Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to unikatowe na skalę międzynarodową przedsięwzięcie architektoniczno-inżynierskie, ale także wielkie wyzwanie intelektualne w kontekście zaprojektowania i wykonania ekspozycji stałej.

 

Qumak rozpoczyna realizację ekspozycji stałej dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Qumak, jako lider konsorcjum, podpisał umowę na realizację wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

 Ma być ona wyrazistym polskim głosem w debacie o pamięci II wojny światowej. Zajmie powierzchnię niemal 5 000 m2, co uczyni ją jedną z największych historycznych ekspozycji muzealnych na świecie (wystawa usytuowana będzie w głównej części budynku, kilkanaście metrów pod ziemią). Jako ciekawostkę warto dodać, że prace nad inwestycją rozpoczęto od stworzenia koncepcji wystawy. Projekt budynku, jako właściwej obudowy ekspozycji, powstał dopiero w drugiej kolejności.

 

 

Czytaj również: Mies van der Rohe Award

 

 Muzeum charakteryzować będzie imponująca scenografia. Złożą się na nią takie elementy, jak np. rekonstrukcje uliczek, wielkoformatowe, podświetlane mapy, czy przeskalowane symbole wojny. Dramaturgii wnętrzom wystawowym dodadzą ich zróżnicowane kształty, a także nietypowe konstrukcje i faktury ścian (m.in. szklane, ceglane, betonowe, metalowe).  Scenografia stanowić będzie tło dla wielu niezwykłych eksponatów, także tych wielkogabarytowych. Znajdą się wśród nich dwa czołgi – sowiecki T-34/85 i amerykański Sherman Firefly (oba o wadze 26 ton) oraz wyprodukowane w III Rzeszy torpeda typu G7 i towarowy wagon kolejowy (o wadze ok. 10 ton). Ponadto Muzeum zostanie wyposażone w liczne multimedia, które nadadzą wystawie nowoczesną formę wyrazu.

 

 

Czytaj również: Kamień węgielny wymurowany pod warszawskim biurowcem

 

Konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak, wykona w Muzeum prace budowlane i wykończeniowe, montaż wszystkich elementów ekspozycji, a także instalację sprzętu audiowizualnego (w tym audio-przewodniki), oświetleniowego i systemu zarządzania multimediami. Wartość umowy wynosi ponad 35,8 mln zł netto. Prace zostaną ukończone w 2016 roku.Stworzenie wystawy stałej w tak szczególnym miejscu, jakim jest Muzeum II Wojny Światowej to dla nas ekscytujące wyzwanie, ale i duża odpowiedzialność – powiedział Maciej Lubocki, Dyrektor Działu Ekspozycje Multimedialne – Jesteśmy dumni z możliwości zrealizowania projektu, z kilku powodów. Po pierwsze dotyczy on szczególnie dla nas ważnej części historii. Po drugie wystawa umożliwi autentyczne doświadczenie dramaturgii tego mrocznego w historii ludzkości okresu. Po trzecie godna uwagi jest narracja wystawy – na tematykę wojny spojrzy szeroko, z wielu, odmiennych perspektyw.

 

 Qumak posiada bogate doświadczenie w realizacji wystaw i ekspozycji multimedialnych. Firma odpowiadała m.in. za wykonanie wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Wydziału Zabaw w ECS, a także ekspozycji w zrewitalizowanym kompleksie Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Obecnie spółka realizuje projekt pt. L@b Gallery – interaktywną przestrzeń wystawienniczą w Małopolskim Parku Technologii Informacyjnych. Umożliwi ona innowacyjnym firmom funkcjonującym w ramach MPTI m.in. prowadzenie prezentacji sprzedażowych z wykorzystaniem interaktywnych stanowisk. Ponadto Qumak odpowiada za przygotowanie nowoczesnych wystaw stałych w Muzeum Śląskim, Parku Edukacyjnym w Zabrzu oraz Parku Rekreacji ZOOM Natury w Janowie Lubelskim. 

Źródło: itbc / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 271

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >