Minimalna stawka dla kamieniarzy w Niemczech

Minimalna stawka dla kamieniarzy w Niemczech

Z dniem 1 października 2013 r. w Niemczech zaczęła obowiązywać zbiorowa minimalna stawka wynagrodzenia dla kamieniarzy i artystów rzeźbiarzy, o którą zabiegał grupujący około 2000 firm związek niemieckich kamieniarzy (Bundesverband Deutscher Steinmetze, BIV). Od tej pory pracownicy zatrudnieni w branży kamieniarskiej muszą zarabiać co najmniej 10,13 € na godzinę w Niemczech Wschodnich i 11,00 € w Niemczech Zachodnich.

 

Ustalona stawka minimalna będzie obowiązywać również dla pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech z innych krajów UE.

 

Czytaj również: Mniejsze rachunki za energię zimą

 

W Niemczech kwestia stawek minimalnych wynagrodzenia jest kwestią sporną. Partie opozycyjne oraz związki zawodowe naciskają na wprowadzenie ogólnokrajowego ustawowego minimalnego wynagrodzenia w miejsce branżowych stawek minimalnych. Argumentują to między innymi tym, że w wielu branżach partnerzy układów zbiorowych pracy nie są  wystarczająco konsekwentni i zdeterminowani, aby domagać się określenia płacy minimalnej w układzie zbiorowym pracy.

 

 

Z kolei ekipy rządzące, w tym Angela Merkel, popierają regulacje branżowe w przypadku stawek minimalnego wynagrodzenia. Kanclerz Niemiec uważa, że politycy nie powinni ustalać odgórnej stawki minimalnej, ponieważ nie rozumieją mechanizmów, które ją kształtują. Według niej, minimalne stawki powinny być wynikiem porozumienia pomiędzy pracodawcami i pracownikami.

 

Czytaj również: Nowy zarząd i plan działania Polskiego Związku Firm Deweloperskich

 

W przyszłym roku planowany jest kolejny wzrost dolnych granic wynagrodzenia do 10,66 € i 11,25 €. 

2013-12-13
Źródło: Komfort Polska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Przeprowadzki Polaków Liczba postów: 3 Grupa: Aktualności A nie lepiej zamiast samemu robic to skorzystac z ofert takich firm jak np. www.emkatrans.pl ? Bedzie na pewno szybciej, sprawniej i mniej zamieszania dla nas s...
  • Europejska Giełda Transportowa TRANS Liczba postów: 9 Grupa: Aktualności Zobaczcie tę firmę transportową - BANEX Transport. Jest to profesjonalna firma transportowa.
  • Jak zaoszczędzić na transporcie Liczba postów: 23 Grupa: Opinie Grunt to wynająć dobrą firmę. Ja do przewozu materiałów budowlanych zamówiłem usługi firmy http://okser.com.pl/ i nie wydaje mi się by wyszło jakoś drogo.
  • Sprostowanie - Wyniki badań w rankingu najlepszej... Liczba postów: 2 Grupa: Aktualności Tu akurat widzisz – marka to jedno, profile to drugie, a zaplecze techniczne, na którym się robi okna to trzecie. Dobra firma powinna mieć np. fachowców – to ja...
  • Na narty tylko z polisą Liczba postów: 2 Grupa: Aktualności Odnośnie narciarstwa w tej chwili sporo ciekawych ofert mają w mall.pl sami szukaliśmy ostatnio sprzętu i sporo nart jest w dobrych cenach, a tak de facto to se...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18571 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >