Kamień w ogrodzie jako ponadczasowy element dekoracyjny.

Kamień w ogrodzie jako ponadczasowy element dekoracyjny.

Kamienie w ogrodzie podkreślają naturalne piękno roślin, stanowiąc trwały element dekoracyjny. Czytaj dalej

 

Mimo, że kamień, z racji swego ciężaru, jest drogim materiałem, jest bardzo popularnym dodatkiem dekoracyjnym do ogrodu, stanowi o jego charakterze, podkreśla bogactwo i piękno kompozycji roślinnych. W sprzedaży znajduje się granit, wapń, piaskowiec. Wybierać można kamienne tafle, otoczaki, drobniejszy lub grubszy żwir. Dla kogoś, kto nigdy nie był w miejscu, gdzie sprzedaje się kamień, same wystawy i przykładowe sposoby kompozycji kamiennych stanowić mogą nie lada zaskoczenie, bo kamień można ułożyć i wykorzystać na tysiące sposobów, nie tylko do wykonania klasycznego skalniaczka z otoczaków, ale też bardziej wysublimowanych, finezyjnych kompozycji ogrodowych.


jak wykorzystać kamień naturalny w aranżacji ogrodu


Najłatwiej wykorzystać kamień w ogrodzie tworząc proste lub bardziej skomplikowane ogródki skalne, gdzie kamień stanowi tło dla roślinności typowej dla gór.

Nie małe znaczenie ma ukształtowanie terenu ogrodu. Naturalne spadki terenu dają ogromne możliwości kamiennych aranżacji, gdzie tworzyć można ciekawe murki kamienne, na których można osadzić na przykład drewnianą ławeczkę. Dobra wiadomość dla posiadaczy zupełnie płaskich powierzchni jest taka, że nawet tam, gdzie jest zupełnie płasko, można wykorzystać kamień, tworząc z niego cembrowinę studni, otoczkę oczka wodnego, ciekawą grotę skalną. Dużą inspirację w tym wypadku mogą dać ogrody japońskie, w których wykorzystuje się kamień, jako naturalny element krajobrazu.

 

Czytaj również: Ogród japoński czym się charakteryzuje i jak go zaprojektować?


wykorzystanie kamieni w ogrodzie jako dekoracji

 

Ścieżki w ogrodzie usypane lub wyłożone kamieniem

Niejeden ogrodnik staje przed dylematem, dotyczącym ścieżek w ogrodzie. Kiedy są wytyczone, chciałoby się, aby były wyłożone trwałym, odpornym na zmiany pogody materiałem. Kamień w tym wypadku zdaje się być materiałem jak najbardziej naturalnym i pożądanym. Nie trzeba go konserwować, a położony raz,  nie wymaga napraw i skomplikowanych zabiegów, no i nie ulegnie zniszczeniu ,jak na przykład drewno, które z biegiem lat może stracić swoje walory użytkowe i estetyczne. Do wyboru są bruki granitowe, łupane otoczaki, plastry z otoczaków, żwirki różnej grubości, którymi można ścieżki wysypać. Żwir ma wadę, lubi przerastać roślinnością, więc tutaj, raz na jakiś czas, należy usunąć wrastającą trawę, by utrzymać ścieżkę w należytym stanie.


kamień w ogrodzie jako element dekoracyjny

 

Na kamień w ogrodzie można wydać niebagatelne kwoty

Kamień naturalny w ogrodzie może kosztować majątek. Zwłaszcza jeśli wybierzesz granit, koszt może być duży. Nie mniej jednak, można łączyć różne rodzaje kamienia, korzystając z tańszych opcji, a granitem choćby podkreślając poszczególne elementy dekoracyjne. W sprzedaży znajdują się również betonowe imitacje kamienia, równie trwałe, do złudzenia przypominające naturalny kamień. Można w ten sposób taniej zakupić fontanny, donice czy figurki ogrodowe, jak również ciekawe materiały do wykonania ogrodowych ścieżek, jak odlewy, imitacje plastrów kamiennych, kostki brukowej.


kamień w ogrodzie jako ponadczasowy element dekoracyjny

 

Na dużych powierzchniach, takich jak podjazdy, popularnie zwane polbruki sprawdzają się najlepiej, stanowiąc najczęściej dziś spotykaną powierzchnię. Ich kolorystyka, kształty, powodują, że ułożenie ciekawych kolorystycznie, finezyjnych wzorów, dla doświadczonej ekipy brukarskiej nie stanowi problemu.  Również materiały betonowe, do złudzenia przypominające piaskowiec, stają się niezwykle popularne, jako element elewacji budynków, podmurówek, co daje nam możliwość aranżowania ogrodu, jako przedłużenia domu, właśnie z elementami piaskowca.


kamień w ogrodzie jako ponadczasowy element dekoracyjny


Jeśli wiesz, że kamień w ogrodzie i na podjeździe będzie strzałem w dziesiątkę w twoim przypadku, zacznij szukać inspiracji dużo wcześniej. Bogactwo form i kolorów może uczynić decyzję wyboru projektu niezwykle trudną.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć teren przed erozją


Artykuł przygotowała firma Remston z Warszawy oferująca usługi brukarskie: http://bruk.warszawa.pl

 

kamień w ogrodzie jako ponadczasowy element dekoracyjny


Źródło: Remston / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • blacha trapezowa Liczba postów: 113 Grupa: Robimy dach Wiem, że szeroki wybór blach trapezowych ma w swojej ofercie Regamet. Osobiście bardzo tą firmę polecam, bo sam mam ich blachę na dachu, sprawuje się i wygląda....
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 333 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 153 Grupa: Firmy budow... Łapcie - https://osapolska.pl/ Polecam i to pod każdym względem, bo jeśli chodzi o sprzęt do rozbiórek, to macie tam rozwiązania do profesjonalnych zastosowań,....
  • Ogrody Liczba postów: 371 Grupa: Ogrody Ok...ogród ogrodem - te wszystkie kwiatki, tuję, oczka wodne i tym podobne....a czy bardziej spektakularnym przedsięwzięciem był by basen w ogrodzie ???. Ja na...
  • Rozbiórki Liczba postów: 92 Grupa: Stawiamy śc... Też sobie zapiszę i chętnie skorzystam z takiej opcji, bo niedługo planujemy budowę domu na nowo na działce po rodzicach.
  • Fundamenty - nogi naszego domu Liczba postów: 111 Grupa: Robimy fund... Właśnie ruszam z budową. Czy możecie polecić mi jakąś dobrą firmę, która wykonuje wykopy pod fundamenty? W sieci trafiłam na https://koparki-wykopy.pl, ponoć wy...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15805 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >