Montaż desek na tarasie krok po kroku

Montaż desek na tarasie krok po kroku

Zadbany taras to ozdoba każdego domu i dla wielu – ulubione miejsce odpoczynku. Jak sprawić, by cieszył nas przez długi czas? Najważniejsza jest odpowiednia okładzina. Wybierając sprawdzone deski tarasowe wysokiej jakości, mamy gwarancję, że nasz taras przez wiele lat będzie wyglądał jak nowy. Czytaj dalej

 

Kompozytowe deski tarasowe Twinson od Inoutic łączą w sobie piękno drewna i trwałość PVC, dlatego są idealnym rozwiązaniem zarówno na zadaszone, jak i odkryte tarasy. System Twinson został zaprojektowany w sposób umożliwiający bezproblemową instalację, pozwalając na oszczędność czasu i pieniędzy. Elementy systemu Twinson można szybko i łatwo złożyć samemu, jednak specjaliści Inoutic zalecają jego instalację we współpracy z przeszkolonymi firmami.


montaż desek tarasowych krok po kroku

 

Elementy systemu Twinson Terrace

Jako podkonstrukcji możemy użyć legarów kompozytowychTwinson, lub legarów z twardego drewna. W portfolio firmy znajdują się również trzy typy aluminiowych legarów, które nadają się również do konstrukcji pływających lub podpieranych punktowo. Deski tarasowe Twinson są dostępne w trzech rodzajach (Twinson Terrace, Twinson Masive oraz Twinson Massive Pro) i montowane są do podkonstrukcji za pomocą łączników wykonanych z PCV lub metalu.

 

Montaż krok po kroku

1. Krok pierwszy – planowanie nowego tarasu

Przy planowaniu tarasu niezbędne jest uwzględnienie nachylenia konstrukcji nośnej – jeśli nachylenie jest mniejsze niż jeden lub dwa stopnie, na tarasie może zatrzymywać się woda. Aby temu zapobiec, eksperci Inoutic zalecają stosowanie odpowiednich podkładek, lub wsporników, które zapewnią prawidłowe nachylenie tarasu. Następnym krokiem powinno być obliczenie liczby potrzebnych desek oraz wybranie ich rodzaju w oparciu o parametry oraz kwestie estetyczne takie jak kolor i faktura powierzchni. Podczas planowania konieczne jest również dostosowanie powierzchni, na której będą leżały deski. Choć najłatwiej kładzie się je na powierzchni równej i płaskiej, to deski tarasowe Twinson sprawdzą się również na nierównych podłożach np. na konstrukcji dachu, na której jest możliwe zbudowanie tylko pływającego tarasu.

 

2. Krok drugi –planowanie podkonstrukcji

Przed wykonaniem tego kroku należy wybrać kierunek położenia desek. Dopiero po podjęciu tej decyzji można położyć legary, pomiędzy którymi należy pozostawić odpowiednią przestrzeń na odprowadzenie wody i dylatację. Przed przymocowaniem legarów powinniśmy sprawdzić, czy konstrukcja układa się prostopadle do planowanego kierunku montażu desek. W odległości 20-30 centymetrów od krawędzi tarasu zaleca się położenie dodatkowego legara, który zapobiega podnoszeniu się krawędzi tarasu i zatrzymywaniu wody na powierzchni.

 

montaż desek tarasowych krok po kroku

 

3. Krok trzeci – montaż legarów

Konstrukcję tarasu należy przymocować do podłoża za pomocą odpowiednich wkrętów do. W przypadku tarasów pływających należy stosować wsporniki z takim zakresem regulacji, aby wypoziomować konstrukcję oraz uzyskać oczekiwaną wysokość. Niezależnie od wybranego typu deski rozstaw legarów powinien wynosić max. 50 cm.


montaż desek tarasowych krok po kroku

montaż desek tarasowych krok po kroku

 

Krok 4 – Układanie nowej nawierzchni

Po montażu legarów przychodzi czas na ułożenie wybranych desek. Proces zwykle rozpoczynamy od ściany domu do krawędzi zewnętrznych. Mocujemy klips startowy lub profil startowy i układamy pierwsza deskę.  Przy cięciu desek na wymaganą długość zawsze należy wziąć pod uwagę dylatację, czyli rozszerzanie się i kurczenie materiału w wyniku zmian temperatury 2mm/1m.

 

montaż desek tarasowych krok po kroku

Krok 5 – składanie desek

Deski mocujemy do konstrukcji nośnej za pomocą plastikowych klipsów. Używamy do tego wkrętów dostarczonych w zestawach z klipsami.


montaż desek tarasowych krok po kroku

montaż desek tarasowych krok po kroku

 

Czytaj również: Aranżacja tarasu z desek z pięknego modrzewia syberyjskiego

 

Krok 6 – Montaż profili wykończeniowych.

Po złożeniu całej powierzchni tarasu przychodzi czas na zainstalowanie profili wykończeniowych, które uzupełnią i zakryją krawędzie.

 

montaż desek tarasowych krok po kroku

 

Czytaj również: Deski drewniane lub kompozytowe - czy będą dobrym materiałem na wykończenie tarasu?

 

Po zakończeniu instalacji konieczne jest usunięcie ewentualnych zabrudzeń i pyłu za pomocą bieżącej wody. Możemy też użyć niewielkiej ilości domowego detergentu lub wspomóc się myjką ciśnieniową. Co ważne, do mycia desek nigdy nie powinniśmy używać środków ściernych, które mogą je uszkodzić.

 

W ciągu kilku tygodni od położenia tarasu nie powinniśmy ustawiać na nim większych obiektów, takich jak stoły czy maty ponieważ pod wpływem promieniowania UV i efektów pogodowych taras może odrobinę zmienić swój odcień. Systemy tarasowe Twinson są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, ponieważ w odróżnieniu od drewna, poza podstawową pielęgnacją nie wymagają dodatkowej konserwacji takiej jak lakierowanie czy olejowanie. Są również w pełni odporne na działanie grzybów, bakterii i insektów.


Źródło: Q&ACommunications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18697 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 253

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >