Na co ma wpływ woda w domu? Przekonaj się, jakie ma znaczenie!

Na co ma wpływ woda w domu? Przekonaj się, jakie ma znaczenie!

Podczas przeprowadzki do nowego domu lub generalnego remontu woda należy do aspektów, na które nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. Traktujemy ją jako coś oczywistego i z góry zakładamy, że jej użytkowanie nie będzie się wiązało z przykrymi skutkami. Czy jednak na pewno? Czytaj dalej

 

Po odkręceniu kranu zazwyczaj widzimy strumień wody, która nie wyróżnia się niczym szczególnym. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to czyste H2O, a bogata mieszanka różnych związków chemicznych. Niektóre z nich pozostawiają po sobie niekiedy opłakane skutki.

 

wpływ zanieczyszczonej wody na dom

 

Dowiedz się, co w wodzie może być problemem i jak utrudnia codzienne życie!

 

Dwa częste problemy - chlor i twardość wody

Jednymi z najczęściej występujących problemów z wodą użytkową są wysoki stopień twardości oraz wyczuwalny chlor. Oba pojawiają się niezależnie od źródła poboru wody.

 

Twarda woda jest głównie wynikiem wysokiego stężenia jonów wapnia i magnezu w wodzie. Choć obie substancje są uznawane za dobroczynne dla organizmu, to powodują wiele szkód w gospodarstwie domowym. W trakcie przepływu bądź podgrzewania wytrącają się z wody w postaci białego, kamiennego osadu. Taki często możemy dostrzec choćby na dnie czajnika.  

 

Osad po twardej wodzie w bojlerze

 

Ponadto im wyższa twardość wody, tym większe napięcie powierzchniowe. To generuje problemy ze zwilżaniem powierzchni i ich czyszczeniem.

 

Z kolei chlor może powodować spore zmiany właściwości organoleptycznych wody, jak smak czy zapach. Ponadto wykazuje on działanie drażniące w stosunku do skóry.

 

Co może zepsuć woda złej jakości?

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wielki wpływ ma woda na codzienne życie i co potrafi spowodować. Oto najczęstsze problemy z jakimi możemy się spotkać, jeśli nie zadbamy o jakość wody płynącej z kranów.

 

Ucierpią domowe instalacje

Jeśli z twardej wody będziemy korzystać przez dłuższy czas, warstwa osadu w rurach może zrobić się na tyle duża, że doprowadzi do spadków wydajności całej instalacji, miejscowych przegrzań lub niedogrzań, a nawet całkowitej niedrożności. Pod osadem o wiele szybciej dochodzi do korozji elementów, skraca się ich żywotność, a co za tym idzie, wzrastają wydatki. 

 

twarda woda powoduje większe wydatki

 

Ponadto już sami producenci kotłów grzewczych mówią o tym, że woda o wysokim stopniu twardości jest wrogiem numer jeden tych urządzeń. Straty energii mogą wynieść nawet 20% już przy 2 milimetrowej warstwie osadu.

 

Sprzęt AGD w niebezpieczeństwie!

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii elementów pralek i zmywarek jest właśnie kamienny osad po twardej wodzie. Warstwa będzie gromadziła się dość szybko na grzałkach i innych elementach mających styczność z wodą. Z powodzeniem doprowadzi do ich przedwczesnego zużycia.

 

Osad jest również najczęstszym powodem wymiany żelazka czy czajnika. Te drobne AGD mogłoby przecież funkcjonować w naszych domach o wiele dłużej, gdyby nie twarda woda.

 

Trudne sprzątanie to norma

Wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody przyczynia się do kiepskiego rozpuszczania w niej detergentów i środków czyszczących. Nieświadomie sypiemy więc więcej proszku do prania, zużywamy więcej płynu do zmywania, płynu do podłóg i środków do czyszczenia armatury, aby zobaczyć jakiekolwiek efekty ich działania.

 

To nie jest dobre ani z punktu widzenia ekologii, ani dla naszego portfela. Według niektórych przypuszczeń zużycie może wzrosnąć nawet o 60% w stosunku do ich wykorzystania przy wodzie miękkiej. 

 

twarda woda utrudnia sprzątanie

 

Pozostaje jeszcze problem samego osadu, który choć kruchy, to jednak bardzo trudny do odszorowania. Odczyszczenie kamienia z kranu lub kabiny prysznicowej to prawdziwy koszmar wymagający wiele siły i czasu, a przecież można sobie zaoszczędzić kłopotu!

 

W portfelu nie zostanie nic

Twarda woda generuje ogromne koszty. Są one związane z większymi rachunkami za ogrzewanie, większą ilością potrzebnych detergentów i kosmetyków oraz środkami odkamieniającymi. Ponadto dochodzą jeszcze koszty związane z naprawą bądź wymianą sprzętu AGD.

 

Większość z nas tego nie przelicza, ani nie sprawdza, ale wysoka twardość wody może pozbawiać rodzinę dodatkowo nawet 200 złotych miesięcznie. To w skali roku daje pokaźną sumkę, którą przecież można by było wykorzystać w lepszy sposób.

 

Pogódź się z szorstkim praniem

Twarda woda to nie tylko wyższe wydatki na środki piorące i słabsze efekty osiągane podczas prania, ale i o wiele gorsza jakość tkanin wyciągniętych z pralki. To zjawisko powoduje, że tkaniny stają się szorstkie, nie pachną tak intensywnie świeżością, jakbyśmy tego chcieli. 

 

wpływ twardej wody na prane tkaniny


Dania jak z restauracji - raczej nie

Jak już wiemy chlor ma ogromny wpływ na smak i zapach wody. Przez to wiele osób rezygnuje z jej spożywania, ale i dania oraz napoje przyrządzone na takiej wodzie tracą swoje walory. Jeśli dodatkowo mamy do czynienia z twardą wodą, nie możemy liczyć na wyrazisty aromat czy wysoką estetykę serwowanych potraw. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że goście w talerzu znajdą opiłki kamiennego osadu.

 

Twarda woda nie jest polecana do parzenia kaw i większości herbat, ponieważ ma niekorzystny wpływ na aromat, bardzo zaburza ich smak.

 

Rezygnacja z picia kranówki to również dodatkowe koszty. Woda butelkowana (najczęstsza alternatywa) jest zdecydowanie droższa, a plastik zanieczyszcza środowisko.

 

Kąpiel to prawdziwa udręka

Kąpiel w wodzie wcale nie musi być przyjemnością, jeśli znajduje się w niej chlor oraz jest twarda. Przemywanie rąk, twarzy oraz całego ciała może skończyć się przesuszeniami, zaczerwienieniem, niedoskonałościami, świądem, pieczeniem, a nawet uczuleniem.

 

Na taką wodę szczególnie powinny uważać osoby starsze, dzieci, alergicy, osoby z chorobami skórnymi lub po prostu wrażliwą skórą.

 

Chlor niszczy warstwę lipidową, przez co istnieje większa szansa na powstanie zakażenia. Z kolei przez twardą wodą ciężko jest zmyć ze skóry środki czystości. Te tworzą na ciele warstwę i zatykają pory.

 

Problemy dotyczą także włosów. Mogą stać się suche, matowe, ciężkie do ułożenia. Z tym często nie poradzi sobie nawet najlepszy szampon do włosów.

 

Stanowcze NIE dla złej jakości wody! 

Uświadomienie sobie problemów związanych z jakością wody jest zdecydowanie pierwszym krokiem do sukcesu. Woda pozbawiona chloru i wysokiego stopnia twardości stanowi doskonałe źródło wody spożywczej, jest przyjazna dla instalacji, sprzętu AGD i rzecz jasna naszej urody.

 

Dzięki niej można znacznie podnieść komfort życia, skrócić czas sprzątania, a w dodatku zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy. To chyba wystarczające argumenty, by pomyśleć o tym aspekcie i zatroszczyć się o poprawę parametrów.

 

Tylko w jaki sposób uporać się z problemami?

Na twardą wodę eksperci najczęściej polecają centralne zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej. To w Polsce bardzo popularne i często stosowane rozwiązanie. Z kolei z chlorem poradzi sobie filtr węglowy bądź kolumna węglowa.

 

Taki zestaw nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku przez wgląd na przeznaczony budżet lub małą ilość miejsca na instalację. Na szczęście jest jeszcze inny sposób!

 

Nowy sposób na zażegnanie problemów

Z nawet bardzo twardą wodą, chlorem i jego pochodnymi z łatwością poradzi sobie kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero.

 

zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero

 

Czytaj również: Awaria wodociągu - przepływ zwrotny, jak można temu zaradzić?

 

To nowość od polskiej marki Ecoperla, która łączy w sobie funkcję wydajnego zmiękczacza wody i kolumny węglowej. W kompaktowej obudowie znajduje się 40 litrów złoża stanowiącego dwie warstwy. Pierwszą z nich jest węgiel aktywny impregnowany srebrem, natomiast druga to monosferyczna żywica jonowymienna.

 

Woda najpierw jest pozbawiana chloru, jego pochodnych i innych substancji odpowiedzialnych za pogarszanie smaku i zapachu. Następnie dochodzi do redukcji stopnia twardości. Węgiel aktywny wydłuża żywotność żywicy jonowymiennej, dzięki czemu produkt posłuży niezawodnie przez wiele lat.

 

Nie ma co obawiać się o jakość, ponieważ do współpracy przy tworzeniu Ecoperla Hero zaangażowano najwybitniejszych producentów. Za głowicę sterującą i kabinet odpowiada Clack, natomiast żywica jonowymienna to produkt znanej firmy Lanxess. O niskie koszty eksploatacji zadba Ecoperla Perfect System.

 

Wymagaj jak najwięcej od jakości wody

Choć do tej pory jakość wody była traktowana po macoszemu podobnie jak inne media (prąd, gaz), to coraz więcej osób uświadamia sobie, ile tak naprawdę traci na korzystaniu z takiej o złych parametrach. Zamiast odczuwać całą masę negatywnych skutków, można przecież cieszyć się brakiem problemów.

 

Dołącz do grupy, która stawia wymagania wobec jakości codziennie wykorzystywanej wody i zacznij czerpać z niej maksimum korzyści! 

 

Więcej na ten temat oraz o innych problemach występujących w wodzie użytkowej znajdziesz na stronie: filtry-do-wody.info

 

Czytaj również: Jak wybrać filtr do wody?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Roboty budowlane, remontowe, instalacyjne, konstru... Liczba postów: 308 Grupa: Firmy budow... Znam doskonale firmę http://wenmont.pl/oferta i my wiele razy korzystaliśmy z ich usług zarówno jeżeli chodzi o spawalnictwo jak i demontaż konstrukcji stalowyc...
 • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 142 Grupa: Budowa i re... Jeżeli takie konstrukcję to polecam skorzystać z oferty firmy http://wenmont.pl/oferta. Firma wykonuję prace w zakresie montażu konstrukcji nośnych linii transp...
 • Funkcjonalny garaż Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Garaż jest bardzo funkcjonalny, bo ja też nie trzymam tam tylko samochodu, ale też rowery, skuter i narzędzia do domu lub do samochodu. Warto też przemyśleć jeg...
 • Wywóz odpadów Liczba postów: 24 Grupa: Firmy budow... Racja, są od tego specjalne firmy, ale najlepiej szukać tych w swojej okolicy, bo zazwyczaj cennik jest zależny od odległości.
 • Remonty Warszawa, cennik Liczba postów: 16673 Grupa: Firmy budow... W Warszawie są różne ceny - trzeba po prostu szukać ;)

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 245 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
 • Rozbiórki Liczba postów: 85 Grupa: Stawiamy śc... Jeżeli szukasz firmy, która oferuję zsypy do gruzu to polecam kontakt do firmy https://www.sklep-akprojekt24.com.pl/kon takt. Firma oferuję również drabiny mag...
 • Ogrody Liczba postów: 184 Grupa: Ogrody Posiadanie strefy rekreacyjnej w ogrodzie rezydencji jest synonimem zabawy z przyjaciółmi i rodziną. I nie ma nic lepszego niż uzupełnienie tej przestrzeni pięk...
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 130 Grupa: Firmy budow... Na twoim miejscu zapoznałabym się z artykułami dostępnymi na https://www.prawo-budowlane.edu.pl/ Dotyczą one prawa budowlanego i nie tylko. Myślę, że mogą okaza...
 • Podłogi Liczba postów: 195 Grupa: Robimy stro... Materiałów do wykończenia podłóg jest niezliczenie wiele. Jeśli chodzi o podłogi wewnątrz pomieszczeń to warto zdecydować się na wykończenie ich drewnem. Piękne...
 • dachy.wszystko o dachach.opinie Liczba postów: 12 Grupa: Robimy dach Warto wydaje mi się dodatkowo wspomnieć, że wiele ciekawych materiałów na temat wykonania dachu itd. znajdziesz na kanale Youtube Braas także warto do nich zajr...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17645 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 219

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >