Kielichowiec chiński (Calycanthus chinensis)

Kielichowiec chiński (Calycanthus chinensis)

Ten efektownie kwitnący krzew liściasty pochodzi z rodziny kielichowcowatych. Naturalnie występuje w środowisku leśnym, we wschodnich Chinach. W naszym klimacie osiąga wysokość od 1,5 - 2,5 m i podobną szerokość. Kwitnie od IV-VI biało różowymi kwiatami o żółtych środkach, które pojawiają się na końcach pędów. Kwiaty są bezzapachowe i mierzą 4,5 - 7 cm średnicy. Roślina wyróżnia się również wyjątkowymi liśćmi o długości 11-26 cm i 8-16 cm szerokości, które mają intensywny, jasno zielony kolor i piękny połysk.


Uprawa:

Roślina nie nalezy do gatunków zbyt wymagających. Toleruje glebę o średniej kwasowości, pruchniczą, dobrze przepuszczlną. Stanowisko słonoczne do półcienia najlepiej osłonięte od wiatru.  Nie wolno dopuścić do jej przesuszenia.  Jest raczej odporna na szkodniki  i chorby. Zaleca się nawożenie rośliny raz w roku obornikiem lub kompostem.
kielichowiec chiński (Calycanthus chinensis (W.C.Cheng & S.Y.Chang)
Pąk kwiatowy

 Roślina jest mrozoodporna — wytrzymuje mrozy do –30 °C. Młode egzemplarze, zwłąszcza w rejonach zimniejszych nalezy na zimę okryć i zabezpieczyć przed przemarznięciem. 

 

Czytaj również: Kielichowiec Raulstona - krzew o długokwitnących kwiatach

 

kielichowiec chiński (Calycanthus chinensis (W.C.Cheng & S.Y.Chang)

 

Kielichowiec będzie się pięknie komponował z innymi roslinami i krzewami cieniolubnymi.  Roślina pięknie przebarwia się jesienią na żółto a w pażdziernku pojawiają się owoce. 

Ostateczną wysokość roślina osiąga ok. 10 lat.  W Polsce kielichowiec chiński występuje bardzo rzadko w uprawach kolekcjonerskich. 

 

Czytaj również: Bougaunvillea, kącicierń przepięknie kwitnący krzew

 

kielichowiec chiński (Calycanthus chinensis (W.C.Cheng & S.Y.Chang)

Źródło: budnet / budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18892 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 149

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >