Mieszkania w przyziemiu

Mieszkania w przyziemiu

Mieszkania w przyziemiu są z pewnością jednym z najmniej pożądanych towarów na rynku mieszkaniowym. Są to najczęściej lokale powstałe w wyniku zaadaptowania na cele mieszkalne niewykorzystywanej powierzchni sutereny. Ze względu na swoje położenie w budynku i związane z tym cechy zaspokajają one potrzeby osób nie grzeszących nadmiarem pieniędzy. Czytaj dalej

 

Dlatego ich standard w najlepszym przypadku jest co najwyżej poprawny. Ogłoszenia sprzedaży mieszkań znajdujących się na kondygnacji zagłębionej w ziemi stanowią jedynie promil oferty rynku mieszkaniowego.

 

Mieszkania w piwnicach, suterenach pozostają poza obszarem zainteresowań zdecydowanej większości nabywców. Część poszukujących na wstępie odrzuca tego rodzaju propozycje. Główną obawą jest niedostateczne doświetlenie tak położonego mieszkania. Jak wszyscy wiemy brak wystarczającej dawki światła dziennego potrafi bardzo niekorzystnie wpływać na naszą kondycję psychiczną. Kolejnym problemem może okazać się wilgoć. Mieszkanie, którego ściany zagłębione są w gruncie, jest w oczywisty sposób bardziej narażone na negatywne oddziaływanie tego czynnika. Te dwa główne powody wystarczają by najniższą kondygnację uznać ze mało komfortowe miejsce do życia.

 

Czytaj również: Biznes poza Warszawą

 

Ze względu na negatywny odbiór tego rodzaju ofert, przekładający się na znikome zainteresowanie, powinniśmy spodziewać się wyraźnie niższych cen. Postanowiliśmy sprawdzić na przykładzie Krakowa, o ile ceny mieszkań położonych w przyziemiu są niższe od średniej ceny porównywalnych wielkościowo mieszkań w danej dzielnicy. Jak można zobaczyć w poniższej tabeli różnice te są naprawdę znaczące i sięgają kilkudziesięciu procent.

 

Oferty sprzedaży mieszkań w przyziemiu

 

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A., na podstawie serwisu otoDom.pl

 

Czytaj również: Dalszy wzrost popytu na powierzchnię biurową w 2014 r.


Oczywiście lokal lokalowi nierówny. W niektórych budynkach kondygnacja jest płytko zagłębiona w ziemi, istniejące okna umożliwiają akceptowalne doświetlenie pomieszczeń, a  fundamenty i ściany zostały skutecznie zaizolowane przed wilgocią. W tym przypadku przebywanie w takim lokalu wbrew wcześniejszym obawom nie powinno nastręczać wielu niedogodności. Jak podkreśla  Agata Polińska z serwisu otoDom.pl - należy pamiętać, iż pomieszczenia piwniczne z założenia mają pełnić funkcje pomieszczeń gospodarczych, a nie mieszkalnych. Dlatego świetnie sprawdzą się w roli pralni czy podręcznego warsztatu. W najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach bez trudu znajdziemy również chętnych na prowadzenie w nich działalności handlowo-usługowej.

 

 

2014-12-15
Źródło: otoDom.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >