Membrana paroprzepuszczalna zamontowana na pierwszym na świecie dwupiętrowym WikiHouse open source

Membrana paroprzepuszczalna zamontowana na pierwszym na świecie dwupiętrowym WikiHouse open source

Pionierskie techniki konstrukcyjne wymagają pionierskich rozwiązań. Dlatego też, dla tego frapującego projektu została wybrana innowacyjna oddychająca membrana budowlana DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap - zaprojektowana zarówno dla bezpieczeństwa, jak i trwałości. Czytaj dalej

 

Dom WikiHouse 4.0 został zbudowany na czas rozpoczęcia się festiwalu London Design Festival 2014 i stał się pierwszym na świecie dwupiętrowym domem open source, którego podstawy mogą być złożone w ciągu kilku dni za niecałe 50 000 GBP. Instalacja, prowadzona przez Arup, The Building Centre i 00 design, miała na celu podniesienie świadomości na temat problemów mieszkaniowych i potencjalnego zastosowania pomysłowych, nowych rozwiązań. Projekty będą do pobrania za darmo i mogą być dostosowane, zanim zostaną „cyfrowo” wyprodukowane.
Alastair Parvin, WikiHouse 4.0 współprojektant ze studia projektowego 00 mówi: „Staramy się pobudzić wyobraźnię ludzi, aby dowiedzieli się, w jaki sposób technologia może pozwolić prawie każdemu wybudować własny, niestandardowy dom bez konieczności użycia tradycyjnej konstrukcji. Nie wierzymy, że WikiHouse jest jedynym rozwiązaniem na odparcie obecnego kryzys na rynku nieruchomości, ale chcemy podejmować trudne debaty i wzywać właścicieli terenów nieruchomości, urbanistów i osoby decyzyjne, aby zaczęli myśleć inaczej o barierach - takich jak koszty gruntu lub budowy”.

 

Czytaj również: Budowa OVO Wrocław z hotelem Hilton

 

Konstrukcja domu WikiHouse 4.0 jest systemem  modułowym wykonanym z płyt SmartPly OSB, za pomocą obrabiarek numerycznych. Ponumerowane elementy konstrukcyjne łączy się w większości za pomocą kołków i klinów aniżeli śrub, a następnie końcowe panele montuje się na miejscu używając zwykłych wkrętów. Konstrukcja o powierzchni 70 metrów kwadratowych pięknie pokazuje, jak prosty, łatwy w montażu drewniany szkielet staje się szczelny, wodoodporny i bezpieczny.

 

DuPont Building Innovations był chętny do wsparcia projektu odpowiednią membraną, zamontowaną za fasadą wykonaną z włóknocementu, aby uszczelnić konstrukcję i chronić ją przed wpływem czynników atmosferycznych, kondensacją, a także ogniem. Główna część budowy została podjęta w ciągu sześciu dni po czym membrana DuPont™ Tyvek® FireCurb™, dzięki wcześniejszym wytycznym od firmy DuPont i przejrzystej instrukcji, została z łatwością zainstalowana w ciągu niecałych 3 godzin.

 

 

DuPont™ Tyvek® FireCurb™ jest kluczem rozwoju, który dodaje ponadprzeciętną wydajność zmniejszonej palności do doskonałych właściwości znanej membranie budowlanej: wiarygodnej długoterminowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, skutecznej dyfuzji pary wodnej i większej efektywności energetycznej. Przy użyciu innowacyjnej technologii w celu zmniejszenia palności podłoży polimerowych, DuPont™ Tyvek® FireCurb™ potencjalnie ogranicza lub zatrzymuje rozprzestrzenianie się ognia przez zewnętrzne warstwy.

 

Czytaj również: Nowe inwestycje na warszawskim Wilanowie

 

Technologia ta nie wymaga użycia jakichkolwiek halogenów. Zamiast tego wykorzystuje ona środek zawierający fosfor, w celu formowania się „zwęglonej” warstwy na powierzchni, gdy jest ona w kontakcie ze źródłem ognia. Ta cienka warstwa karbonizowanego polimeru jest bardzo odporna na spalanie i tworzy barierę spowalniającą uwalnianie się palnych substancji membrany do płomieni. Pozbawione paliwa płomienie rozprzestrzeniają się wolniej lub wcale. Elastyczne, trudnopalne membrany budowlane oparte na technologii DuPont™ Tyvek® FireCurb™ także wytwarzają mniej dymu podczas spalania, jest to kolejna zaleta zarówno dla strażaków jak i ludzi próbujących uciec z płonącego budynku. DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap ma klasę ogniową B-s1, d0 wg EN13501-1.

 

Efektywność energetyczna również była kluczową kwestią dla projektu WikiHouse 4.0, dlatego też uszczelnienie przeciw-pogodowe, które zwiększa zarówno wydajność cieplną, jak i komfort wnętrz były optymalne. Cechy membran DuPont™ Tyvek® i taśm, które są oferowane w różnych formach, dostosowywane są do każdego rodzaju budowli. Trwałość jest również kluczowym czynnikiem dla projektu, mimo iż bardzo szybko się je montuje, WikiHouse jest zaprojektowany z myślą by służył jak najdłużej.

 

 

Nina Tabink, Arup, Senior Structural Engineer komentuje „Kształtuje się nowy cyfrowy świat, gdzie ludzie mogą kontaktować się z kimkolwiek na świecie za pomocą zwykłego kliknięcia. Arup wierzy w potencjał modelowania 3D oraz technologię open source i że będzie to stanowić alternatywę dla innych sposobów współpracy poprzez przynoszenie większych korzyści. WikiHouse wykazała, że jest idealnym partnerem do odkrywania nowych technologii.”

 

Jenny W, PR & Marketing Manager, The Building Centre powiedział „WikiHouse 4.0 otwiera potencjał technologii cyfrowej, aby zmienić sposób, w jaki możemy projektować, tworzyć i budować budynki. Wartość dodaną do technologii budynku, jak membrana DuPont™ Tyvek® FireCurb™ bardzo miło przyjęliśmy do projektu.

 

Źródło: Desande / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 219

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >