Kontener – uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie

Kontener – uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie

Historia kontenerów i ich późniejsza zawrotna kariera rozpoczęły się w latach pięćdziesiątych, kiedy to amerykański przedsiębiorca Malcom McLean wprowadził w życie ideę kontenera morskiego – niezwykle wytrzymałego, łatwego do transportu i załadunku pojemnika do przewozu wszelkiego rodzaju towarów. Sukces kontenerów morskich opierał się na wprowadzeniu standaryzacji, dzięki której zunifikowano wymiary kontenerów i sposób ich wykonania, co przyczyniło się do ich masowego rozpowszechnienia w międzynarodowym transporcie. Szacuje się, że obecnie w użyciu w transporcie morskim jest około 20 milionów kontenerów. Szybko okazało się, że zalety kontenera morskiego można także wykorzystać w innych dziedzinach. Tak powstały izolowane kontenery biurowe i socjalne, które doskonale sprawdziły się jako mobilne zaplecza w budownictwie. Kontenery zaczęły być także wykorzystywane w coraz to nowych zastosowaniach – na przykład jako zaplecza socjalne i biurowe przedsiębiorstw, stróżówki i wartownie, wszelkiego rodzaju kontenery techniczne będące obudowami dla sprężarek, agregatów, czy serwerowni, obiekty handlowe, gastronomiczne, a nawet mieszkalne. Czytaj dalej

Kontener – uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie

 

Jakie zalety kontenerów sprawiają, że są one tak popularne

Kontenery posiadają kilka unikalnych cech, które sprawiają, że są one atrakcyjnym wyborem dla przedsiębiorców. Są to:

  • Mobilność, możliwość szybkiego i łatwego przewiezienia w inne miejsce
    W przypadku kontenerów morskich możliwość przewożenia ich różnymi środkami transportu jest kluczową cechą. W przypadku pozostałych kontenerów, a w szczególności tych które stanowią alternatywę dla tradycyjnych budynków, możliwość szybkiego demontażu takiego obiektu załadowania na samochód i zmiany jego miejsca sprawiają, że idealnie nadają się jako zaplecza wszelkiego rodzaju budów i innych projektów o określonym czasie życia.
  • Stosunkowa niska cena i łatwa dostępność
    Kontenery morskie ze względu na swoją powszechność są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Mogą służyć nie tylko do transportu towarów, ale doskonale sprawdzają się jako niedrogie magazyny. Z kontenerów biurowych można budować obiekty, które zastępują tradycyjne budynki przy nieporównywalnie niższych kosztach takiej inwestycji.
  • Szybki czas realizacji projektu
    Jeżeli w przypadku typowej inwestycji budowlanej mówimy o kilku lub kilkunastu miesięcznym okresie trwania budowy, kontenery produkowane są i dostarczane zaledwie w ciągu kilku tygodni.
  • Bardzo duża uniwersalność, możliwość łatwej modyfikacji i dopasowania do wymogów danego projektu, modułowa budowa
    Kontenery stanowią uniwersalną bazę dla wszelkiego rodzaju projektów technicznych, można z nich tworzyć zarówno małe jak i duże obiekty, a w razie konieczności możliwa jest także w późniejszym czasie rozbudowa o kolejne moduły.

 

Kontener – uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie

Załadunek kontenerów

Kontener morski – nie tylko do transportu towarów

Kontener morski to chyba najbardziej popularny rodzaj kontenera. Występuje w kilku standardowych wymiarach z czego 90% to 20 i 40 stóp czyli odpowiednio 6 i 12 metrów długości przy szerokości wynoszącej 2,43 metra.

 

Kontener – uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie

Transport kontenerów morskich

Podstawową funkcją kontenerów morskich jest wygodny transport towarów, a ponieważ różne ładunki posiadają różne wymagania powstały specjalnie do nich dopasowane podtypy kontenerów morskich:

  • standardowe nieizolowane kontenery przeznaczone dla większości ładunków (ang General Purpose containers)
  • kontenery chłodnicze przeznaczone dla towarów wrażliwych na temperatury i szybko psujących się
  • kontenery z otwieranym dachem (ang open-top) i platformy (ang. Flatrack) przeznaczone dla dużych i ponadgabarytowych towarów
  • kontenery ułatwiające załadunek – bocznodrzwiowe (ang openside), z podwójnymi drzwiami (double door)

 

Wybierając dostawcę kontenerów morskich warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w sprzedaży kontenerów, bogaty wybór tych kontenerów można znaleźć na przykład na: https://www.anga.pl/oferta-sprzedazy/kontenery-morskie/  


Kontenery morskie bardzo często wykorzystuje się jako magazyny. Stanowią one także doskonałą platformę dla wszelkiego rodzaju niestandardowych projektów. Po odpowiednich modyfikacjach mogą pełnić różne funkcje – na przykład obudowy dla agregatów, magazynów chemicznych, kompresorowni, czy też zabudowy urządzeń elektrycznych.

Nie brakuje również pomysłów na wykorzystanie kontenerów morskich jako pomieszczeń dla ludzi. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju zbudowane z kontenerów morskich kontenery eventowe, wystawiennicze gastronomiczne, a nawet mieszkalne.

 

Kontener – uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie

Biura z kontenerów morskich

Wiele zastosowań kontenerów biurowych

Drugim pod względem popularności rodzajem kontenerów są kontenery biurowe. Pod tą nazwą należy rozumieć izolowane kontenery wyposażone w okna, drzwi oraz wszelkie instalacje i wyposażenie niezbędne do przebywania w nich na stałe ludzi. Często możemy spotkać się z innymi tożsamymi określeniami jak kontenery socjalne, mieszkalne, czy budowlane. Niezależnie od przeznaczenia sugerowanego przez nazwę, budowa takich kontenerów jest bardzo podobna, a podstawową różnicą jest zainstalowane wyposażenie.

 

Kontener – uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie

 Kontenery socjalne - zaplecze przy hali 

Do budowy współcześnie produkowanych kontenerów biurowych wykorzystuje się nowoczesne i energooszczędne materiały jak na przykład ściany z płyty warstwowej izolowane poliuretanem. Dzięki temu kontener może mieć współczynnik izolacyjności na takim samym poziomie jak tradycyjny budynek. Najczęściej spotykany jest zaczerpnięty z kontenerów morskich wymiar 20 stóp czyli długość 6 metrów i szerokość 2,43 metra. Ponieważ kontenery biurowe nie podlegają normom ISO możliwe są w zasadzie dowolne inne wymiary, które są ograniczone głównie wymaganiami związanymi z transportem. Dzięki możliwości łączenia pojedynczych kontenerów biurowych w zestawy złożone z wielu modułów bardzo łatwo można uzyskać duże powierzchnie idealne dla przestrzeni biurowych, handlowych, czy socjalnych.

 

Wśród kontenerów izolowanych możemy wyróżnić pewne podgrupy kontenerów ze względu na ich funkcję:

  • kontenery biurowe – posiadają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Znajdziemy je na budowach jako zaplecza dla kadry zarządzającej, mogą to być siedziby firm, biura handlowe, dodatkowe pomieszczenia tymczasowe lub na stałe.
  • kontenery handlowe – charakteryzują się atrakcyjnym nowoczesnym wyglądem i dużą ilością przeszkleń – witryn. Mogą to być przenośne punkty sprzedaży, punkty obsługi klienta, kasy biletowe, czy kontenery wystawowe.
  • kontenery socjalne – wyposażone w infrastrukturę sanitarną (prysznice, toalety, umywalnie), szatnie i jadalnie pełnią rolę zaplecza socjalnego.
  • stróżówki – małe, posiadające z reguły okna ze wszystkich stron kontenery dla stróżów i ochrony

 

Czytaj również: Spycharka produkowana w Polsce wyróżniona w konkursie Red Dot Product Design Awards

 

Kontener – uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie

Biura urządzone w kontenerach

Inne niestandardowe kontenery

Oprócz wymienionych powyżej istnieje także duża grupa kontenerów, które budowane są specjalnie pod potrzeby danego projektu technicznego. Bardzo często są to różnego rodzaju obudowy dla urządzeń technicznych, jak sprężarki, agregaty, kompresory, przepompownie itp. Z kontenerów można stworzyć pomieszczenia, w których umieszczone zostaną urządzenia elektryczne, serwerownie, czy sterownie.

 

Kontener – uniwersalny produkt, który znajdzie zastosowanie nie tylko w budownictwie i transporcie

 Kontener jako obudowa urządzenia

Inne zastosowanie kontenerów to różnego rodzaju magazyny na przykład do przechowywania materiałów niebezpiecznych. Kontenery tego typu wyposażone są w specjalne podłogi zbierające ewentualne nieczystości a także specjalną instalację elektryczną w wykonaniu przeciwwybuchowym.

 

Czytaj również: Czym jest i do czego służy kompresor

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 45 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to świetne rozwiązanie. A mimo to wciąż widzę, że ludzie często nawet nie zastanawiając się za bardzo - wybierają, że wolą system grawitacyjny. Szko...
  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 60 Grupa: Moja budowa W przypadku monitoringu to ze swojej strony polecam zwrócić uwagę na model KZ5 na który również postawiliśmy w naszej firmie. Jest to wersja obrotowa także pozw...
  • Moskitiery chroniące dom przed owadami Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Jak myślicie, czy moskitiery mają wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniach?
  • Logistyka Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Wymiana danych w czasie rzeczywistym między partnerami biznesowymi jest fundamentem sprawnego łańcucha dostaw. Dzięki technologiom takim jak IoT i blockchain, m...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 242

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >