Minimalna stawka dla kamieniarzy w Niemczech

Minimalna stawka dla kamieniarzy w Niemczech

Z dniem 1 października 2013 r. w Niemczech zaczęła obowiązywać zbiorowa minimalna stawka wynagrodzenia dla kamieniarzy i artystów rzeźbiarzy, o którą zabiegał grupujący około 2000 firm związek niemieckich kamieniarzy (Bundesverband Deutscher Steinmetze, BIV). Od tej pory pracownicy zatrudnieni w branży kamieniarskiej muszą zarabiać co najmniej 10,13 € na godzinę w Niemczech Wschodnich i 11,00 € w Niemczech Zachodnich.

 

Ustalona stawka minimalna będzie obowiązywać również dla pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech z innych krajów UE.

 

Czytaj również: Mniejsze rachunki za energię zimą

 

W Niemczech kwestia stawek minimalnych wynagrodzenia jest kwestią sporną. Partie opozycyjne oraz związki zawodowe naciskają na wprowadzenie ogólnokrajowego ustawowego minimalnego wynagrodzenia w miejsce branżowych stawek minimalnych. Argumentują to między innymi tym, że w wielu branżach partnerzy układów zbiorowych pracy nie są  wystarczająco konsekwentni i zdeterminowani, aby domagać się określenia płacy minimalnej w układzie zbiorowym pracy.

 

 

Z kolei ekipy rządzące, w tym Angela Merkel, popierają regulacje branżowe w przypadku stawek minimalnego wynagrodzenia. Kanclerz Niemiec uważa, że politycy nie powinni ustalać odgórnej stawki minimalnej, ponieważ nie rozumieją mechanizmów, które ją kształtują. Według niej, minimalne stawki powinny być wynikiem porozumienia pomiędzy pracodawcami i pracownikami.

 

Czytaj również: Nowy zarząd i plan działania Polskiego Związku Firm Deweloperskich

 

W przyszłym roku planowany jest kolejny wzrost dolnych granic wynagrodzenia do 10,66 € i 11,25 €. 

2013-12-13
Źródło: Komfort Polska / budnet.pl

Tagi

Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowy węzeł cieplny zdobywa zaufanie klientów Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności ciekawe rozwiązanie, a danfoss to lider w tej branzy.
  • samochód nowy czy używany Liczba postów: 73 Grupa: Trudne tema... Zarówno nowe, jak i używane mają zalety i wady. Nowy warto kupić choćby z tego względu, że ma gwarancję i jest w idealnym stanie, a więc jest bezawaryjny. Używa...
  • Poprawa stanu zdrowia Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Ciekawą ofertę witamin i minerałów oraz preparatów z omega 3 ma Natural Pharmaceuticals. Tutaj https://www.natural.pl można sobie o nich poczytać i dowiedzieć s...
  • Jak motywować pracowników? Liczba postów: 11 Grupa: Trudne tema... Też mi się wydaje , że najlepszym motywatorem są pieniądze, zwłaszcza w Polsce gdzie się niewiele zarabia. Ewentualnie jeszcze ciekawym pomysłem jest organizacj...
  • Dom czy mieszkanie? Liczba postów: 8 Grupa: Aktualności Co kto lubi. Ja póki co siedzę w mieszkaniu, ale za pół roku (mam nadzieje!) skonczymy wykanczac dom. Kosztowal nas wiele, ale nie zaluje, marzyliśmy o nim.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 21049 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 450

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >