Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów, dla których warto je uprawiać

Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów, dla których warto je uprawiać

O tym, że rośliny w naszym otoczeniu wpływają na nasze samopoczucie, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Kontakt z nimi relaksuje i wycisza. Z drugiej strony poprzez kolory, zapachy, faktury czy ruch pod wpływem wiatru działają pobudzająco na zmysły. Dlaczego jeszcze warto je uprawiać? Przedstawiamy 5 argumentów nie do odparcia Czytaj dalej

 

1. Pomagamy pszczołom

Aż 80 proc. roślin występujących w naszej szerokości geograficznej jest zapylane przez owady. W ciągu jednego dnia pszczoła odwiedza średnio 1-1,5 tys. roślin i dokonuje  max. 15 oblotów na dobę w trakcie których odwiedza ok. 100 roślin. Aż trudno sobie wyobrazić jak ogromna jest liczba kwiatów odwiedzanych przez te owady w ciągu całego roku. Aby mogły przeżyć i rozmnożyć się, potrzebują stałego dostępu do nektaru i pyłku, dlatego warto zadbać o dostępność roślin, które stanowią dla nich pożytek.


Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów dlaczego warto je uprawiać


Uprawiając rośliny nektaro- i pyłkodajne pomagamy pszczołom zdobywać niezbędny pokarm. Dzięki temu możemy liczyć na cieszące oko widoki nie tylko na własnym balkonie i we własnym ogródku, ale także w dalszym otoczeniu. Co to oznacza? Więcej kwitnących drzew, krzewów, kwiatów w miastach, wyższe plony owoców, warzyw i innych roślin uprawnych na wsiach. To więcej roślin dookoła nas, więcej pożywienia dla ludzi i zwierząt, a więc bardziej urozmaicona flora i fauna.


2. Świetna forma spędzania wolnego czasu

Wiedzą o tym doskonale wszyscy działkowicze. Uprawa kwiatów i kwitnących roślin daje satysfakcję, bo odpowiednio posadzone i pielęgnowane, cieszą nas swoim pięknem. Oprócz tego spędzamy czas na świeżym powietrzu, przy okazji zażywając ruchu, przebywając na słońcu – samo zdrowie. Oczywiście zajmując się ogrodem nie można ani ze słońcem, ani ruchem przesadzać, ale dawkowane rozsądnie bardzo pozytywnie wpływają zarówno na nasze ciało jak i ducha. Jeśli dysponujemy jedynie niewielkim balkonem, przyjemnie jest wyczarować na nim zielony zakątek, gdzie możemy relaksować się czytając, jedząc śniadanie lub siedząc z przyjaciółmi. To także miejsce, gdzie możemy obserwować przyrodę – np. przylatujące do kwiatów pszczoły i motyle.


Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów dlaczego warto je uprawiać


3. Kontakt z przyrodą poprawia nastrój i leczy

W starożytnym Egipcie członkom rodziny faraona z problemami psychicznymi zalecano spacery po przypałacowych ogrodach. Przez wieki medycy zalecali ludziom o skołatanych nerwach kontakt z roślinami. W ten sposób powstała hortiterapia czyli ogrodolecznictwo. To terapia stosowana m. in. u osób z depresją, autyzmem, demencją starczą, stresem pourazowym. Polega na wykonywaniu pracy związanej z uprawą i utrzymaniem ogrodu, co pozytywnie wpływa na stan zdrowia psychicznego. Czas spędzony w ogrodzie pomaga zwalczać stres i napięcie psychiczne, przywraca równowagę. Taka aktywność zalecana jest zwłaszcza osobom przemęczonym i przepracowanym.

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, realizowany od 2011 r., inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce poprzez tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Inicjatorem programu jest ZT „Kruszwica” S.A.


Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów dlaczego warto je uprawiać

 

Czytaj również: Ogród na dachu - jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?


Z wpływu roślin na ludzkie samopoczucie doskonale zdają sobie sprawę Japończycy. To właśnie dzięki nim przybył do nas nurt Shinrin-yoku, czyli „leśnych kąpieli”. Jego propagatorzy zauważyli, że spacery po lesie potrafią nie tylko uspakajać, ale także obniżać ciśnienie krwi, zwalczać depresję i podnosić naszą odporność. W Japonii od lat 80. XX wieku funkcjonuje narodowy program kąpieli leśnych, który powszechnie stosuje się do walki z chorobami cywilizacyjnymi.


4. Korzyści z roślin

Sadząc i siejąc rośliny możemy podarować komuś bukiet kwiatów z własnego ogródka lub sadzonki i rośliny, które sami wyhodowaliśmy. Wystarczy posadzić je w doniczce, którą ozdobimy czyimś imieniem, rysunkiem, albo np. datą urodzin. To praktyczny prezent, który pokaże komuś, że pomyśleliśmy o nim przygotowując spersonalizowaną niespodziankę a przy okazji pozwoli dzielić się pięknem roślin i naszymi pasjami.


Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów dlaczego warto je uprawiać

 

Czytaj również: Kielichowiec Raulstona - krzew o długokwitnących kwiatach


Tym, którzy lubią gotować, nie trzeba tłumaczyć jak ważne w kuchni są świeże zioła. Dzięki przydomowej lub balkonowej uprawie możemy cieszyć się ich aromatem zawsze, kiedy mamy na to ochotę. Jeśli chcemy uprawiać zioła, zdrowe i odporne sadzonki, które przetrwać powinny cały rok, znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Warto także pozwolić ziołom zakwitnąć, bo wtedy stają się pokarmem nie tylko dla nas, ale także dla pszczół, a przy okazji pięknie wyglądają.


5. Nowe znajomości

Niektóre z odmian roślin są rzadkie lub trudno dostępne. Dlatego warto wymieniać się sadzonkami np. z sąsiadami lub przyjaciółmi. To pretekst do spotkań, rozmów i zacieśniania więzi z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach.


Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów dlaczego warto je uprawiać


W większych miastach tworzy się ogrody społeczne. To miejsca, które powstają jako sąsiedzka, lokalna inicjatywa. Mieszkańcy opiekują się danym terenem, zakładają na nim ogród, o który wspólnie dbają. Od nich zależy, co znajdzie się na jego terenie – plac zabaw i trawnik, drzewa owocowe, czy grządki z warzywami lub kwiatami. To działanie pozwala na stworzenie przyjaznej mieszkańcom przestrzeni, poznanie nowych znajomych, wymianę doświadczeń. Sami mogą stworzyć piękniejsze, bardziej przyjazne otoczenie do życia. Takie ogrody często stają się centrum kulturalno-rozrywkowym i miejscem spotkań - organizowane są tam festyny, konkursy, kino pod chmurką i inne inicjatywy lokalnych społeczności.


Źródło: Profile / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi Liczba postów: 136 Grupa: Robimy stro... Mam jeszcze takie pytanie. Czym myjecie swoje podłogi? Ja zamówiłem niedawno nowy mop z mikrofibry od firmy www.partner.kielce.pl ponieważ strasznie męczyło mni...
  • Stolarka budowlana i jej korzyści Liczba postów: 74 Grupa: Montujemy o... Zgadzam się z opinią, że okna drewniane są dużo lepszym rozwiązaniem od PCV. Są przede wszystkim bardziej estetyczne. Niestety puki co są stosunkowo drogie.
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 110 Grupa: Firmy budow... Ja w ubiegłym roku stawiałem nowy dom w miejscu starego. Rozbiórką oraz robotami ziemnymi zajęła się firma www.wlodekdrozdz.com. Wykonali swoje usługi starannie...
  • Naklejki Liczba postów: 60 Grupa: Ciekawe pom... Jak dla mnie to nie jest to najlepszy pomysł
  • Rozbiórki Liczba postów: 37 Grupa: Stawiamy śc... Rozbiórka niewielkiego budynku to żaden problem. Ja kiedyś kupiłem taką działkę, zatrudniłem firmę www.wlodekdrozdz.com i po kilku dniach było już wszystko zrob...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 85 Grupa: Ogrodzenia... Ja jednak poszedłbym w kierunku pięknych kostek dekoracyjnych, których wybór Pozbruk ma przegromny. Do tego świetne ceny i odpowiednie zabezpieczenia przed dzia...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18520 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >