Koreańska piękność

Koreańska piękność

Jodła koreańska (Abies koreana) to nie lada gratka dla wielu ogrodników. Sadzona pojedynczo wygląda zjawiskowo, egzotycznie i nierzadko jest obiektem zazdrości sąsiadów. Posadzenie jej w grupie wielu drzewek lub w towarzystwie odpowiednio dobranych roślin może stanowić reprezentacyjną część ogrodu.

Dlaczego jest wyjątkowa?

Można powiedzieć, że jest to drzewko szyte na miarę. Regularny stożkowaty pokrój, idealnie zarysowane igły z zegarmistrzowską precyzją osadzone promieniście na pędach i w końcu przepiękne szyszki. To właśnie te ostatnie w większości przypadków decydują o obecności właśnie tej, a nie innej, jodły w naszych ogrodach. Szyszki jodły koreańskiej są nietypowe z co najmniej trzech powodów: wyrastają pionowo na pędzie i mają piękną fioletową barwę, a dodatkowo igły tej rośliny są tak żywozielone, że zakrawają o wymiar kreskówkowy. Takie połączenie cech musi przyciągać uwagę i zrzeszać coraz większe grono jej wielbicieli.

 

Koreańska piękność

 

Uroda to (nie)wszystko?

Zwolennicy teorii „małe jest piękne” nie będą narzekać, gorzej z tymi, którzy oczekują większych rozmiarów. Jodła koreańska w swoim naturalnym środowisku może osiągać do 15 metrów wysokości, a jej szyszki nawet do 30 cm długości. Niestety takich parametrów w polskich ogrodach przydomowych niestety nie uzyskamy. Ta choineczka przy dobrych warunkach uprawowych może osiągnąć maksymalnie 4 metry i szyszki ok. 12 centymetrowe. Tutaj także jest jedno „ale”: mianowicie może się tak zdarzyć po około 30 latach uprawy. Wzrost jodły koreańskiej jest bardzo powolny, więc warto uzbroić się w cierpliwość.

 

Jak uprawiać jodłę koreańską?

To bardzo kapryśna roślina, nie można jej narażać na żadne skrajne warunki: przelanie, przesuszenie, pełne słońce czy totalny cień. Abies koreana najlepiej będzie się czuła na stanowisku jasnym ale nie w bezpośredniej styczności ze słońcem. Powinna zajmować miejsce osłonięte od mroźnych i przesuszających wiatrów. Służy jej wysoka wilgotność powietrza i kontrolowana wilgotność podłoża. Dodatkowo jej korzenie powinny zamieszkiwać przepuszczalną, niezbyt ciężką i bardzo żyzną glebę o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Brzmi jak warunki nie do spełnienia? Niekoniecznie. Przy odrobinie starań i chęci z pewnością każdy ogrodnik sobie poradzi.

 

Pielęgnacja i nawożenie

Jeśli przed posadzeniem odpowiednio przygotujemy glebę możemy uniknąć wielu problemów. Zmieszanie podłoża o odpowiednich parametrach, dodanie specjalistycznego hydrożelu oraz dokładne zbadanie pH – takie zabiegi zwrócą się z nawiązką. Jeśli drzewko będzie miało dobre warunki do rozwoju, będzie silne i odporne na czyhające choroby i szkodniki. A tych jest niemało. Soczystymi igłami jodły koreańskiej nie pogardzą patogeny powodujące fytoftorozę czy zamieranie pędów a także takie szkodniki jak np. ochojnik. Warto mieć na oku nasz okaz i reagować tak szybko jak tylko to możliwe.

 

Koreańska piękność

 

Czytaj również: Ozdobne drzewo owocowe - rajska jabłoń (Malus)

 

Cykliczne zabiegi jakie powinniśmy wykonywać z rośliną ograniczają się do podlewania w okresach suszy oraz nawożenia gdy nadchodzi już pora. Jodły koreańskiej nie przycina się jak większości krzewów czy drzew, jej pokrój jest na tyle symetryczny i regularny, że ten zabieg można wykreślić z kalendarza ogrodowych prac.

 

Odmiany jodły koreańskiej

Jak wiele roślin i jodła koreańska doczekała się kilku wartościowych odmian. Najchętniej uprawiane odmiany w polskich ogrodach to: ‘Aurea’ o żółtozielonych igłach, ‘Golden Glow’, której igły są całkiem żółte, ‘Green Carpet’ – bardzo niska odmiana, wykorzystywana jako roślina okrywowa na skalniaki czy ‘Kórnik’ – polska odmiana dostosowana do naszych warunków klimatycznych, odporna na mrozy i zanieczyszczenia powietrza.

 

Koreańska piękność/Koreańska piękność Jodła koreańska (Abies koreana)

 

Czytaj również: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) - krzew ozdobny z kwiatów i owoców

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak urządzić ogród marzeń Liczba postów: 65 Grupa: Ogród i dzi... Basen we własnym ogrodzie to świetna sprawa! ;) Uważam, że utrzymanie czystości w basenie wcale nie graniczy z cudem. Wystarczy kupić odpowiednie filtry do base...
  • Odzież robocza przyda się każdemu Liczba postów: 27 Grupa: Ogród i dzi... Zgadzam się z tym, że odzież robocza jest podstawowym elementem bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Ja zamówiłem ubrania robocze, obuwie, rękawice, gogle od firmy...
  • Kot w mieszkaniu Liczba postów: 109 Grupa: Nasze zwier... ja mam za to trzy koty :) rozrabiają jak nie wiem ale bez nich to mieszkanie byłoby puste.
  • pies ze schroniska Liczba postów: 116 Grupa: Nasze zwier... biedne są te pieski, porzucone i wciśnięte do klatek. Gdybym mogła to wzięłabym je wszystkie do siebie do domu.
  • zakup psa Liczba postów: 99 Grupa: Nasze zwier... a dlaczego kupujecie psy? Pies to nie rzecz żeby go kupować. Jest tyle porzuconych psów w schroniskach które tylko czekają, aż ktoś da im dom.

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17880 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 152

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >