Kratka trawnikowa – dlaczego to doskonałe rozwiązanie?

Kratka trawnikowa – dlaczego to doskonałe rozwiązanie?

Dziś, kiedy w miastach dominują powierzchnie z betonu, asfaltu czy brukowej kostki, warto chociaż we własnym ogrodzie otoczyć się bardziej przyjaznymi dla oka, naturalnymi kolorami. Dzięki prostemu rozwiązaniu, jakim jest kratka trawnikowa, nasze bezpośrednie otoczenie może wypełnić się zielenią trawy oraz barwami ziemi – żwirem, korą, kermazytem czy kruszywem. Jak stosować kratkę ogrodową? Podpowiadamy! Czytaj dalej

Poznaj możliwości kratki trawnikowej!

Kratka trawnikowa jest neutralna dla środowiska, ponieważ zapewnia przepuszczalność wody. Dzięki temu nie tylko znacząco ułatwia utrzymanie ogrodu, zapewniając odpływ deszczówki do wód gruntowych, ale też nie zaburza lokalnego ekosystemu. Powierzchnię taką nazywamy biologicznie czynną.  Na kratce z reguły wysiewa się trawnik – stąd jej nazwa – a rosnąca trawa na tyle przesłania „rusztowanie”, że dla obserwatora staje się ono niemal całkowicie niewidoczne. W efekcie uzyskujemy niezwykle równy trawnik odporny na wymywanie czy tworzenie się wybrzuszeń i kałuż. Unikamy błota, a jednocześnie możemy cieszyć się w swoim otoczeniu przepiękną zielenią. Tego rodzaju rozwiązania są korzystne zwłaszcza na lekko pochyłym terenie, na którym deszcz często wymywa ziemię.

 

Ale trawnik nie jest jedynym miejscem, w którym możemy skorzystać z kratki trawnikowej – jest to materiał zdecydowanie bardziej uniwersalny, niż wskazywałaby na to jego nazwa.

 

Pięknie prezentuje się na przykład powierzchnia usypana ze żwiru, kermazytu, ozdobnej kory czy piasku. W ten sposób możemy ozdobić przestrzenie między iglakami, stworzyć wygodne podłoże pod kącik wypoczynkowy w ogrodzie czy uformować ścieżki, które – mimo zastosowania tak drobnego materiału, jakim jest żwir – będą trwałe. Drobiny żwiru czy kory wypełnią przestrzenie między kratkami, tworząc stabilną nawierzchnię odporną na wymywanie. Jest to znakomita alternatywa dla kamiennych czy brukowanych ścieżek, na które często decydują się ci, którzy mają dość błota w ogrodzie – mówi ekspert firmy geoPRODUCT.

 

Czytaj również: Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli trend na stare odmiany drzew owocowych


	 Kratka trawnikowa – dlaczego to doskonałe rozwiązanie?

fot. singjai, stock.adobe.com

 

Montaż kratki trawnikowej

Montaż kratki przebiega szybko i łatwo. Nie musisz być specjalistą, aby samemu sobie z tym poradzić. Najtrudniejszy jest etap wstępny, bowiem  w zależności od warunków terenowych, podłoża, przepuszczalności wody czy obciążenia (czy na kratce będą przemieszczać się tylko ludzie, czy także samochody), należy właściwe przygotować i utwardzić teren.  W przypadku dużych inwestycji, takich jak podjazdy garażowe, warto skontaktować się w tym zakresie ze specjalistą, ale ścieżki żwirowe czy nieduże trawniki najprawdopodobniej wystarczy po prostu wyrównać i nieco ubić. Następnie możemy przystąpić do rozkładania paneli, które łączą się ze sobą zaczepami. By poszczególne elementy kratki solidnie do siebie przywierały, najprościej użyć gumowego młotka. Po rozłożeniu interesującej nas powierzchni pozostanie już tylko wypełnienie paneli – żwirem, ściółką czy świeżą ziemią i nasionami trawy.

 

Kratki trawnikowe występują w różnych kształtach i wielkościach, warto więc poradzić się producenta w kwestii wyboru modelu idealnego do naszych zastosowań. W zależności od rozmiaru terenu, którą chcemy pokryć, a także rodzaju nawierzchni, jaką chcemy uzyskać, producent zaproponuje nam najodpowiedniejszy model.

 

Wykonana całkowicie z surowców wtórnych kratka trawnikowa odporna jest na niskie i wysokie temperatury. Dodatkowo jest również niezwykle elastyczna, a zatem trudna do złamania. To gwarancja, że dobrze zamontowana kratka będzie służyć w naszym ogrodzie czy na działce przez długie lata, pozwalając nam cieszyć się naturalną szatą roślinną i zapomnieć o brukowanych nawierzchniach!

 

Czytaj również: Zioła zdrowe dla ludzi i pszczół - zgłoś swoją uprawę jako Miejsce Przyjazne Pszczołom

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18706 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >