Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?

Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?

Wiosna nie ogląda się na koronawirusa, z każdym dniem coraz intensywniej dając o sobie znać. Budzący się do życia ogród jak co roku wymaga prac porządkowych. To też najlepsza okazja do zaaranżowania na nowo oświetlenia wokół domu. Właściwie dobrane i odpowiednio rozmieszczone lampy zewnętrzne nie tylko będą pełniły ważne funkcje praktyczne, ale też mogą po zmroku nadać naszej posesji zupełnie inny wymiar estetyczny. Jakie strefy warto oświetlić i na co szczególnie zwrócić uwagę, dobierając oprawy, podpowiada ekspert. Czytaj dalej

 

Wraz z nadejściem cieplejszych dni i wieczorów coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Szczególnie teraz wyjątkowo chętnie korzystamy z walorów własnej działki. Wiosna to również okres intensywnych prac wokół domu. Trzeba uporządkować teren, zrobić przegląd ogrodowego wyposażenia i zadbać o znajdującą się na naszej działce roślinność. Sadzimy drzewa i krzewy, zakładamy trawniki, wysiewamy kwiaty i warzywa. Planując nową aranżację przydomowej przestrzeni, warto zastanowić się także nad jej oświetleniem. 


Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?


Bezpieczeństwo, komfort, atmosfera

Aby wiosną i latem móc wygodnie korzystać z ogrodu także po zmierzchu, niezbędne jest zamontowanie oświetlenia zewnętrznego. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie widoczności. To kluczowa sprawa dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców – w dobrze oświetlonej przestrzeni nie tylko unikniemy np. potknięcia się czy upadku, ale też nieprzyjemnego uczucia, że w mroku może skrywać się nieproszony gość. Nie zapominajmy jednak, że oprócz kwestii czysto praktycznych, sztuczne światło ma bogate walory dekoracyjne. Przy jego pomocy możemy budować klimat danego miejsca, eksponując pewne przestrzenie lub wręcz przeciwnie - dodając im intymnej atmosfery. Strumień światła podkreśla fakturę powierzchni, akcentuje detale architektoniczne i tworzy intrygujące światłocienie. Umiejętnie wykorzystując lampy ogrodowe, możemy sprawić, że nasz dom i jego otoczenie zyskają całkiem nowe oblicze.


Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?


Jakie strefy warto oświetlić?

Rozmieszczając źródła światła w ogrodzie, musimy rozważyć, które jego części będziemy użytkować po zmroku. Nie ma bowiem potrzeby jednorodnego oświetlania całej posesji. Nie miałoby to uzasadnienia ekonomicznego ani nie dawałoby dobrego efektu estetycznego. Z pewnością warto zadbać w tym względzie o strefy wypoczynku, a więc przede wszystkim taras, ale także ogrodową altanę, miejsce do grillowania czy ustronną ławkę, na której lubimy przesiadywać. Drugim aspektem, który trzeba uwzględnić, są ciągi komunikacyjne. Zaplanujmy lokalizację lamp tak, by móc bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy domem a istotnymi miejscami na działce. 


Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?

Fot. Leroy Merlin

- Dobrym sposobem na oświetlenie ogrodu są lampy na słupkach – podpowiada Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Możemy umieścić je zarówno wokół tarasu czy patio, ale także wzdłuż ścieżek, alejek czy podjazdów. Ważne, aby dostosować ich wysokość do obszaru, który mają oświetlać. W miejscach, gdzie siedzimy lub w odległych punktach posesji możemy wykorzystać wyższe oprawy. Niskie słupki sprawdzą się natomiast w pobliżu ciągów komunikacyjnych.


Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?

 

Czytaj również: Lampy solarne - najbardziej ekonomiczne oświetlenie ogrodu

 

Niezmiernie ważne jest dobre oświetlenie strefy frontowej. Przede wszystkim musimy zapewnić  widoczność na przestrzeni pomiędzy furtką a wejściem do domu, a także między wjazdem na posesję a garażem. Nie zapominajmy, że strefa ta pełni też funkcję reprezentacyjną, a światło to doskonałe narzędzie, aby nadać naszemu domowi prestiżowy wygląd.


 -  Innowacyjnym rozwiązaniem firmy Plast-Met są oprawy LED w różnych rozmiarach dostosowane do instalacji na słupach ogrodzeniowych – mówi Małgorzata Podemska. – Zapewniają bezpieczeństwo w strefie wejściowej i wjazdowej, a także nadają posesji elegancki charakter. Wyznaczają też granice działki i stanowią punkt orientacyjny, co jest szczególnie ważne, gdy jest ona położona na uboczu.


Jak dobrać oprawy oświetleniowe?

Pamiętajmy, że na dworze nie można stosować lamp przeznaczonych do wnętrz. W ogrodzie są narażone na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim opadów. Ze względów bezpieczeństwa muszą więc być przystosowane do użytku zewnętrznego i spełniać ściśle określone normy. 


Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?

Fot. Leroy Merlin

- Kluczowym parametrem zewnętrznych opraw oświetleniowych jest IP – wyjaśnia ekspert. – Pierwsza cyfra umieszczana po tym symbolu określa pyłoszczelność, druga natomiast wodoszczelność. Lampy LED dostępne w ofercie Plast-Met posiadają IP 67, co oznacza, że gwarantują całkowitą ochronę przed wnikaniem kurzu i innych ciał stałych oraz zalaniem wodą. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Stalowo-aluminiowa konstrukcja zapewni odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz długą trwałość nawet w trudnych warunkach pogodowych.


Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?

 

Czytaj również: Minimalistyczna estetyka nowej kolekcji lamp ogrodowych

 

Ważnym aspektem zarówno pod względem użytkowym, jak i ekonomicznym jest rodzaj źródła światła. Dużą popularnością cieszą się obecnie oprawy LED. - Lampy LED są optymalnym wyborem, ponieważ zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne reflektory, co przekłada się na realne oszczędności – podkreśla specjalista marki Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Są bardzo trwałe, żywotność diod LED to co najmniej 40 tys. godzin.


Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?

Fot. Leroy Merlin

Wybierając lampy do ogrodu, zwróćmy też uwagę na łatwość ich montażu, a także możliwość sterowania oświetleniem. - Lampy Led Bosspio i Simpio firmy Plast-Met montowane są za pomocą kotew, dzięki temu możliwe jest proste i stabilne osadzenie ich w podłożu. Praktycznym rozwiązaniem jest oświetlenie sterowne czujnikiem zmierzchu, które automatycznie włącza się i wyłącza. Miłośników zaawansowanych technologicznie rozwiązań z pewnością zainteresują  rozwiązania z modułem współpracującym z siecią WiFi, gdzie mamy możliwość ustawienia pracy lampy za pomocą mobilnej aplikacji przy użyciu telefonu i tabletu– uzupełnia Małgorzata Podemska.   

 

Ładnie oświetlony ogród - na co zwracać uwagę wybierając lampy ogrodowe?


Źródło: Orchidea / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Designerska kostka brukowa Liczba postów: 70 Grupa: Ogród i dzi... Możesz także sprawdzić ofertę firmy www.jawor-bloch.com.pl . Zajmowali się budową podjazdu i parkingu na mojej posesji. Kostka posiada bardzo ciekawe wzory, dzi...
  • Twój idealny ogród Liczba postów: 60 Grupa: Ogród i dzi... Ostatnio do ogrodu kupiłem płot z leszczyny, dobrze wygląda https://ogrodzeniawiklinowe.pl/kategoria -produktu/plotki-leszczynowe/
  • Trwałe wykończenie tarasu Liczba postów: 27 Grupa: Ogród i dzi... jak będziecie kupować wkręty to zwróćcie uwagę przede wszystkim na to, żeby były do odpowiedniego materiału. W sensie jak robicie coś na drewnianych profilach t...
  • Idzie wiosna Liczba postów: 33 Grupa: Zagospodaro... Jeśi masz problem z mrówkami to może ci pomóc ten artykuł https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/mrowki -w-ogrodzie. U nas bylo zatrzęsienie mrówek. Na szczęście dzię...
  • pies ze schroniska Liczba postów: 127 Grupa: Nasze zwier... Zdecydowałam się na pieska ze schroniska, który cierpi na nosówkę. Czy znacie się na objawach nosówki u psa dorosłego? W sieci znalazłam te porady na stronie we...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15964 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 108

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >