Kolektory słoneczne - energia dla Polski

Kolektory słoneczne - energia dla Polski

Świadomość ekologiczna jest coraz szersza na świecie. Ludzie nie pragną już tylko mieć swój dom, ale chcą również by był on energooszczędny. Zasilać mają go już nie prąd z linii elektrycznej, tylko przyjazne dla środowiska, i co najważniejsze, odnawialne źródła energii, które obecnie możemy eksploatować w jak najbardziej prywatny sposób, niezależny od ogólnokrajowego dostawcy. Czytaj dalej

 

Jednym z pokładów ogromnej ilości energii są promienie słoneczne. Instalacja pozwalająca na jej pozyskanie jest coraz bardziej popularna w naszym kraju i odpowiednio dobrana, czyni nas niezależnymi posiadaczami systemu zapewniającego energię dla całego naszego domu. 


W Polsce

 

Nasza strefa klimatyczna oraz położenie geograficzne mają dla Polski pewne skutki ściśle związane z użytkowaniem i potencjałem energii słonecznej. Specjaliści poddali ocenie napromieniowanie naszego kraju w cyklu rocznym, z której wynika, że jest to ok. 1000 kWh/m. Jednak blisko połowa promieni słonecznych w Polsce dociera do nas w postaci tzw. rozproszonej (i tym samym generuje mniejszą ilość energii). Należy więc dobrze zastanowić się nad naszym zużyciem, by nie miało miejsce niedoszacowanie możliwości, a tym samym braki w tym źródle prądu, a także źródle generującym ciepło w naszym domu. 

 

Czytaj również: Zmiany w oznakowaniu energetycznym


Zastosowanie



Specjaliści w dziedzinie wykorzystania kolektorów słonecznych są zdania, że najbardziej efektywnym rodzajem ich wykorzystania jest ogrzewanie wody w naszym domu. Jeśli więc posiadamy ok.6 m2 powierzchni kolektorów i przyjmiemy, że na każdy z nich przypada połowa szacunkowej rocznej energii słonecznej w Polsce, to w prostym rachunku otrzymujemy 3000kWh całkowicie odnawialnej i ekologicznej energii na własny użytek (6 x 0.5 x 1000). Rocznie jest to oszczędność więcej niż 1000 zł, jeśli więc koszt instalacji mieścił się w granicy 10 000 zł to po 10 latach wydatek nam się zwróci. Kąpiel w promieniach słonecznych brzmi dumnie.

Kolektory słoneczne mogą generować energię także na użytek ogrzewania naszego domu. Wymaga to jednak dwóch dodatkowych zabiegów: większej powierzchni ogniw fotowoltaicznych oraz wyposażenia instalacji w coś co latem, wykorzysta nadmiar zgromadzonego ciepła.

 

Czytaj również: Energooszczędne rozwiązania dla szkieletowych i murowanych budynków

 


Efektywność 

 

Zużycie energii, jak nie trudno się domyślić, zależy przede wszystkim od liczby domowników. Umiarkowane szacunki specjalistów wskazują tu wartość 1,5 m2/os. Liczba ta może się zwiększać, ale również może być mniejsza, gdyż różnice pomiędzy kolektorami polegają na ich wydajności oraz wielkościach strat w generowanym cieple. Także to, jaki zasobnik wybierzemy, determinuje nasze zadowolenie z tej eko-instalacji – jego wielkość zapobiega możliwości przegrzania się systemu. Zakłada się, że 350 litrów zbiornika jest w stanie w komfortowy sposób przysłużyć się maksymalnie 4 osobom. 



Lokowanie kolektorów


Pierwszą i najważniejsza zasadą lokowania ogniw fotowoltaicznych jest to by ich powierzchnia była skierowana w kierunku południowym lub bliskim temu kierunkowi świata. Innymi zasadami umieszczania kolektorów promieni słonecznych są:
- małe zadrzewienie działki wokół,
- płaskie kolektory najefektywniej sprawdzają się, gdy zamontujemy je na naszym dachu,
- optymalny kąt pochylenia połaci dachowej dla naszego kraju mieści się w przedziale 40-45o ,
- kolektory rurowe można zamontować pod każdym kątem, a nawet uczynić z nich element pionowej elewacji lub innego elementu architektonicznego.

Dziękujemy firmie eko-sowa.pl za konsultację merytoryczną.

Źródło: eko-sow / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 214

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >