Kupujemy nowe mieszkanie/dom…

Kupujemy nowe mieszkanie/dom…

ale dlaczego? Motywacja osób decydujących się na zakup nieruchomości. Czytaj dalej

 

Większość osób intuicyjnie wskaże najczęstsze motywy zakupu nowego mieszkania/domu. Warto jednak przed szczegółową analizą wyników Badania dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania przeprowadzonego przez TNS Polska dla Otodom.pl zdefiniować główne powody podejmowania takiej decyzji przez ankietowanych. Pozwoli to bowiem lepiej interpretować ich późniejsze odpowiedzi.

 

Czytaj również: Na co wpływa prawidłowa akustyka w miejscu pracy?

 

Właściciele mieszkań lub domów uczestniczący w badaniach jakościowych (zogniskowanych wywiadach grupowych) wskazywali przede wszystkim na dwie przyczyny podjęcia decyzji o zakupie nowego domu lub mieszkania.

Pierwszą z nich była chęć poprawy warunków mieszkaniowych. Pod tym pojęciem rozumiany jest zarówno zakup pierwszego własnego mieszkania, jak i kupno kolejnego, lepiej odpowiadającego aktualnym i prognozowanym potrzebom danego gospodarstwa domowego. Oto przykładowe wypowiedzi ankietowanych:

„Pojawiła się rodzina i dzieci. Trochę było ciasno i to było motywem do tego, żeby kupić większe lokum w tej samej lokalizacji.”

Kupiłem, bo mieszkałem dotychczas w kawalerce z dziewczyną, więc było trochę ciężko.”

Wcześniej mieszkaliśmy w kawalerce, płaciliśmy 1250zł przez 6 lat i nic z tego nie było, aż w końcu stwierdziliśmy, że coś trzeba ze sobą zrobić, postaraliśmy się o kredyt.”

 

Czytaj również: Młoda para na finansowej drodze życia


Jak dodają analitycy Działu Badań i Analiz, należącego do Grupy Emmerson, motyw poprawy warunków mieszkaniowych jest najbardziej naturalnym powodem zakupu nowej nieruchomości. Tym bardziej, iż w tym zakresie mamy wciąż jeszcze bardzo dużo do nadrobienia. Aktualna sytuacja mieszkaniowa w naszym kraju pomimo systematycznej poprawy wypada bardzo słabo na tle innych krajów i nie mamy tu na myśli tylko europejskich standardów. Polskie mieszkania są małe, przeludnione, zbyt drogie w relacji do dochodów. W raporcie Better Life Index publikowanym przez OECD w zestawieniu dotyczącym warunków mieszkaniowych nasz kraj wyprzedził jedynie 7 państw. Szczególnie słabo wypadamy pod względem wskaźnika mówiącego o liczbie pokoi przypadających na 1 mieszkańca. Z wynikiem 1,1 Polska zajmuje 33 miejsce na 36 przebadanych państw wyprzedzając jedynie Rosję, Meksyk oraz Węgry. Bardzo słabo wypadliśmy także w najnowszym raporcie Social Progress Index. Ranking ten ma w zamyśle ich twórców stanowić alternatywę do mierzenia rozwoju społeczeństw miarą wytwarzanego PKB i dlatego uwzględnia kilkadziesiąt różnych wskaźników publikowanych m.in. przez UNICEF, WHO, czy Komisję Europejską. W części porównującej ocenę dostępności mieszkań w przystępnych cenach Polska zajęła dopiero 126 miejsce na świecie, z krajów europejskich wyprzedzając jedynie Rumunię. Eurostat również nie pozostawia nam złudzeń, iż nasze mieszkania nijak nie przystają do europejskich standardów. Według tej instytucji w przeludnionych mieszkaniach żyje w naszym kraju ponad 46% mieszkańców (średnia dla Unii to 17%).

 

 Drugim najczęściej przejawiającym się motywem zakupu mieszkania/domu był cel inwestycyjny. Nieruchomość miała być lokatą pieniędzy lub/i miała ona zostać przeznaczona pod wynajem. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zwraca uwagę, iż Polacy powszechnie uważają zakup nieruchomości za dobrą i bezpieczną inwestycję. Szczególnie doceniają oni jej solidność - namacalny charakter, brak gwałtownych zmian wartości, oraz skuteczną ochronę kapitału przed kradzieżą. Duża część osób idzie o krok dalej i oprócz samej ochrony kapitału nastawia się na osiągnięcie zysku z inwestycji – w tym przypadku planując wynajęcie zakupionego mieszkania. W dobie rekordowo nisko oprocentowanych depozytów rentowność takiej inwestycji staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Respondenci, którzy nabyli mieszkanie/dom właśnie w celu inwestycyjnym uzasadniali swoje decyzje m.in. w następujący sposób:

„Był taki moment, że otrzymałam pieniądze, na które dłuższy czas czekałam i po prostu ulokowałam je w mieszkaniu. Zupełnie w innym miejscu mieszkam, a tamto wynajmuję.”

„Dom jest do mieszkania, a wynajęcie mieszkania ma nam spłacać kredyt.”

Koleje życia sprawiają, iż czasem decyzja o zakupie mieszkania/domu nie jest wynikiem długotrwałych przemyśleń, ale silnego impulsu:

„Ja się rozwiodłem. Taki miałem impuls. Kupiłem mieszkanie.”

Może nim okazać się gwałtowna zmiana sytuacji życiowej wynikająca np. z rozwodu, czy przeprowadzki do innego miasta.

 

 

 

Dalsze wyniki przeprowadzonego badania zaprezentowane zostaną w cyklu kolejnych artykułów. Już dziś zapraszamy do lektury. W drugiej części postaramy się dokładnie dowiedzieć, z jakich źródeł informacji korzystali kupujący nowe mieszkanie/dom.

 

2015-05-28
Źródło: emmerson / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Butik z ubraniami Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Cześć, Ostatnio było kilka pytań o dobre sklepy z ubraniami, a że moja kobieta miała urodziny i chciałem jej zrobić prezent i tutaj polecam Wam butik https://lu...
  • Palenie papierosów Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Badania wykazały, że ludzie, którzy samodzielnie robią papierosy, często mają większą świadomość dotyczącą intensywności i smaku ich palenia. Osoby te są bardzi...
  • Uniwersalna i oryginalna dieta Liczba postów: 471 Grupa: Trudne tema... U mnie w diecie nie może zabraknąć pokrzywy, uważam, że ma na mnie doskonały wpływ.
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 262 Grupa: Trudne tema... Z tego co wiem, szukanie pomocy w leczeniu alkoholizmu jest kluczowe na drodze do wyzdrowienia. Dlatego ważne jest mówienie o https://alkodoktor.pl/ jako źródle...
  • Baterie kuchenne Liczba postów: 56 Grupa: Trudne tema... ja zakupiłam w markecie budowlanym ___________ sztuczne róże

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >