Migracja wewnętrzna Polaków

Migracja wewnętrzna Polaków

Corocznie tysiące osób zmieniają swoje miejsce zamieszkania. Powody są różne – praca, edukacja, związek z inną osobą. Jeśli w tym celu nie przekraczają granic państwa, to mówimy o migracji wewnętrznej. Gdzie Polacy przemieszczają się w obrębie kraju? Czy można wskazać trendy i ich zmiany na przestrzeni ostatnich lat?


Jak zmieniało się saldo migracji wewnętrznych w ciągu ostatnich lat?
 
 
Odpowiedź znajdziemy w jednym z najnowszych opracowań Głównego Urzędu Statystycznego. W dokumencie pod tytułem „Prognoza ludności na lata 2014 – 2050” możemy znaleźć ciekawe zestawienie porównujące saldo migracji wewnętrznych w następujących latach: 1990, 2000, 2010.
Saldo migracji wewnętrznych (w tys.) w latach 1990, 2000 i 2010 według województw
 

 

 

Czytaj również: Mieszkania za gotówkę


 
Z powyższego wykresu wynika, iż w ciągu ostatnich 20 lat doszło do istotnych zmian w tym zakresie. Najbardziej widoczny jest awans województwa mazowieckiego, jako miejsca napływu ludności. Stało się ono zdecydowanie „napływowym” województwem, a jego przewaga nad pozostałymi województwami jest bezdyskusyjna. Na drugim końcu znalazło się województwo śląskie. W 1990 r. liczba mieszkańców zwiększyła się tam o 16 tys. przyjezdnych z innych rejonów Polski. Dziesięć lat później saldo migracji wewnętrznej wyniosło -3,2 tys. mieszkańców. W 2010 r. sytuacja wyglądała jeszcze gorzej.


Województwa notujące dodatnie saldo migracji wewnętrznych w dużej mierze zawdzięczają to swoim wiodącym ośrodkom miejskim. Miasta takie jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk oraz Wrocław w 2013 r. odnotowały dodatnie salda migracji – odpowiednio 8,2 tys., 1,0 tys., 1,2 tys., 1,4 tys.



Czytaj również: Rynek biurowy w Polsce - posumowanie kwartału

 
 
 

 

2014-11-07
Źródło: emmerson / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 332

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >