Kuchnia, której wyposażenie ułatwia funkcjonowanie osobom z ograniczoną sprawnością ruchową

Kuchnia, której wyposażenie ułatwia funkcjonowanie osobom z ograniczoną sprawnością ruchową

Ludzie starsi, z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawni poruszający się na wózkach to grupa o szczególnych potrzebach. Dotyczy to między innymi odpowiedniej aranżacji przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby mogli oni z niej korzystać samodzielnie. Czytaj dalej

 

Nowoczesne wyposażenie firmy Peka ułatwia funkcjonowanie w kuchni i samoobsługę osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, spowodowaną schorzeniami układu ruchu lub zaawansowanym wiekiem. W tej roli idealnie sprawdzają się średniej wysokości systemy oraz wysuwne podblatowe, ponieważ nie wymagają schylania się i szukania produktów we wnętrzu szafki. Dzięki całkowitemu wysuwaniu na zewnątrz zapewniają wygodny przegląd zawartości. Ogromną zaletą wielu z tych rozwiązań jest łatwa, niewymagająca wysiłku fizycznego obsługa oraz ciche domykanie. Szafki zamykają się samoczynnie, cicho i delikatnie.


 wyposażenie kuchni, które ułatwia funkcjonowanie osobom z ograniczoną sprawnością ruchową

Niezwykle praktyczne są półki EXTENDO, które można z łatwością wysunąć z szafki na zewnątrz, zapewniając pełen dostęp do całej powierzchni przechowywania. Dzięki nim osoba na wózku bez problemu wyjmie przedmioty umieszczone nawet głęboko, co byłoby utrudnione w przypadku tradycyjnych szafek.

 

półki EXTENDO, które można z łatwością wysunąć z szafki na zewnątrz, zapewniając pełen dostęp do całej powierzchni przechowywania

 

System EXTENDO pozwala na optymalne dopasowanie kuchennej zabudowy do potrzeb użytkowników, a jego największą zaletą jest możliwość zamontowania kilku półek na dowolnej wysokości szafek o szerokości od 30 do 120 cm. Kosze wykonane są z blachy profilowanej w taki sposób, aby przechowywane artykuły zabezpieczyć przed wypadaniem, a zaokrąglenia narożników usprawniają czyszczenie. Dno półek chroni dopasowana mata antypoślizgowa, zapobiegająca przesuwaniu się zawartości podczas wysuwania i wsuwania systemu.


System EXTENDO pozwala na optymalne dopasowanie kuchennej zabudowy do potrzeb użytkowników

 

Dużym udogodnieniem dla niepełnosprawnych jest Kitchen Tower.


osoba na wózku bez problemu wyjmie przedmioty umieszczone nawet głęboko

 

Czytaj również: Elementy wykończenia mebli kuchennych

 

Wystarczy otworzyć drzwiczki, a system automatycznie wysunie się z szafki, umożliwiając bezproblemowy dostęp do jej zawartości. Umieszczony obok płyty grzewczej sprawi, że składniki i przybory kuchenne, z których najczęściej korzystamy podczas gotowania będą zawsze pod ręką. Ponadto podzielony na cztery części dozownik przypraw z przezroczystą pokrywką da się z łatwością wyjąć i przenieść na blat.

 

Świetnym miejscem do przygotowywania posiłków i ich spożywania może być blat Top Flex, który doskonale spełnia szczególne potrzeby niepełnosprawnych na wózkach, a przy tym nie zabiera miejsca w niewielkich kuchniach. Mechanizm można wysunąć, zyskując dodatkową powierzchnię roboczą, a po zakończonej pracy ponownie wsunąć do wnętrza zabudowy.

 

 blat Top Flex, który doskonale spełnia szczególne potrzeby niepełnosprawnych na wózkach, a przy tym nie zabiera miejsca w niewielkich kuchniach

Czytaj również: Ciekawe rozwiązania aranżacyjne, trudnych miejsc w kuchni

 

W ofercie Peka jest wiele systemów mocowanych do frontów, które pozwalają jednym ruchem wysunąć zawartość całej szafki na zewnątrz i łatwo sięgnąć po potrzebne produkty. Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań są pojemne carga, takie jak podblatowy system SNELLO.

Zastosowane w nim cienkie ścianki koszyków umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w zabudowie, a ukryte pod półkami rama i prowadnice zapewniają dostęp do zawartości z obu stron. Mata antypoślizgowa zapobiega przesuwaniu się produktów podczas wysuwania i wsuwania cargo. Dodatkowo zabezpiecza dno półek przed zarysowaniem i ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Na uwagę zasługuje też wyższy system DISPENSA, pomyślany w taki sposób, aby ułatwić życie również osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Możliwość zastosowania szafek w rozmiarze medium, których wysokość zaczyna się od 90 cm, to ukłon w stronę wszystkich mających problem z sięganiem do półek umieszczonych nad blatem roboczym. Techniczne nowinki, takie jak działający podczas otwierania zintegrowany hamulec lub czujnik elektryczny sprawiają, że szafki DISPENSA są jeszcze przyjaźniejsze dla użytkowników.

W przypadku ludzi cierpiących na schorzenia ruchowe, osób starszych oraz bardzo niskich korzystanie z tradycyjnych wiszących szafek jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Sytuację tę może zmienić innowacyjny system iMove, przeznaczony do górnej zabudowy.


Kuchnia bez ograniczeń

Dzięki niemu powstaje nowoczesna, ergonomiczna przestrzeń do przechowywania, w której nawet najwyższe półki zjeżdżają do poziomu użytkownika. Wystarczy jeden prosty ruch, aby niezawodna winda wraz z zawartością bezszelestnie się wysunęła w dół. Uruchomienie mechanizmu wymaga minimalnego wysiłku, natomiast delikatne i bezpieczne wyhamowanie do pozycji zatrzymania zapobiega przewracaniu się przedmiotów.

Podobnie działa winda PEGASUS, dzięki której naczynia, akcesoria i zapasy produktów znajdujące się na górnych półkach można bez trudu opuścić na wysokość wzroku. Nie trzeba wspinać się na palce, po omacku przeszukiwać zawartość szafki z wyciągniętymi w górę rękoma, wchodzić na stołek lub drabinkę, ani prosić o pomoc innych domowników.

 

Z takimi rozwiązaniami łatwiej pokonać wszelkie fizyczne ograniczenia, a codzienne życie staje się o wiele prostsze. Więcej www.peka.pl

 

Wystarczy otworzyć drzwiczki, a system automatycznie wysunie się z szafki,


Źródło: olgakk / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15828 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 81

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >