Mediolan

Mediolan

To niezwykłe, pełne kontrastów włoskie miasto znane swoim krajanom bardziej jako Milano, a Europejczykom i prawdopodobnie również pozostałej części świata kojarzące się bezsprzecznie z piłką nożną. Czytaj dalej

 Mediolan jako stolica gospodarcza i finansowa jest prawdziwą bramą Włoch na Europę. Miasto giełdy i banków oferuje fascynującą kombinację tradycji i innowacji, bogactwa i stylu, kultury i mody. Wizyta w budynku historycznym może być interesująca na równi ze spacerem po okolicach via Montenapoleone, gdzie wielcy styliści wznieśli swoje ''świątynie'' mody.

 

Historia 


 Początkowo Mediolan wznosił się na granicy pomiędzy strefą suchą i strefą z licznymi bagnami, przeznaczoną dziś na pola ryżowe i łąki.W roku 222 roku p.n.e. legiony rzymskie zdobyły te tereny, które powoli zaczęły odgrywać rolę strategiczną i handlową. W 49 roku p.n.e. wkroczył tutaj Juliusz Cezar, i wyniósł Mediolan do rangi magistratu. 

 W 286 roku miasto zostało rezydencją cesarzy rzymskich. Cesarz Konstantyn w 313 roku ogłosił edykt, w którym obiecał mieszkańcom wolność kultu chrześcijaństwa. W tym czasie Mediolan cały czas rósł i rozwijał się. Dopiero inwazje kolejnych barbarzyńców, Hunów, Ostrogotów i Gotów zahamowały jego rozwój. Za panowania Longobardów i ich króla Agilulfa miasto straciło resztki swojej potęgi. 

 Kolejny intensywny rozwój Mediolanu przypadł na lata panowania w nim rodu Sforców. Miasto przeżywało wtedy swoje swoiste uniesienia intelektualne i artystyczne, które zaowocowały wieloma okazałymi dziełami. Następnie jednak Mediolan pogrążył się w mrocznych wiekach dominacji hiszpańskiej, którzy narzucili mu swoje podatki i cła. Dodatkowo miasto przeszło dwie poważne epidemie dżumy, które zredukowały liczbę jego mieszkańców do najniższej w całej historii.

 Na ponowny wzrost ekonomiczny i socjalny trzeba czekać do 1740 roku, do wejścia na tron cesarzowej Marii Teresy Austriaczki, która zapoczątkuje ważne reformy dając w ten sposób początek czasom wzrostu kulturalnego, ekonomicznego, architektonicznego, które spowodowały rozkwit handlu i przemysłu. Politycznie, socjalnie i ekonomicznie Mediolan był w następnych latach fundamentem dla rozwoju Włoch. Została poszerzona sieć kolejowa, pojawiły się nowe gałęzie przemysłu i banki, rozwinęły się infrastruktury i funkcje miejskie. 

 

 

Zabytki


 Architektonicznie Mediolan to miasto niekonsekwentne. Pomimo szczególnej dbałości mieszkańców o wygląd zewnętrzny, budownictwo to istna mieszanka stylów, a pomiędzy starymi klasycznymi domami można znaleźć bardzo nowoczesne konstrukcje, kłócące się stylem z otoczeniem.

 Obok tej nowoczesności pojawia się też szereg starych zabytkowych kościołów, wśród których króluje XIV-wieczna katedra z pięcionawowym wnętrzem. Z jej dachu, na który można wjechać windą, roztacza się piękny widok na panoramę Mediolanu. Obok katedry warte zwiedzenia są też Santa Maria Delle Grazie, Piazza Sant'Ambrogio wraz z kościołem świętego Ambrożego, kościół świętego Marka i Symplicjusza, oraz najcenniejszych świecki zabytek, czyli zamek Sforzów, w którym obecnie znajduje się muzeum.

 

Czytaj również: Nad Morzem Śródziemnym

 

 

 To ceglany zamek w centrum Mediolanu, zbudowany w połowie XV wieku, na planie kwadratu z dziedzińcem w środku, otoczony murem z blankami i narożnymi basztami. Dookoła zamku przedpole zostało zachowane aż do bulwaru opasującego zamek od strony południowo-zachodniej aż do wschodniej. Był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, a swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza odrestaurowaniu po zniszczeniach II wojny światowej. 

 

Czytaj również: Stolica Niemiec

 

Atrakcje i kultura

 Mediolan to również centrum kulturalne i dlatego znajduje się tu wiele miejsc związanych ze sztuką, teatrem czy rozrywką. Od strony współczesnej miasto znane jest ze słynnych w Europie targów mediolańskich. Są to najbardziej prestiżowe targi na naszym kontynencie, a odbywają się w dwóch obiektach, z których jeden nowoczesny kompleks wybudowano zaledwie kilka lat temu. 

 Mediolan jest również w pierwszej dziesiątce najdroższych miast na świecie. 

 

Źródło: budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • pompy ciepła Liczba postów: 30 Grupa: Innowacje w... Jeżeli szukacie producenta pomp to tutaj znajdziecie firmę, która jest jest niezależnym, rodzinnym, europejskim producentem i globalnym dostawcą pneumatycznych...
  • Budowa hali Liczba postów: 241 Grupa: Innowacje w... Jeśli chodzi o znaki, to podczas budowy nowych osiedli konieczne jest także zaplanowanie dróg oraz ich właściwe oznakowanie. Informacje na ten temat można znale...
  • Tanie domy szkieletowe Liczba postów: 75 Grupa: Innowacje w... Polecam Skandic Hus jeżeli jesteś zainteresowany ciekawym projektem na ładny i wygodny dom.
  • Centrala pożarowa Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Z jakich systemów zabezpieczeń korzystacie? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 64 Grupa: Innowacje w... Szanowni Państwo, Szczególną uwagę warto zwrócić na rodzaj materiału ociepleniowego oraz zastosowany system wykończenia elewacji (preparat gruntujący, zaprawa k...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 200

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >