Maszyna do mycia podłóg na lata - co wybrać?

Maszyna do mycia podłóg na lata - co wybrać?

Maszyny myjące podłogi to urządzenia, które nie tylko myją ale także osuszają podłogę. Wybór takiej maszyny nie jest rzeczą łatwą - zwłaszcza dla kogoś, kto nie miał z nią nigdy styczności. Nie są to jednak urządzenia dla każdego… Prowadząc niewielki punkt handlowo – usługowy lub mały, osiedlowy sklep, na pewno zakup takiego urządzenia nie będzie miał sensu. Dlaczego? Dlatego, że w takich miejscach powierzchnia użytkowa zwykle nie przekracza 50 m2 . Aby nabycie czyszczarki się opłacało, powierzchnia musi spełniać odpowiednie kryteria, opisane w dalszej części teksu. Czytaj dalej

 

Dla kogo automatyczne maszyny myjące podłogi?

Najczęściej po takie urządzenia zgłaszają się instytucje publiczne i duże przedsiębiorstwa, w których każdego dnia przebywa naprawdę duża liczba osób.

 

Statystycznie jednak, najwięcej maszyn do mycia podłóg wykorzystuje się w:

 • Galeriach handlowych,
 • Magazynach,
 • Szpitalach,
 • Szkołach,
 • Ośrodkach sportowych,
 • Hotelach,
 • Jednostkach wojskowych,
 • Urzędach Publicznych

 

maszyna do mycia podłóg na lata - co wybrać?

 

Czytaj również: Narzędzia niezbędne do pracy elektrykowi

 

Rozbudowaną ofertę maszyn myjących do podłóg prezentuje Multimatic w swoim katalogu - https://multi-matic.pl/k/urzadzenia-czyszczace/maszyny-czyszczace/


Kiedy zakup maszyny czyszczącej się opłaca?

By opłacało się zakupić maszynę czyszczącą, wielkość powierzchni do mycia powinna oscylować w granicach od 50 do 100m2. Dodatkowo materiał, z którego powinna być wykonana podłoga, powinien być odporny na szorowanie i dość silną chemię czyszczącą. Idealną podłogą będą więc: gres, posadzki betonowe, granitowe, kamienne, marmurowe czy wykładzina PCV - tak popularna w szpitalach czy na szkolnych korytarzach.

Najważniejszym jednak kryterium decydującym o zakupie urządzenia czyszczącego powinna być jego przydatność. Maszyna czyszcząca ma służyć jak najlepiej i w sensie jakościowym, i ekonomicznym. Nie powinno wybierać się największej czy najdroższej maszyny wiedząc, że nie będzie zbyt wiele miejsca do czyszczenia. 

 

Wielkość ma znaczenie!

Maszyny myjące podłogi można podzielić na kilka kategorii:

 • Mikroautomaty – urządzenia do mycia podłóg w niewielkich obiektach.
 • Małe maszyny myjące – z wydajnością do 600m2.
 • Średnie automaty czyszczące – z wydajnością do 1500 m2.
 • Duże automaty szorująco-zbierające – z wydajnością do 3200 m2.
 • Samojezdne maszyny czyszczące z operatorem – z wydajnością powyżej 3000 m2.

 

A co z zasilaniem?

Maszyny myjące podłogi zasilane są albo sieciowo albo bateryjnie.

 • sieciowe - przydatne są w sytuacji, kiedy myte powierzchnie pozbawione są barier - półek, mebli, sprzętu. Przykładem takiej powierzchni może być sala gimnastyczna, która nie posiada żadnych rzeczkód i ma dostęp do kilku punktów zasilania. W takiej sytuacji idealnym urządzeniem będzie Viper AS 430  C lub Viper 510 C – zwłaszcza, że występują w atrakcyjnej cenie.
 • bateryjne - urządzenia zasilane akumulatorami są idealnym rozwiązaniem posprzątania w sklepach, na halach produkcyjnych czy wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi. Jest to wygodne i bardzo komfortowe rozwiązanie, pozwalające w szybkim czasie umyć spore powierzchnie bez konieczności przełączania maszyny. Niestety ich wadą jest ich waga. Akumulatory dość sporo ważą a to przekłada się na konieczność użycia większej siły podczas pracy.

 

Czytaj również: Do jakich prac warto posiadać mikronarzędzia?

 

maszyna do mycia podłóg na lata - co wybrać?

 

System napędowy 

Maszyny myjące podłogi mogą być obsługiwane przez pracowników na kilka sposobów.

W zależności od wielkości powierzchni czyszczącej, można wybrać jedną z trzech rodzajów maszyn:

 • bez napędu – są to maszyny przeznaczone do sprzątania podłóg, o równych i małych powierzchniach. Są to na przykład: salony samochodowe, showroomy, małe markety, warsztaty samochodowe itp.
 • z trakcją – są to maszyny, posiadające dodatkowy silnik, którego zadaniem jest wspomaganie operatora podczas wielogodzinnej pracy. Wykorzystuje się je w miejscach, gdzie mycie podłóg zajmuje stosunkowo sporo czasu i jest często powtarzane. Przykładowo: szpitale, szkoły, supermarkety.
 • samojezdne – są to maszyny przypominające małe pojazdy. Operator zamiast popychać maszynę, siedzi na niej i steruje nią za pomocą kierownicy. Takie urządzenia osiągają prędkość ok. 10 km/h i mogą obsługiwać lotniska, dworce, rozległe powierzchnie zakładów przemysłowych i produkcyjnych.

 

Szerokość i nacisk szczotki

Efektywność sprzątania maszynami czyszczącymi uzależniona jest od szerokości szczotki czyszczącej oraz jej nacisku na powierzchnię płaską. Zwykle im większa jest maszyna, tym szersze jest czyszczone pasmo podłogi. To z kolei przekłada się na krótszy czas pracy związanej z porządkami. Szerokość szorowania podłóg w automatach czyszczących przeważnie oscyluje w granicach od 30 do 90cm.

 

Niektóre firmy oferują także regulowany nacisk szczotek na podłogi. Funkcja ta szczególnie przydatna jest tam, gdzie pojawiają się zmienne warunki powierzchni oraz wówczas, gdy zabrudzenia wymagają silniejszego szorowania. Nacisk szczotek może być regulowany zarówno manualnie, jak i automatycznie.

 

Dozowanie detergentu

Dozowanie detergentu podczas mycia podłóg jest bardzo ważnym czynnikiem, mającym wpływ na ekonomikę pracy. Niestosowanie się do zaleceń producenta i wlewanie środka czyszczącego na tak zwane oko, może skutkować dość sporą stratą gotówki w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego najlepiej byłoby zastosować maszynę, która ma automatyczny podajnik chemii. Środek dozowany jest wedle zużycia czy prędkości jazdy. Jest to idealne rozwiązanie, które pomoże sporo zaoszczędzić.

 

Zobacz także:

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Jakie rolety dobrać do domu Liczba postów: 1 Grupa: Moja budowa Cześć, Jestem już pod konieć budowy domu i dochodzę do momentu kiedy trzeba kupić rolety do okien. Aktualnie otrzymałem ofertę od firmy http://deoro.pl/ Pytan...
 • Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 273 Grupa: Firmy budow... Usługi transportowe świadczy firma https://www.kmz.biz.pl/ Od początku do końca dbają o powierzony im towar i świadczą usługi na najwyższym poziomie. Profesjona...
 • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 164 Grupa: Budowa i re... Jeżeli firma od konstrukcji stalowych to tylko z pomocą samych profesjonalistów i ja do takich zadań zamawiam firmę http://wenmont.pl/o-nas/. Mam do nich 100% z...
 • Domowy warsztat stolarski: od czego zacząć? Liczba postów: 82 Grupa: Budowa i re... Skoro już mówimy o pracach stolarskich, niewątpliwie warto nieco więcej dowiedzięć się na temat zabezpieczania drewna, szczególnie tego, narażonego na działanie...
 • Profesjonalne wózki widłowe Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Wózki widłowe znajdziecie na https://www.liftom.pl/ Nie tylko sprzedają, ale także serwisują i naprawiają sprzęt. No i prowadzą też szkolenia. Świadczą usługi n...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17777 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 109

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >