Kleje anaerobowe – czym są i komu się przydadzą?

Kleje anaerobowe – czym są i komu się przydadzą?

Kleje anaerobowe stanowią dzisiaj jedną z ważniejszych grup specyfików z gałęzi chemii profesjonalnej (o przeznaczeniu technicznym) – mają postać specjalnych żywic, które ulegają utwardzeniu po odcięciu dopływu tlenu. Dlatego inna nazwa tych preparatów to kleje beztlenowe. Czytaj dalej

 

Wynalazcą pierwszego kleju anaerobowego był Amerykanin, profesor Vernon K. Krieble w 1953 roku. Jego firma, American Sealants wprowadziła na rynek markę Loctite, która do dziś jest wiodącą w tej branży na świecie.

 

Kto skorzysta z kleju anaerobowego?

Komu się przydają takie żywice? Przydają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba uszczelnienia. Zabezpieczanie poluzowanych lekko gwintów, osadzanie łożysk, kół zębatych, eliminacja niewielkich szczelin i przedmuchów – we wszystkich tego typu zadaniach pomaga właśnie klej anaerobowy. Upraszczając: tego typu substancje zapobiegają odkręcaniu się śrub oraz zastępują w większości przypadków uszczelki.

 

Kleje anaerobowe – czym są i komu się przydadzą?

Czytaj również: Mocowania budowlane w każdych warunkach - właściwości i zastosowanie zaprawy epoksydowej

 

Kleje anaerobowe będą więc niezastąpione dla wszystkich mechaników, hydraulików oraz każdego, kto związany jest z szeroko rozumianą sferą montażu lub naprawy maszyn różnego typu.

 

Co trzeba wiedzieć przed zastosowaniem kleju beztlenowego

Do specyfiki stosowania tego typu preparatów należy między innymi ta właściwość, że ich przeznaczeniem jest uszczelnianie raczej niewielkich nierówności. Części, które będą łączone powinny być sztywne, a sama szczelina nie powinna być głębsza niż 0,5 mm, o szerokości do 5 mm.

 

W zależności od rodzaju kleju oraz potrzeb osoby używającej go, uzyskujemy słabe, średnie lub bardzo mocne połączenia ze stalą, aluminium albo innymi metalami.

 

Kleje anaerobowe – czym są i komu się przydadzą?

 

Czytaj również: Dlaczego warto gruntować podłoże? Jaki grunt wybrać?

 

Czynnikiem, który zdecydowanie pomaga temu rodzajowi klejów w przejściu ze stanu ciekłego do stałego jest wysoka temperatura. Jeżeli wynosi ona poniżej 10 stopni Celsjusza, może być potrzebny specjalny aktywator, który pomoże w zasychaniu wybranego kleju anaerobowego.

 

Mocne strony klejów anaerobowych

Takie kleje to substancje jednoskładnikowe. Nie ma więc potrzeby troszczenia się o odpowiednie proporcje oraz przebieg mieszania przed zastosowaniem w wymaganej lokalizacji. Pamiętajmy, iż przed aplikacją należy bardzo starannie oczyścić oraz odtłuścić obszar, który będzie klejony.

 

Do niewątpliwych zalet tego typu rozwiązań należy między innymi to, że klejone obszary są w pełni chronione przed korozją. Dlatego są tak lubiane przez mechaników (również samochodowych). Rdza należy do grupy często pojawiających się problemów wszędzie tam, gdzie stosuje się tradycyjne połączenia gwintowe. Szansa na uniknięcie tego problemu to nie tylko znaczne ułatwienie, to także wymierne oszczędności.

 

Czy warto zdecydować się na takie preparaty?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny klejów tego rodzaju do faktu, że do ich sprawnego stosowania nie trzeba wcale dużych ilości preparatu – będzie to poważny argument na rzecz ich kupna i użytkowania.

 

Kiedy zalejemy już gwint takim specyfikiem i wkręcimy śrubę – pozostaje nam tylko poczekać klika chwil – czas schnięcia jest zawsze podany na opakowaniu. Kontakt z metalem działa na kleje anaerobowe jako wyzwalacz. Aby preparat zadziałał prawidłowo, nie jest wymagane stosowanie żadnej dodatkowej formy nacisku. Pamiętajmy o temperaturze – nie może być zbyt niska, gdyż wydłuży to znacznie proces twardnienia.

 

Jak widać z powyższego zestawienia podstawowych informacji na temat klejów anaerobowych – będzie to niezastąpiony drobiazg w przyborniku każdego, kto (profesjonalnie lub też czysto amatorsko) zajmuje się pracami technicznymi.

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15868 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 154

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >