Na co zwrócić uwagę przy wyborze szyb do okien?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szyb do okien?

Szyby zespolone, thermofloaty, szkło samoczyszczące, piaskowane. Co kryje się pod tymi i innymi pojęciami opisującymi główny element okna? Decydując się na zakup stolarki otworowej stajemy przed ogromem możliwości w zakresie doboru odpowiedniego zaszklenia. Okazuje się, iż możliwości technologiczne są tak szerokie, iż odpowiednie rozwiązanie można dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Czytaj dalej

 

Celem zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego stosuje się szyby zespolone dwukomorowe czyli zestawienia trzech tafli szkła połączonych ciepłą ramką dystansową. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest gazem (argonem). Takie zespolenie w zależności od szerokości ramek uzyskuje współczynnik przenikania ciepła nawet Ug=0,5 W/m²k. Oznacza to oszczędność energii, a co za tym idzie niższe koszty ogrzewania poprzez zapobieganiu utraty ciepła na zewnątrz. Przy zastosowaniu ciepłochronnych profili okiennych o niskim współczynniku przenikania ciepła uzyskuje się okna przeznaczone do budownictwa energooszczędnego, a nawet, jak w przypadku produktów oferowanych przez firmę Bertrand, do budownictwa pasywnego.

 

Standardowe zespolenia składają się z dwóch tafli szkła połączonych ramką dystansową. Współczynnik przenikania ciepła takiego rozwiązania wynosi Ug=1,1 W/m²k. Stosowane jest ono w pomieszczeniach, w których aspekty termalne są mniej istotne.

 

Szkło laminowane stosuje się w zespoleniach, w których nadrzędną kwestią jest bezpieczeństwo. Laminat składa się z tafli szkła sklejonej na całej powierzchni z jedną lub kilkoma innymi taflami przy użyciu specjalnej folii. Taka technologia zapewnia bezpieczeństwo, gdyż stłuczona szyba nie kruszy się tylko odłamki pozostają na folii. To właśnie laminaty określa się oznaczeniem P. Szyby w klasie P1 i  P2 stanowią zabezpieczenie przed przypadkowym, nieprzygotowanym do działania włamywaczem. Szyby w klasie od P3-P5 znacznie utrudniają włamanie, nawet przygotowanemu włamywaczowi. Laminat można zastosować w zespoleniach zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Szkło laminowane jest jednym z wymogów przy produkcji okien z certyfikatem odporności na włamanie. W firmie Bertrand zarówno przy produkcji certyfikowanych okien drewnianych jak i PVC stosuje się takie właśnie rozwiązanie w zespoleniach.

 

Kolejnym „szkłem bezpiecznym” jest szkło hartowane. W przypadku rozbicia, rozpada się na setki bezpiecznych kawałki o bardzo małych rozmiarach. Hartowanie polega na nagrzaniu szkla do bardzo wysokiej temperatury, a następnie na szybkim schłodzeniu go sprężonym powietrzem.  Proces ten znacznie zwiększa wytrzymałość tafli. W związku z tym firma Bertrand stosuje to rozwiązanie między innymi w ogrodach zimowych. 

 

Rewelacyjnym rozwiązaniem stosowanym najczęściej w dużych przeszkleniach jest szkło samoczyszczące. W rozwiązaniu zastosowano działanie powłoki wykorzystujące siły przyrody do czyszczenia szkła z zanieczyszczeń organicznych. Funkcja ta sprawdza się w szczególności w przeszkleniach fasadowych oferowanych przez Bertrand. 

 

W miejscach szczególnie nasłonecznionych zaleca się stosowanie zespoleń ze szkłem chroniącym przed słońcem.  Znajdują one zastosowanie zwłaszcza w miejscach, w których zastosowano duże przeszklenia (ogrody zimowe, fasady, ciągi komunikacyjne). Różnorodność ofertowa pozwala na dobór szkła w różnych kolorach w zależności od preferencji. 

 

Ochrona przed hałasem to kolejny aspekt szczególnie istotny w miejscach o zwiększonym natężeniu dźwięku. Zastosowanie specjalnego zaszklenia zapewnia komfort użytkownikom danego pomieszczenia. Rozwiązanie szczególnie polecane dla właścicieli budynków znajdujących się w centrum miast, przy ruchliwych ulicach, a także na lotniskach. W firmie Bertrand stosuje się szkło tłumiące hałas m.in. w produkcji stolarki do szkół i innych budynkach użyteczności publicznej.

 

Mnogość potrzeb w zakresie odpowiedniego zaszklenia zaowocowało stworzeniem różnorodnych rozwiązań zaspokajających zindywidualizowane wymogi odbiorców. Warto zatem skorzystać z wiedzy doświadczonych przedstawicieli handlowych prestiżowego producenta stolarki otworowej  jakim jest np. Bertrand, którzy po przeanalizowaniu wszystkich aspektów dobiorą odpowiednie rozwiązanie. 

 

www.bertrand.pl

Źródło: Bertrand / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 300

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >