Krzewy, które lubią słońce

Krzewy, które lubią słońce

Wydawać by się mogło, że większość roślin preferuje miejsca w pełnym słońcu. Takie przekonanie trwa do czasu zderzenia z rzeczywistością. Czytaj dalej

Jakich krzewów nie sadzimy w słonecznym miejscu

Jest całe gro roślin, które posadzone w pełnym słońcu marnieją dosłownie w oczach, a po kilku latach nawet zamierają. Należą do nich:

  • rododendrony;
  • azalie;
  • hortensje.

Większość odmian tych gatunków preferuje rozproszony cień, jaki panuje pod koronami drzew. Jednak część z nich może rosnąć w słońcu, warto jednak dokładnie dowiedzieć się, które to odmiany. To nie jedyne rośliny, których lepiej nie sadzić w słońcu.

 

KRZEWY, które lubią słońceBudleja Davida (Buddleja davidii

 

Królowe kwiatów pragną słońca jak kania dżdżu

Faktycznie, wszystkie gatunki róż preferują stanowiska słoneczne, ale też przewiewne, gdyż zaciszne miejsca sprzyjają rozwojowi grzybów. Dlatego sadząc róże, wybierajmy pełne słońca miejsca w ogrodzie. Zwłaszcza jeśli chcemy pozyskiwać z niej owoce czy kwiaty. Róża jadalna, która rośnie w słonecznym miejscu ma bardziej aromatyczne płatki i o wiele lepiej wiąże owoce. Więcej informacji oraz sadzonki róży jadalnej znajdziecie na:

https://www.podkarpackiesady.pl/roze-rabatowe/227-roza-rabatowa-jadalna-rosa-rogusa-.html.

 

KRZEWY, które lubią słońce

 

Piękne kwiaty w pełnym słońcu

Niezastąpioną rośliną, która w ostrym słońcu poradzi sobie wyśmienicie jest glicynia - inaczej zwana wisterią. To pnącze dorastające do okazałych rozmiarów. Kwiaty zebrane w długie, nawet powyżej 50 cm, kwiatostany, koloru lawendowego zdobią i pięknie pachną. W handlu dostępna jest zarówno forma szczepiona na pniu jak i pnącze.

 

Czytaj również: Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) odmiana Holenderska Olbrzymia

 

KRZEWY, które lubią słońce

Glicynia, słodlin, wisteria (Wisteria Nutt.)

 

Słodkie owoce tylko w słońcu

Jeśli miejsce słoneczne niekoniecznie musi być obsadzone krzewem ozdobnym to równie dobrze możemy umieścić weń winogrona. Rośliny te rosną w formie pnączy. Wymagają ciecia kilka razy do roku. Za to możemy w sezonie jesiennym rozkoszować się smacznymi owocami, nawet bezpestkowymi (odmiana Lakemont).

 

Budleja Dawida – skuteczny wabik na motyle

Jeśli oprócz kwiatów chcemy wzbogacić ogród w motyle to zostało nam tylko posadzić Budleję Davida.

 

KRZEWY, które lubią słońce Budleja Dawida

Budleja Davida (Buddleja davidii

 

  Niebieskie, różowe czy białe kwiaty zebrane w długie około 20 cm wiechy to prawdziwa ozdoba ogrodu. Najlepiej rośnie właśnie w pełnym słońcu, lubi rosnąć w miejscu osłoniętym od wiatru. Jest dość odporna na suszę i możemy z czystym sumieniem zostawić ją w ogrodzie bez podlewania i wyjechać na urlop.

 

Hibiskus bylinowy / krzewy, które lubią słońceHibiskus bylinowy Hibiscus Moscheutos (L.) 


Kwitnący żywopłot w słońcu – tylko z hibiskusa

Hibiskus, czyli ketmia syryjska, to ciekawy krzew (nie mylić z hibiskusem błotnym). Jego duże kielichowate kwiaty są piękną ozdobą. Bardzo dobrze znosi formowanie a przycinany corocznie ładnie się zagęszcza. Można z niego tworzyć stabilne szpalery wysokie nawet na 2 m. Kwiaty w zależności od odmiany są zazwyczaj niebieskie, różowe, białe i fioletowe. Bardzo dobrze się łączy z różami rabatowymi.


KRZEWY, które lubią słońce/hibiskus ketmia syryjska


Krzewuszka cudowna - to coś więcej niż piękny kwiat

Krzewem, który zachwyci Was nie tylko podczas kwitnienia jest krzewuszka cudowna. Rośnie szeroko na 1,5 m i tyle samo wysoko. Ma długie pędy, które się rzadko rozgałęziają, dlatego jeśli chcąc mieć mocniej zagęszczony krzew trzeba go przycinać. Jesienią przebarwia się na piękny czerwony kolor. Nadaje się jako soliter oraz do kompozycji z innymi krzewami.

 

KRZEWY, które lubią słońce/krzewuszka cudowna

Weigela (Krzewuszka cudowna) florida "Variegata"

 

Co można stworzyć w ogrodzie z krzewów

W małych ogrodach krzewy powinny stanowić większą część roślinności. Nie osiągają takich okazałych rozmiarów jak drzewa, aczkolwiek można mieć odmiany szczepione na pniu, które wyglądają jak miniaturowe drzewka.


KRZEWY, które lubią słońce Budleja Dawida

Budleja Davida (Buddleja davidii

Żywopłot z krzewów

Krzewy nadają się na żywopłot. Możemy stworzyć wielogatunkowy jak i monokulturowy szpaler, który będzie nas zakrywał przez całe lato. Warto mieszać jednak gatunki do sadzenia w formie żywopłotu. Szczególnie, te które mają owoce:

  • kalina;
  • róża;
  • berberys;
  • irga;
  • ognik.

Dzięki temu nawet zimą nasz żywopłot będzie wyglądał dekoracyjnie. Przy okazji okoliczne ptaki, jak sikory i mazurki, będą miały stołówkę.

 

KRZEWY, które lubią słońce/kalina

Kalina

 

Czytaj również: Kratka trawnikowa – dlaczego to doskonałe rozwiązanie?

 

 


Źródła:

 

KRZEWY, które lubią słońce/ognik

Ognik

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15838 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >