Kto najczęściej zaciąga kredyt mieszkaniowy? - Profil kredytobiorcy

Kto najczęściej zaciąga kredyt mieszkaniowy? - Profil kredytobiorcy

W jakim wieku najczęściej zaciągane są kredyty mieszkaniowe, jakimi dochodami dysponują kredytobiorcy, jakim wykształceniem się legitymują? Jak dokładnie wyglądają statystki udzielonych kredytów mieszkaniowych możemy dowiedzieć się z raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego podsumowującego 2015 r. Czytaj dalej

 

Opracowanie o którym mowa to „Raport o sytuacji banków w 2015 r.” Zaprezentowano w nim szczegółową charakterystykę kredytobiorców, którzy w ubiegłym roku zaciągnęli kredyty mieszkaniowe.

Podobnie jak w poprzednich latach przeważają wśród nich osoby młode (wiek 59% kredytobiorców nie przekraczał 35 lat). Zdecydowanie najczęściej kredyty mieszkaniowe zaciągały osoby legitymujące się wykształceniem niepełnym wyższym lub wyższym (ponad 70% udzielonych kredytów). Ponad połowę kredytów mieszkaniowych zaciągnęły małżeństwa. Autorzy opracowania zwracają uwagę, iż w porównaniu do wcześniejszych lat nieznacznie wzrósł udział osób korzystających przy zaciąganiu kredytu ze wsparcia innych członków rodziny (do 12%).

 

Profil kredytobiorców – charakterystyka kredytobiorców

Źródło: KNF, „Raport o sytuacji banków w 2015 r.”


 

Czytaj również: Popyt na kredyty mieszkaniowe pomimo zaostrzonych kryteriów nie maleje

 

Jak wyglądają kwestie związane z dochodami kredytobiorców? Większość czerpie je z pracy najemnej wykonywanej na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony. Sytuację dochodową większości kredytobiorców można uznać za przeciętną lub niewiele lepszą niż przeciętna.  Niemal 40% kredytobiorców dysponuje miesięcznymi dochodami netto w wysokości nieprzekraczającej 4 tys. zł. Kolejne 26% kwalifikuje się do przedziału dochodowego 4-6 tys. zł netto/m-c. Należy jednak zwrócić uwagę, iż większość kredytów została udzielona małżeństwom, często z dziećmi, w związku z czym odpowiednie przedziały dochodowe należałoby podzielić przez liczbę osób w gospodarstwie domowym.

Wskaźnik DTI – czyli współczynnik pomiędzy wysokością środków przeznaczanych na regulowanie zobowiązań kredytowych a wysokością dochodu kredytobiorcy, pozostaje na niskich lub umiarkowanych wartościach. W większości przypadków wskaźnik ten nie przekracza 40%. Za niekorzystny trend uznano jednak zwiększenie udziału kredytów udzielonych przy wysokich poziomach DTI (udział kredytów o DTI > 50% wzrósł do 16% ogólnej liczby udzielonych kredytów). W przypadku części kredytobiorców może to ograniczać ich zdolność do realizacji dużych wydatków i tworzenia oszczędności.


Profil kredytobiorców – dochody kredytobiorców

Źródło: KNF, „Raport o sytuacji banków w 2015 r.”

Czytaj również: Klienci parabanków będą mieli lepszą ochronę.


Źródło: emmerson / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >