Konkurs na siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim

Konkurs na siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim

Konkurs na nową siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim dostarczył wiele emocji i interesujących koncepcji. Jedną z nich jest projekt autorstwa Kuryłowicz & Associates, którego inspiracją były z sukcesem zrealizowane projekty miastotwórcze w Kopenhadze czy Montpellier. Architekci przed rozpoczęciem prac koncepcyjnych wyszli z założenia, że inwestycja powinna nie tylko być nowoczesną siedzibą instytucji administracyjnej, ale ma także odegrać kluczową rolę w procesie aktywizacji wzrostu gospodarczego miasta.

 

Zgodny z naturą

Propozycją architektów Kuryłowicz & Associates jest stworzenie budynku, który będzie praktyczny i funkcjonalny, a zarazem stworzy przyjazne i zdrowe środowisko pracy dla jego użytkowników. Inwestycja ma harmonijnie wpisać się w otaczający pejzaż i w pełni wykorzystać potencjał wyjątkowej nadrzecznej lokalizacji. Projekt zakłada wkomponowanie nowej infrastruktury w krajobraz w sposób maksymalnie harmonijny. Grupy zieleni znajdujące się na placach wejściowych w dużej mierze mają wykorzystać istniejące drzewa, a park znajdujący się po stronie wschodniej ma odtwarzać naturalny dla tego obszaru charakter łęgów jesionowo – wiązowych z rozbudowaną warstwą krzewów.

 

Konkurs na siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim

 

Nowoczesny i stonowany

Projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie zakłada stworzenie budynku o nowoczesnej i unikalnej, ale jednocześnie stonowanej architekturze. Jej zadaniem jest wyrazić solidność i powagę instytucji skarbowej równocześnie podkreślając jej wiarygodność i otwartość. Poprzez starannie opracowany układ przestrzenny przyziemia budynek otwiera się na przestrzeń publiczną obu placów, bulwarów nadrzecznych oraz przyległego parku. Szerokie podcienie tworzą zapraszające arkady wejściowe.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest zaproponowany wielopoziomowy parking towarzyszący inwestycji. Od strony urzędu i przyszłej dzielnicy posiada proste miejskie fasady, a od strony obwodnicy jego bryła ewoluuje w niemal naturalnie uformowane wzgórze z zielonym dachem.

 

Konkurs na siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim

 

Czytaj również: Na Antarktydzie stanie polska latarnia

 

Głównym motywem tworzącym fasady budynku jest lekko uskakująca masywna rama tworząca duże okna. Elewacja oplatająca poszczególne piętra tworzy wstęgi o delikatnie zróżnicowanym charakterze zmieniającym się ku górze. Podstawowym materiałem kształtującym fasadę w zaproponowanym budynku jest cegła – tradycyjny materiał użyty do stworzenia nowoczesnej bryły o wyrazistym charakterze. Nietypowy charakter elewacji wynika z użycia cegieł z niewielkimi wgłębieniami w zewnętrznym licu.

 

Proponując motyw wgłębień na elewacji inspirowaliśmy się otworami po tzw. „świdrach ogniowych” w ceglanych murach historycznych obiektów. W Gorzowie Wielkopolskim otwory te występują w ścianach zewnętrznych katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – mówi architekt Maria Saloni-Sadowska z Kuryłowicz & Associates.


Konkurs na siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim

 

Dzięki zastosowaniu szeregu nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań instalacyjnych i architektonicznych budynek z założenia spełnia wysokie wymagania energooszczędności z możliwością uzyskania certyfikatu środowiskowego. Projekt architektów Kuryłowicz & Associates zapewnia dobre, zdrowe i przyjazne miejsce pracy dla wszystkich jego użytkowników.

 

Być jak Kopenhaga lub Montpellier…

Zespół architektów Kuryłowicz & Associates tworząc koncepcję Urzędu w Gorzowie Wielkopolskim szukał inspiracji w projektach o tzw. czynniku „miastotwórczym”. W czasach światowej recesji spowodowanej pandemią czynnik ten będzie miał ogromne przełożenie na wzrost gospodarczy, a zarazem poprawę jakości życia mieszkańców danego miasta.

 

Najlepszej jakości architektura, która dodatkowo dba o środowisko, to za mało by projekt mógł pomóc w rozwoju gospodarczym, jak i społecznym danego rejonu. Dostrzegając trendy, jednocześnie analizując efekty zrealizowanych już inwestycji na świecie jak i Europie, architekci naszej pracowni przedstawili projekt, który poprzez zagospodarowanie nadbrzeża Warty rozwinie dobrobyt ekonomiczny i kulturowy Gorzowa Wielkopolskiego – mówi Tomasz Pniewski, architekt i analityk pracowni Kuryłowicz & Associates. 


Konkurs na siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim

 

Czytaj również: Jak przebiegała rewitalizacja kamienic na Foksal 13/15

 

Przykładem inwestycji, która miała niebagatelny wpływ na rozwój gospodarczy całego rejonu i miasta może być m.in. rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze. Realizacja projektu apartamentowca „Silo”, który stał się efektowną dominantą architektoniczną, dała bodziec do uruchomienia i przeprowadzenia największego projektu urbanistycznego w całej Skandynawii. Do roku 2025 planuje się wokół wspomnianej inwestycji oddać do użytku lokale dla ponad 100 tysięcy mieszkańców (18% ludności Kopenhagi). Podobne projekty miastotwórcze zostały także z sukcesem zrealizowane w Saragossie czy też w Montpellier.

 

Konkurs na siedzibę Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim

 

Konkurs

Opisywana koncepcja autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates zajęła trzecie` miejsce w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich na projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim. Jury konkursowe doceniło ten projekt cyt. „za nowoczesną i unikalną, ale stonowaną w formie architekturę”. Zwyciężyła propozycja biura ARE Stiasny & Wacławek.

Źródło: THE MAKING / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 16841 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 192

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >