Kto może być Inspektorem dozoru inwestorskiego? Kiedy funkcja inspektora jest konieczna?

Kto może być Inspektorem dozoru inwestorskiego? Kiedy funkcja inspektora jest konieczna?

Inspektor nadzoru inwestorskiego musi posiadać uprawnienia budowlane, musi należeć do Krajowej Izby Inżynierów. Niezbędna jest znajomość prawa budowlanego, doświadczenie w branży. Pamiętajmy, że kierownik robót czy kierownik budowy nie może pełnić jednocześnie funkcji inspektora nadzoru. Czytaj dalej

 

Inspektor nadzoru ma za zadanie prowadzić czynności kontrolne nad inwestycją. Jest to umowa, przy której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego art. 734-751. Zatrudnienie inspektora chroni inwestora przed problemami na pojawiającymi się podczas budowy a tym samym przed kosztami, które bardzo szybko rosną, kiedy pojawia się poważny problem.

Umowa o nadzór inwestorki zawierana jest między Inwestorem a inżynierem, posiadającym uprawnienia budowlane, które dają mu prawo sprawowania tej bardzo odpowiedzialnej funkcji. Pamiętajmy, że każdy Inżynier posiadający uprawnienia budowlane (dotyczy to każdej branży), obowiązkowo musi należeć do odpowiedniej izby samorządowej. Każde województwo ma swoją jednostkę rejestracyjną.

 

Funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego może podjąć:

- osoba z wykształceniem technicznym wraz z uprawnieniami wykonawczymi, które dają mu prawo do obejmowania samodzielnych funkcji w branży budowlanej

- zna przepisy prawa budowlanego , normy stosowane w budownictwie

- jest członkiem izby samorządowej, np. Polska Izba Inżynierów Budownictwa

- posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

 

Inspektor nadzoru może również kontrolować wydatki inwestycji. Dlatego warto, aby taka osoba miała również wiedzę odnośnie kosztorysowania robót budowlanych. Jest to bardzo praktyczne, gdyż Inspektor zobowiązany będzie sprawdzać, czy budowa jest rozliczana uczciwie przez wykonawcę.

 

Czytaj również: Czy zawsze odpowiedzialność za wypadki na budowie ponosi pracodawca?


Kto może być Inspektorem dozoru inwestorskiego?

 

Bardzo ważne dla Inwestora - inspektorem nadzoru nie może być:

- kierownik robót

- kierownik budowy

Jest to logiczny zakaz, gdyż nie może być takiej sytuacji, że inspektor nadzoru będzie kontrolował sam siebie, czyli kierownika budowy lub robót budowlanych.

 

Czy Inspektor musi być osobiście?

Jeżeli z umowy wynika, że inspektor nadzoru może powierzyć wykonanie tej funkcji innej osobie, to nie ma przeciwwskazań. Zastępca pojawia się na budowie, jeżeli np. główny inspektor rozchoruje się lub korzystne będzie zastępstwo przy wykonywaniu czynności danego zakresu). W takim przypadku zastępca jest równie odpowiedzialny za wywiązanie się z umowy w takim samym stopniu, jak inspektor główny. Inwestor ma prawo żądać rozliczenia wykonania umówionego zakresu usług, jaki i ewentualnej zapłaty odszkodowania, zarówno od zastępcy jak i głównego inspektora nadzoru.

 

Zatrudnienie inspektora jest obowiązkiem Inwestora jeżeli:

- planowana inwestycja jest użyteczności publicznej

- obiekt pełni funkcję zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2500 m3

- obiekt o wysokości ponad 15 m nad terenem

- obiekt jest wpisany do rejestru zabytków – dotyczy przebudowy, rozbudowy oraz remonty i rekonstrukcja


W przypadku, kiedy budynek charakteryzuje się wysokim skomplikowaniem lub roboty budowlane będą skomplikowane bądź przewiduje się wpływ inwestycji na środowisko, to starosta wydający pozwolenie na budowę może nałożyć na Inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego. Taki obowiązek nałożony może być na etapie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

 

"Artykuł przygotowała firma Zarzycki Konstrukcje z Wrocławia"


 Czytaj również: Zawód: kosztorysant robót budowlanych. Jakie kwalifikacje sa wymagane?

 



Źródło: ZarzyckiKonstrukcje / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >