 i Elite92 Alu mają Uw o wartości 0,8 W/m²K, a okna Puro Passive do domów pasywnych – 0,66 W/m²K.

 

Energooszczędne pakiety szybowe

Przeważającą część okna zajmuje pakiet szybowy, dlatego jego rodzaj w znacznej mierze przekłada się na komfortową temperaturę we wnętrzach. Przed ucieczką ciepła najskuteczniej chronią szyby zespolone, złożone z trzech tafli szkła. Dla poprawy efektywności energetycznej, po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pakietu szybowego umieszcza się szkło niskoemisyjne. Jego powierzchnia pokryta jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają promieniowanie cieplne emitowane przez grzejniki, oświetlenie i inne urządzenia. Dzięki temu ciepło jest zatrzymywane w budynku. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, która w okresie jesienno-zimowym może zostać wykorzystana do dogrzania pomieszczeń bez dodatkowych kosztów.


Jeśli wybieramy okna energooszczędne, to na jakie właściwości musimy zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na kupno okien drewnianych?

 

By zredukować mostki termiczne, stosuje się ciepłe ramki dystansowe. Są one wykonane z tworzywa sztucznego lub połączenia stali szlachetnej i tworzywa sztucznego, a nie z aluminium. Takie rozwiązanie ogranicza również możliwość skraplania się pary wodnej na szybach w przypadku słabej wentylacji w budynku. Dodatkowo w oknach energooszczędnych wypełnia się przestrzeń międzyszybową gazem szlachetnym, np. argonem, który ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż powietrze.

 

Ciepłe ramy

Termika okien zależy również od konstrukcji ram. Znaczenie ma zarówno rodzaj materiału, z którego wykonano profile, jak i zastosowany system uszczelek.

 

„Dobrą izolacyjność cieplną zapewniają profile drewniane. W oknach energooszczędnych powinny mieć one grubość co najmniej 80 mm. Podwyższoną termoizolacyjność uzyskuje się także dzięki głębszemu osadzeniu pakietu szybowego w ramie” – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.


Jeśli wybieramy okna energooszczędne, to na jakie właściwości musimy zwrócić szczególną uwagę?Fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

Jeśli okna mają skutecznie chronić przed stratami energii, muszą być szczelne. Dlatego tak istotnym elementem jest odpowiedni system uszczelek, który nie dopuszcza do przedostawania się zimnego powietrza pomiędzy skrzydło a ościeżnicę. Najlepsze rezultaty zapewnia zastosowanie trzech lub czterech uszczelek. Ważna jest również jakość uszczelek. Najbardziej wytrzymałe są te wykonane z syntetycznego kauczuku EPDM, który cechuje się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych.

 

Prawidłowy montaż

„Jeśli chcemy w pełni korzystać z zalet okien energooszczędnych, powinniśmy zadbać o ich prawidłowy montaż. Niewystarczające zaizolowanie miejsca styku ramy z murem może być powodem nieszczelności i przenikania zimna do domu. Przyczynia się to również do szybszego niszczenia profili okiennych” – mówi Daniel Kurek, Kierownik Produktu Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

 

W przypadku okien energooszczędnych zaleca się montaż warstwowy lub bezpośrednio w warstwie ocieplenia. Ten pierwszy wykonuje się w murze, przy użyciu taśmy paroszczelnej od wewnątrz, taśmy paroprzepuszczalnej na zewnątrz oraz pianki poliuretanowej. Montaż w warstwie ocieplenia przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych systemów.


Zamontowanie okien najlepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie, która ma autoryzację producenta. Mamy wówczas pewność, że okna zostaną osadzone właściwie oraz przy użyciu odpowiednich materiałów i akcesoriów instalacyjnych.

Źródło: Perception PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak zmniejszyć koszty ogrzewania? Liczba postów: 138 Grupa: Budowa i re... Aby zmniejszyć, ograniczyć koszty utrzymania należy zadbać o odpowiednią i jak najlepsza izolację wewnętrzna oraz zewnętrzna budynku, to w praktyce pozwoli nam....
  • poszukuję firmy wykonującej i montującej konstrukc... Liczba postów: 53 Grupa: Firmy budow... Ze swojej strony jak najbardziej właśnie mogę polecić firmę http://wenmont.pl/. To jest firma, która ma i zaplecze techniczne i odpowiednie doświadczenie, które...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 201 Grupa: Budowa i re... We offer the Programming Assignment Help Online services to the UK students. Our academic writer writes any assignment as they are well-versed with every assign...
  • Komu zlecić budowę hali? Liczba postów: 27 Grupa: Moja budowa W hali będziesz potrzebował także dobrej jakości posadzki. Ja w tym zakresie współpracowałem z firmą www.planbet.pl . Wykonali dla mnie bardzo dobrej jakości po...
  • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 607 Grupa: Budowa i re... Ja mogę polecić firmę od nadzoru inwestorskiego i jest to firma https://insbud.szczecin.pl/ ze Szczecina. Firma oferuję również takie usługi jak : odbiory tech...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15753 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 102

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >