Klimatyzatory - powiew chłodu w upały - porady i instrukcje

Klimatyzatory - powiew chłodu w upały - porady i instrukcje

Upał! Jak poradzić sobie z falą gorąca? Co zrobić, by chociaż w domu móc nacieszyć się ożywczym chłodem? Jak zapewnić regulację temperatury oraz wilgotności? Rozwiązaniem jest zakup przenośnego klimatyzatora. Czytaj dalej


Szklarnia, sauna, Sahara – to tylko niektóre z określeń, które są stosowane w odniesieniu do mieszkań, niejednokrotnie przez znaczną część dnia wystawionych na działanie promieni słonecznych. Nagrzaniu mieszkań sprzyjają również powszechnie montowane duże okna oraz szkieletowe budownictwo. Jak przeżyć w takiej sytuacji? Prostym oraz szybkim rozwiązaniem, mającym na celu poprawę naszego komfortu, jest zakup przenośnego klimatyzatora. Na rynku jest dostępna szeroka oferta, spośród której każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie do potrzeb oraz warunków mieszkania.

 

Jak to działa?

Klimatyzator funkcjonuje jak lodówka. Część urządzenia z parownikiem odpowiada za pobieranie ciepłego powietrza z pomieszczenia, a następnie wypuszczenie go po schłodzeniu. Drugi element, zawierający sprężarkę oraz skraplacz, zasysa powietrze z zewnątrz. Następnie schładza gaz w klimatyzatorze, a po nagrzaniu odprowadza powietrze na zewnątrz.

 

Praktyczne uwagi

Przy użytkowaniu klimatyzatorów warto pamiętać o kilku regułach, pozwalających w pełni cieszyć się ich zaletami. Klimatyzacja nie powinna powodować przeciągów, wyziębień pomieszczeń, ani być też skierowana bezpośrednio na ludzi. Należy też unikać zbyt dużych różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Optymalne zróżnicowanie wynosi ok. 5-7 stopni C. Klimatyzatory pozwalają na utrzymanie stałej wilgotności powietrza, w przedziale 30-70%. Urządzenie nie może być umieszczone w pobliżu źródeł ciepła. Nie można również zakrywać kratek wentylacyjnych. Należy też ściśle przestrzegać zasad użytkowania. Statystyki wskazują, że zdecydowana większość usterek jest wynikiem niewłaściwych: konserwacji, czyszczenia oraz instalacji.

 

Gdzie zainstalować klimatyzator?

Optymalne funkcjonowanie urządzenia wymaga umieszczenia go w miejscu nienasłonecznionym. Dodatkowo powinien znajdować się w miejscu niezasłoniętym meblami, by nie hamować oraz nie zaburzać przepływu schłodzonego powietrza.


Istotne parametry techniczne oraz funkcje:

• Głośność pracy – 16 dB/A – jest niesłyszalna; 25 dB/A – odpowiada szumowi delikatnego deszczu; 40 dB/A – pracującej lodówce. Korzystną funkcją, zapewniającą cichą pracę urządzenia, jest ustawienie „trybu nocnego”. Klimatyzator będzie wtedy działał cicho, ale mniej wydajnie.
• Funkcja chłodzenia oraz ogrzewania. Urządzenia wyposażone dodatkowo w podgrzewacz powietrza mogą być przydatne do wiosennego oraz jesiennego, dodatkowego ocieplania mieszkań. Zapewniają utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu niezależnie od warunków zewnętrznych oraz działania instalacji c.o.
• Moc – im wyższa, tym urządzenie jest bardziej wydajne i może skuteczniej klimatyzować większe pomieszczenia. Wybierając odpowiedni model do mieszkania warto określić jego kubaturę, liczbę osób, grubość ścian, wielkość okien a także nasłonecznienie. Znając te parametry warto skorzystać z konsultacji sprzedawcy.
• Nawilżanie oraz filtrowanie powietrza. Funkcje bardzo przydatne w suchych oraz zanieczyszczonych pyłami pomieszczeniach.

 

Czytaj również: Sposoby na obniżenie temperatury w domu

 

Ciekawostka

 Zużycie energii przeciętnego klimatyzatora jest trzykrotnie niższe, niż piecyka elektrycznego.

Zakup klimatyzatora jeszcze do niedawna kojarzył się z luksusem, na który stać nielicznych. Przegląd bogatej oraz szerokiej oferty rynkowej skłania do wniosku, że tak nie jest. Wysokiej jakości sprzęt, który posłuży nam przez długi czas, zarówno latem - chłodząc, jak i w zimnych porach – grzejąc, można kupić już za mniej niż 1000 zł. Aktualnie obserwujemy nagłe i nieprzewidywalne zmiany pogody, dlatego też klimatyzator pozwala zabezpieczyć się przed niekorzystnymi temperaturami. Zapewnia również stworzenie warunków do odpoczynku i pracy.

Osoby, które chcą zapewnić przepływ powietrza w mieszkaniu oraz chłodzenie, a nie są zdecydowane na zakup klimatyzatora, mogą wybrać wentylator. Szeroki wybór tych produktów, zarówno przeznaczonych do postawienia na biurku, podłogowych oraz sufitowych.

 

Wentylatory biurkowe - ważą do kilku kilogramów. Cechuje je niski pobór mocy – ok. 40W. Bardziej zaawansowane modele mogą posiadać metalową obudowę oraz śmigło, a także możliwość trwałego ustawienia kierunku nawiewu.

 

Wentylatory podłogowe – w porównaniu do biurkowych zapewniają odczuwalny, chłodny nawiew, nawet w znacznej odległości od urządzenia

 

Czytaj również: Jakie są dostępne na rynku rodzaje wentylatorów do mieszkań?

Źródło: Kuźnia PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 214

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >