Kupno mieszkania na parterze - czy rzeczywiście jest to zły pomysł?

Kupno mieszkania na parterze - czy rzeczywiście jest to zły pomysł?

Utarło się powszechne przekonanie, że mieszkania na parterach są najmniej atrakcyjnym towarem na rynku mieszkaniowym, stąd ich najniższe ceny. Warto, by osoby poszukujące mieszkań przed podjęciem decyzji zakupowej nie skreślały jednak mieszkań znajdujących się na parterach niejako z definicji. Mają one także swoje zalety, które mogą stanowić przeciwwagę dla czynnika niskiego położenia w budynku. Czytaj dalej

 

Własny kawałek zieleni

Lokal na poziomie 0 z pewnością będzie dobrą opcją dla osób marzących o ogródku Jeżeli tylko działka na to pozwala, bonusem dodawanym do mieszkań na parterach są właśnie przynależne ogródki. Warto podkreślić, że w skali całego rynku oferty mieszkań z ogródkami nie trafiają się często – mieszkania takie stanowią jedynie ok. 2-3% wszystkich ofert sprzedaży. Kilkanaście metrów dodatkowej własnej powierzchni, nawet na zewnątrz lokalu, szczególnie w wypadku mniejszych mieszkań podwyższa komfort mieszkania.

Warto również pamiętać, że taka powierzchnia może służyć nie tylko suszeniu prania, przechowywania różnych przedmiotów, ale może pełnić również funkcje rekreacyjne i dekoracyjne. Cecha ta ma niebagatelne znaczenie dla osób posiadających zwierzęta, dla których ogródek staje się terytorium do zabawy. Do tego dochodzi kwestia temperatury w mieszkaniu w miesiącach letnich. Przewaga mieszkań na parterach nad mieszkaniami na najwyższych kondygnacjach jest pod tym względem bezdyskusyjna.

 

Czytaj również: Jak przygotować się na odbiór mieszkania?

 

Mieszkanie na parterze – czy rzeczywiście mało atrakcyjne?

 

Kryterium ekonomiczne

Oferty mieszkań usytuowanych na parterach są z reguły o kilka-kilkanaście procent tańsze w porównaniu z odpowiadającymi im mieszkaniami w danej lokalizacji, które umieszczone są na piętrach. To właśnie wśród takich mieszkań możemy najczęściej znaleźć okazje cenowe. Czynnik ten sprawia, że osoby decydujące się na najniżej położone mieszkania przy zachowaniu założonego budżetu na zakup nieruchomości są w stanie skorzystać albo poprzez możliwość wyboru lepszej lokalizacji, lub też uzyskanie kilku dodatkowych metrów powierzchni mieszkania mieszcząc się w limicie kwotowym.

 

Szybkie wejście do mieszkania - brak konieczności pokonywania schodów

Czynnik ten wydaje się bez znaczenia dla przeciętnego nabywcy mieszkania. Nabiera ważności dla osób starszych, dla których poruszanie się po schodach może sprawiać problemy. Gdy trzeba wnieść na górę wózek lub ciężką torbę z zakupami, każdy stopień może się liczyć. Także młodsi nabywcy, którzy zamierzają poruszać się po mieście na rowerze powinni docenić możliwość łatwego i szybkiego przeprowadzenia jednośladu do mieszkania.

 

Przykładowa oferta mieszkań położonych na parterze, przeznaczonych na sprzedaż,
kwiecień  2016 r.

Mieszkanie na parterze – czy rzeczywiście mało atrakcyjne?

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych
w serwisie Otodom.pl

 

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl zwraca uwagę na fakt, że powszechna opinia, według której mieszkania na parterach są mniej atrakcyjne w porównaniu z tymi zlokalizowanymi na piętrach okazuje się w wielu przypadkach nieprawdziwa. Warto nie skreślać z listy potencjalnych ofert lokali tylko z uwagi na położenie na parterze, często porównanie indywidualnych cech budynku, jego położenia i sąsiedztwa oraz ustawności, powierzchni mieszkania sprawia, że przy niewątpliwej przewadze cenowej zakup mieszkania na parterze okazuje się najlepszą decyzją

 

Czytaj również: Mieszkanie dla Młodych w 2016 r.

 

Źródło: Otodom / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >