Kolor tynku trudny wybór, na co zwrócić uwagę?

Kolor tynku trudny wybór, na co zwrócić uwagę?

Kolor elewacji to bardzo charakterystyczny element domu, pełni funkcję reprezentacyjną, więc naturalne jest, że przede wszystkim powinien podobać się mieszkańcom pod względem wizualnym. Warto jednak poznać kilka zasad związanych z wyborem różnych odcieni tynku, by spełniał on też oczekiwania pod kątem funkcjonalnym – cieszył długi czas żywą barwą oraz trwałością. Czytaj dalej

 

Inwestorzy indywidualni zazwyczaj mają dobrze określoną wizję swojego wymarzonego domu. Chętnie odtwarzają w myślach każdy szczegół już wykończonego i gotowego do mieszkania budynku. Kolor elewacji odgrywa bardzo istotną rolę. Jak wybrać barwę tynku, by dobrze się prezentowała, podobała nam się wizualnie oraz współgrała z otoczeniem i bryłą budynku – podpowiadają eksperci Weber.


kolor tynku trudny wybór, na co zwrócić uwagę?

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze koloru?

Właściwy dobór tynku zależy od takich czynników, jak wielkość domu, jego lokalizacja, czy też wygląd innych elementów budynku.

 

„W przypadku mniejszych domów warto postawić na jednolity, jasny kolor, który optycznie powiększa. W przypadku większych domów można łączyć kilka kolorów na tej samej ścianie oraz zastosować odcienie ciemne. Należy trzymać się tonacji narzuconej przez kolor dachu, rynien, ram okiennych i drzwi, na przykład, odcienie szarości lepiej wyglądają przy czarnym dachu, niż takim z dachówką w odcieniu ceglanym” – wyjaśnia Magdalena Kawińska, menadżer kontroli jakości, badań i rozwoju marki Weber.

Kwestia wyboru koloru ma także aspekt praktyczny – na ciemniejszych odcinkach mniej widać zabrudzenia. Gdy ściany budynku są bardziej narażone na zawilgocenie lub porastanie, warto pamiętać, że ciemniejsze kolory łatwiej się nagrzewają i dzięki temu szybciej wysychają. Jednocześnie łatwiej płowieją i pod wpływem reakcji termicznych są bardziej podatne na spękania. Z tego względu przyjmuje się, że bardzo ciemnie kolory mogą stanowić maksymalnie 10 proc. powierzchni ściany.

 

„W kontekście walki z mikroorganizmami na elewacji bardziej sprawdzają się ciemniejsze barwy, jednak należy je odpowiednio zabezpieczyć przed spękaniem poprzez wzmocnienie warstwy zbrojonej. Szklana siatka powinna być dobrej jakości, a klej wzmacniany włóknami” – podsumowuje Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.

 

Pamiętajmy też, że każda elewacja, niezależnie od barwy tynku, wymaga specjalnego traktowania – odpowiedniej pielęgnacji, mycia i czyszczenia.

 

Czytaj również: Odnawiamy elewację domu - farba, tynk ozdobny a może dekoracyjne imitacje kamienia na co się zdecydować?


jakie są obecnie trendy w kolorach elewacji

Jakie trendy w kolorach tynków?

W wyborze koloru tynku inwestorzy indywidualni w Polsce mają wiele swobody. Regulacje związane z barwą elewacji osiedli domków jednorodzinnych czy szeregowych zazwyczaj dotyczą wytycznych podawanych przez gminę lub wspólnotę mieszkaniową. Warunki zabudowy mogą określać kwestie związane z kubaturą budynku, czy np. rodzajem dachu. Te zagadnienia z kolej wpływają na wybór koloru elewacji. Właściciele domów zazwyczaj dowolnie dobierają kolorystykę elewacji, polegając na własnym guście i inspirując się nowoczesnymi trendami.

 

„Popularne obecnie kolory to odcienie szarości dla brył nowoczesnych z balkonami i wykuszami, oraz kolory beżowe i brązy dla domów o formie bardziej tradycyjnej - barwy szlachetne klienci wybierają dla budynków w stylu parterowego dworku ze skośnym dachem i prostą kubaturą. Inwestorzy indywidualni poszukują również różnych faktur do wykończenia elewacji np. imitacji betonu, klinkieru, granitu” – mówi Magdalena Kawińska, menadżer kontroli jakości, badań i rozwoju marki Weber.

 

Dlaczego odcienie tynku się różnią?

Większość inwestorów wybiera kolory tynku w sklepie budowlanym lub hurtowni, a nawet w Internecie. Należy mieć świadomość, że końcowy kolor uzyskany na elewacji może się nieznacznie różnić od przedstawionego we wzorniku. Na postrzeganie koloru tynku wpływa wiele czynników: oświetlenie przedmiotu, wielkość próbki, tło czy struktura.

 

„Kolory wybierane w sztucznym oświetleniu, wewnątrz pomieszczeń mogą różnić się od tych oglądanych w świetle dziennym. Mała próbka we wzorniku będzie wydawała się ciemniejsza niż nałożona na dużej ścianie. Kolor na budynku usytuowanym na tle drzew będzie wyglądał inaczej niż ten sam kolor na białym tle. Próbki we wzorniku charakteryzuje to, że są płaskie, czasem mają też połysk. Natomiast tynki wyróżnia matowość, swoista faktura i granulacja np. tynk typu „baranek” 1,5 mm prezentuje się inaczej niż kornik 2 mm” – wyjaśnia Magdalena Kawińska, menadżer kontroli jakości, badań i rozwoju marki Weber.

 

Najlepiej wybierać barwę korzystając z próbek kolorystycznych wyrobów oglądanych w rozproszonym świetle dziennym lub pod tzw. lampami światła dziennego. Taką możliwość dają specjalne szafy kolorystyczne dostępne w wybranych autoryzowanych punktach Weber.

 

Jak sprawdzić koloru tynku?

Przy podejmowaniu decyzji o kolorze tynku inwestorzy indywidualni dysponują kilkoma sposobami, aby wizualnie ocenić barwę i sprawdzić, jak finalnie będzie się prezentować na elewacji.

 

„Oglądanie tynku na ekranie komputera pozwala zyskać pojęcie o odcieniu koloru. Przeglądanie wzorników kolorystycznych daje wyobrażenie o fakturze. Dobrym pomysłem jest wybranie się do lokalnego dystrybutora po wzorniki wykonane z produktów, których zakup rozważamy – wylicza Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.

 

Warto zamówić małą próbkę tynku w kolorze, na który się zdecydowaliśmy, aby przekonać się, czy odpowiada naszym wyobrażeniom i jak może prezentować się na budynku.

 

„Próbkę tynku wykorzystuje się do wykonania „rzeczywistej” próby, którą najlepiej zrobić w sąsiedztwie innych stałych elementów elewacji, by ocenić czy kolor okien, drzwi i dachówek będzie pasował do wybranego przez nas. Do dokonania takiej oceny wystarczą próbki o masie 1-2 kg. Takie zestawienie pozwoli w kompleksowy sposób zobaczyć swój dom i ułatwi wyobrażenie tego, jak finalnie będzie wyglądać kolor elewacji” – mówi Magdalena Kawińska, menadżer kontroli jakości, badań i rozwoju marki Weber.

 

Trzeba pamiętać i przyjąć jako kwestię naturalną, że drobne różnice w odcieniu koloru na elewacji mogą być też zauważalne ze względu na zjawiska przyrodnicze np. w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

 

Jak aplikować tynk, by nie wpływać na kolor?

Kolor elewacji to również efekt pracy ekipy wykonawczej. Dzieje się tak, ponieważ tynki ze względu na swój skład chemiczny są podatne na różne czynniki zewnętrzne.

 

„Zarówno sposób pracy z materiałem np. rozcieńczanie wodą lub ilość użytej wody w przypadku tynków mineralnych, jak i warunki pogodowe: temperatura, wilgotność, nasłonecznienie w trakcie wykonywania prac na elewacji oraz wiązania tynku mają wpływ na uzyskany końcowy odcień wyrobu. Warto więc korzystać z porad doradców technicznych i sprawdzonych ekip wykonawczych, które są w stanie zminimalizować to oddziaływanie” – twierdzi Magdalena Kawińska, menadżer kontroli jakości, badań i rozwoju marki Weber.

 

„Prace wykończeniowe na elewacji należy prowadzić przy stabilnych warunkach atmosferycznych. Wszystkie tynki - niezależnie od rodzaju - zawierają wodę, a zbyt wysoka temperatura, praca w bezpośredniej ekspozycji słońca lub zbyt wietrzna pogoda powoduje, że woda za szybko odparowuje, a tynk zbyt szybko wiąże. To znacznie utrudnia aplikację i może mieć wpływ na odcień koloru. Większe skoki wilgotności powietrza  nieco zmieniają kolor przy wiązaniu i powodują, że traci on jednorodność. Pamiętajmy, że wysokiej jakości tynki lepiej radzą sobie z wahaniami pogody” – dodaje Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.

 

Inną kwestią, na którą inwestor powinien zwrócić uwagę jest zastosowanie na jednym budynku tynku wyprodukowanego w ramach jednej partii produkcyjnej. Uzyskujemy wtedy pewność, że cały wyrób podlega tym samym procesom budowlanym i zabezpieczamy się przed możliwością pojawienia się drobnych różnic w odcieniu.

 

Czytaj również: Robimy elewację - jakie produkty wybrać, aby dobrze chroniły i jednocześnie zdobiły budynek?


jak aplikować tynk aby nie wpływać na kolor

Kogo poradzić się przy wyborze koloru tynku?

Skonsultowanie wyboru tynku z profesjonalistą sprawi, że efekt końcowy będzie jak najbardziej zbliżony do naszych oczekiwań. Pozwoli również zminimalizować dodatkowe koszty związane z przemalowywaniem elewacji, jeśli okaże się ona inna niż nasze wyobrażenia.

 

Poradę dotyczącą wyboru tynku inwestorzy indywidualni uzyskają bezpłatnie, m.in. w autoryzowanych punktach sprzedaży Weber w Bydgoszczy, Koszalinie, Lesznie, Poznaniu i Szczecinie.

„Na spotkanie z ekspertem warto wziąć ze sobą np. katalog, z którego wybieraliśmy okna lub drzwi, a nawet fragment dachówki. Pomoże to lepiej dobrać kolory do danego budynku i naszych wyobrażeń” – radzi Magdalena Kawińska, menadżer kontroli jakości, badań i rozwoju marki Weber.

Wykwalifikowany wykonawca czy ekspert techniczny zna ograniczenia wynikające z pogody i doradzi, czy dany kolor wymaga zastosowania dodatkowych czynności czy produktów. Warto korzystać z profesjonalnego doradztwa – tym bardziej, gdy można to połączyć z wyborem odpowiedniego produktu.


Źródło: Omega Communication / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 43 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z wentylowanego powietrza i wykorzystywania go do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Działa poprzez przepuszczanie...
  • Logistyka Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Wymiana danych w czasie rzeczywistym między partnerami biznesowymi jest fundamentem sprawnego łańcucha dostaw. Dzięki technologiom takim jak IoT i blockchain, m...
  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 365 Grupa: Firmy budow... Często w ogrodach pojawiają się w formie i funkcji altanek czy pomieszczeń rekreacyjnych obiekty kontenerowe - czyli np. pawilony handlowe z płyt warstwowych. N...
  • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 361 Grupa: Budowa i re... Lakiernia proszkowa Warszawa. Szukam firmy z wieloletnim doświadczeniem, która potrafi dobrze doradzić. Jakiś czas temu znalazłam w Internecie firmę Mera Metal....
  • Elewacja domu Liczba postów: 134 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, Do wykończenia ścian zewnętrznych rekomenduję tynk silikonowy Foveo-Tech TN30. Tynk jest elastyczny, cienkowarstwowy, wydajny i łatwy w aplika...

Ostatnio na forum

  • blacha trapezowa Liczba postów: 141 Grupa: Robimy dach Rewelacyjny wątek . Bardzo dobrze, że ten wątek jest. __________________________________ ____________ mechanik pruszków
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 354 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/
  • Jaka umywalka Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Jako, że uwielbiam styl skandynawski i również w łazience postawiliśmy na taką aranżację to na pewno warto sprawdzić ofertę sklepu Sotbe https://sklep.sotbe.com...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 252 Grupa: Firmy budow... Długo szukałem nowoczesnego i szybkiego sposobu na zamawianie jakościowych kruszyw. Znajomy podpowiedział mi, że na tej stronie internetowej https://schuettflix...
  • Woda w Ogrodzie Liczba postów: 24 Grupa: Ogrody Według mnie takie motywy bardzo fajnie wygladają. Trzeba tylko trochę sie chyba napracować, zeby stworzyć coś wyjątkowego. Widziałam tutaj http://gardenwizja.pl...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 90 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19124 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 218

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >