Maggie's Centre - pierwszy na świecie budynek, który powstał z klejonego warstwowo tulipanowca amerykańskiego

Maggie's Centre - pierwszy na świecie budynek, który powstał z klejonego warstwowo tulipanowca amerykańskiego

W brytyjskim mieście Oldham uroczyście otwarto Maggie’s Centre – ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Jest to pierwszy na świecie budynek wzniesiony z klejonego warstwowo drewna liściastego (CLT – cross-laminated timber). Niezwykły projekt autorstwa pracowni dRMM Architects, wspierany przez AHEC (Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego) ma przełomowe znaczenie dla współczesnej architektury i budownictwa. Czytaj dalejUzdrawiająca moc drewna

Maggie’s to organizacja dobroczynna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych – placówek brytyjskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Emanują ciepłem i przyjazną atmosferą. Wysoko wykwalifikowany personel ośrodków oferuje program wsparcia, który poprawia samopoczucie pacjentów.


W brytyjskim mieście Oldham uroczyście otwarto Maggie’s Centre

Fot. Alex de Rijke

Zewnętrzne ściany budynku pokrywa okładzina z poddanego obróbce termicznej tulipanowca amerykańskiego. 

 

Projektując budynek Maggie’s Centre w Oldham i dobierając materiały, architekci dRMM wybrali tulipanowiec amerykański ze względu na korzystny wpływ drewna na otoczenie oraz na typowe dla tego gatunku wytrzymałość i ciepłą barwę. Powszechnie wiadomo, że obcowanie z drewnem obniża ciśnienie i spowalnia tętno, a jednocześnie znacznie skraca proces powrotu do zdrowia. Według danych opublikowanych w raporcie Planet Ark z 2015 roku zatytułowanym Wood – Housing, Health, Humanity, drewno ma więcej cech o dobroczynnym wpływie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie człowieka niż jakikolwiek inny materiał budowlany.


 

pierwszy na świecie budynek wzniesiony z klejonego warstwowo drewna liściastego (CLT – cross-laminated timber) 

Fot. Alex de Rijke

 

„W koncepcję Maggie’s Centre wpisano holistyczny komunikat, uzupełniający podstawowe założenia projektu – podniesienie na duchu osób żyjących z chorobą nowotworową i dodanie im nadziei. Do zawieszonego nad poziomem gruntu budynku z drewna i szkła, poprzez otwartą wewnąrz przestrzeń, wprowadzono naturalnie rosnące drzewa. Każdy detal w ośrodku zaprojektowano tak, by całość sprzyjała użytkowaniu i dobremu samopoczuciu” – powiedział Alex de Rijke.


Niezwykły tulipanowiec

Profesor Alex de Rijke, współzałożyciel pracowni architektonicznej dRMM, od ponad 30 lat prowadzi eksperymenty z modyfikowanym drewnem. Projekty budowlane i meblarskie pracowni przyczyniły się do upowszechnienia właściwości strukturalnych, ekologicznych i estetycznych modyfikowanego drewna – sklejki i drewna iglastego. Kolejnym etapem było współtworzenie nowatorskiego rozwiązania – klejonego warstwowo drewna liściastego.


W brytyjskim mieście Oldham uroczyście otwarto Maggie’s Centre – ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową

Fot. Alex de Rijke

 

„Zakres zastosowań gatunków amerykańskiego drewna liściastego, uprawianych zgodnie z zasadami gospodarki zrównoważonej, a w szczególności tulipanowca amerykańskiego o błyskawicznym przyroście, jest niemalże nieskończony. Jego zalety zostały uwidocznione w projekcie ośrodka, zarówno pod względem strukturalnym, wizualnym, jak i koncepcyjnym. Od pierwszych chwil pracy przy projekcie w Oldham wiedzieliśmy, że tulipanowiec amerykański to właściwy materiał dla Maggie’s Centre” – dodał Alex de Rijke.

 

Główny stół kuchenny, przy którym zasiadają goście ośrodka, jest dziełem studia projektowego Barnby & Day, zamówionym przez Alexa de Rijke i AHEC na potrzeby projektu „The Wish List”, zaprezentowanego podczas London Design Festival w 2014 roku. Sam mebel powstał w wytwórni Benchmark Furniture z klejonego warstwowo tulipanowca amerykańskiego pochodzącego z recyklingu. Blat jest pozostałością-wspomnieniem projektu „The Wish List”. Na podstawę składają się odpady drewna CLT z framug okiennych i futryn drzwi Maggie’s Centre.

 

Czytaj również: Stuletnia hala targowa Koszyki po renowacji.

 

W brytyjskim mieście Oldham uroczyście otwarto Maggie’s Centre – ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową

Fot. Alex de Rijke

Przeszklona falista ściana w centrum budynku wprowadza do wnętrza naturę


Przyszłość architektury i budownictwa

Dla AHEC Maggie’s Centre w Oldham jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w ciągu dziesięciolecia prac badawczo-rozwojowych w obszarze nowatorskich rozwiązań dotyczących drewna konstrukcyjnego, między innymi ze względu na potencjał upowszechnienia drewna CLT w branży budowlanej. Projekt stworzony przez dRMM z wykorzystaniem drewna liściastego ma szansę przyczynić się do zmian w postrzeganiu konstrukcji drewnianych przez architektów i inżynierów.

 

„Maggie’s Centre dowodzi, że gatunki drewna liściastego odegrają istotną rolę w rewolucji na rynku konstrukcji drewnianych” – powiedział David Venables, Dyrektor AHEC na Europę. „Wszystkie nasze dotychczasowe projekty, jak »Timber Wave«, »Out of the Woods«, »Endless Stair« oraz »The Wish List« były bardzo ważne. Natomiast budowa tego ośrodka pokazuje, że wznoszenie obiektów z klejonego warstwowo tulipanowca amerykańskiego jest możliwe. Udało nam się tego dokonać w rekordowym tempie i stosunkowo niewielkim kosztem. Nie bez znaczenia jest fakt, że pracownia dRMM wierzy w potencjał tulipanowca amerykańskiego, jako rewolucyjnego nowego materiału budowlanego” – dodał David Venables.

 

MAGGIE’S CENTRE – PIERWSZY NA ŚWIECIE BUDYNEK Z KLEJONEGO WARSTWOWO TULIPANOWCA AMERYKAŃSKIEGO

 Fot. Jon Cardwell

Zewnętrzne parkiety Ośrodka Maggie’s wykonano z poddanego obróbce termicznej jesionu amerykańskiego


Tę pionierską budowlę wzniesiono z wykorzystaniem ponad 20 paneli o długości od 0,5 do 12 m, klejonych z pięciu warstw tulipanowca amerykańskiego. Klejony warstwowo tulipanowiec amerykański wprowadzono na rynek architektoniczno-budowlany w 2013 roku jako nowatorskie rozwiązanie pracowni architektonicznej dRMM, AHEC i firmy Arup. Materiał ten wybrano ze względu na jego niespotykane właściwości – wytrzymałość, lekkość, trwałość i stabilność. Wykorzystanie go pozwala także na zwiększenie tempa produkcji. Tulipanowiec amerykański jest o 70% bardziej wytrzymały na gięcie niż jakikolwiek standardowy klejony warstwowo gatunek drewna iglastego. Klejone warstwowo panele konstrukcyjne wykonała firma Züblin Timber, eksperci ds. drewna CLT.

 

Pierwszym pokazanym publicznie projektem, w którym wykorzystano tulipanowiec amerykański, była eksperymentalna konstrukcja „The Endless Stair”, stworzona na potrzeby London Design Festival w 2013 roku. Według obliczeń projektowych firmy Arup, instalacja mogłaby w dowolnym momencie utrzymać masę 100 osób. Klejony warstwowo tulipanowiec amerykański jest gatunkiem o jednym z najkorzystniejszych wskaźników zrównoważenia ekologicznego ze względu na błyskawiczne tempo odnawiania się zasobu tego surowca w naturalny sposób.

 

Podczas budowy Maggie’s Centre w Oldham wykorzystano 27,6 m3 tulipanowca amerykańskiego oraz 1,1 m3 jesionu amerykańskiego. W przybliżeniu jest to odpowiednio 55,22 m3 i 2,1 m3 tarcicy surowej pochodzącej z 115,7 m3 kłód. Taka ilość drewna odnawia się w amerykańskich lasach liściastych w ciągu zaledwie 120 sekund (odpowiednio 108 i 12 sekund w wypadku tulipanowca i jesionu amerykańskiego).


Czytaj również: Nowoczesne biuro skrojone na miarę, czyli perfekcyjne dopasowanie przestrzeni do potrzeb pracowników

 

Więcej informacji na temat projektu Maggie’s Centre w Oldham znajduje się na nowej stronie internetowej AHEC:

http://www.americanhardwood.org/index.php/examples/our-projects/maggies-oldham.

 

Maggie's Centre - pierwszy na świecie budynek, który powstał z klejonego warstwowo tulipanowca amerykańskiego

 

Źródło: QuestiaPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Antena pokojowa jaką wybrać? Liczba postów: 11 Grupa: Innowacje w... I ja poprę, że model TTV Turbo Q100 Combo czyli https://davbol.pl/anteny-telewizyjne/ant ena-kierunkowa-q100 który naprawdę jest w swojej klasie jednym z najleps...
  • Park Wodny w Tychach Liczba postów: 1547 Grupa: Architektur... Moim zdaniem parki wodny powinny działać na podobnej zasadzie jak zrobili to w Krakowie, czyli nie tylko woda, ale również http://www.parkwodny.pl/wellness/ofer...
  • Płyty poliwęglanowe i płyty izolacyjne XPS Liczba postów: 118 Grupa: Innowacje w... Zerknij sobie tutaj https://www.izopanel.pl/produkty/plyta-w arstwowa-izowall-pir/ te płyty świetnie nadają się do budowy. Są mega solidne , korzystałem z nich i...
  • Grzejniki Liczba postów: 3 Grupa: Innowacje w... Witam, Proponuję zareklamować swe usługi nie tylko na branżowym forum ale na sieciowych bazach danych firm remontowo - budowlanych. Np. na fachowaekipa.pl Poz...
  • Co na taras? Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Witam Wszystkich na forum. Jeżeli chodzi o aranżację tarasu to akurat huśtawka jest tylko dodatkiem, natomiast chodzi o jego wykończenie to polecam albo deskę k...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18725 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 187

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >