Na kim ciąży obowiązek odśnieżania terenu wokół budynków mieszkalnych?

Na kim ciąży obowiązek odśnieżania terenu wokół budynków mieszkalnych?

Zima w pełni. Często pada śnieg, a chodniki raz po raz pokrywają się białym puchem, a nawet warstwą lodu. Przy temperaturach na minusie, widok robi wrażenie, trzeba jednak mieć się na baczności, bo nieodśnieżone czy oblodzone chodniki to ryzyko wypadków. Czytaj dalej

 

Na większości osiedli przygotowania do zimy zaczynają się długo przed tym, zanim spadnie pierwszy śnieg. Tu nie ma mowy o zaskoczeniu, bo drobna nieuwaga może wiele kosztować. Gdy tylko pojawią się opady  konieczne jest uruchomienie usługi odśnieżania terenu. W większości przypadków należy to do obowiązków firmy sprzątającej, z którą wspólnota bądź zarządca podpisuje umowę ryczałtową na usługi całoroczne, w tym odśnieżanie bez względu na ilość opadów. - To dla Wspólnoty przede wszystkim stabilność kosztów i gwarancja, że nawet przy bardzo dużych opadach nie będzie konieczna dopłata – podkreśla Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus zajmującej się zarządzaniem i administrowaniem osiedli. – Warto pamiętać, aby umowa z wykonawcą zobowiązywała go do zakupu niezbędnych podczas zimy materiałów – soli, chlorku, itp. – dodaje Łubiński.


na kim ciąży obowiązek odśnieżania ternu wokół budynków mieszkalnych?

 

Czytaj również: Obowiązek odśnieżania dachu reguluje prawo budowlane - bezpiecznie odśnieżaj dach!

 

Uprzątnięcie śniegu czy zalegającego na chodnikach błota nakazuje właścicielom ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W przypadku osiedli to do właścicieli, czyli wspólnoty mieszkaniowej należy obowiązek dbania o stan chodnika. W rezultacie wspólnota przenosi ten obowiązek na firmę zarządzającą. Nieodśnieżanie może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli na chodniku dojdzie do wypadku np. złamania.  W takiej sytuacji poszkodowany może dochodzić odszkodowania z tytułu poniesionych szkód materialnych i utraty zdrowia, ale także pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. I nie ma wtedy znaczenia, że na zlecenie właściciela o stan chodnika dba firma zewnętrzna. Warto więc pamiętać i zadbać o to, żeby wspólnota posiadała ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście, gdy sąd zobowiąże właściciela do wypłaty odszkodowania, wspólnota ma prawo wystąpić z roszczeniem o zasądzoną kwotę do firmy, której powierzyła zarząd nieruchomością lub zleciła dbanie o teren nieruchomości.

 

- Dlatego podpisując umowę dot. dbania o teren nieruchomości w tym odśnieżanie, należy pamiętać o zawarciu w niej przeniesienie na wykonawcę odpowiedzialności za ewentualne szkody będące wynikiem nieprawidłowego wywiązania się z obowiązków – podkreśla Mariusz Łubiński. W praktyce w sytuacji wypadku najczęściej zawierane jest porozumienie pomiędzy poszkodowanym, a firma świadczącą usługi odśnieżania dla danej wspólnoty.

 

Czytaj również: Warunki zatrudnienia pracowników delegowanych

 

Przy średnich opadach śniegu sprzątanie terenu to zazwyczaj wystarczająca opcja. Sytuacja zmienia się jednak, gdy mamy do czynienia z bardzo dużymi opadami. W takim przypadku konieczne może być zatrudnienie profesjonalnej firmy zajmującej się odśnieżaniem dachów. Śnieg zalegający na dachu to duże ryzyko, dlatego ważne jest, aby został szybko usunięty. Najlepiej poradzi sobie z tym firma specjalizująca się w tego typu pracach. – Taka firma powinna posiadać polisę ubezpieczeniową oraz odpowiednie uprawnienia wysokościowe, a podczas odśnieżania dachu odpowiednio zabezpieczyć teren oraz zadbać o bezpieczeństwo przechodniów – zwraca uwagę Mariusz Łubiński. W przypadku ewentualnych szkód, wspólnota może na podstawie umowy przerzucić odpowiedzialność na wykonawcę.

 


Źródło: publicon / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czy łatwo uzyskać kredyt na mieszkanie? Liczba postów: 14 Grupa: Prawo Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na ten temat. Ci, którzy mają dobrą historię kredytową z powodzeniem uzyskają kredyt. Tutaj http://www.kredyt-mieszkaniowy.info/...
  • Nowe mieszkanie w Warszawie, pomocy Liczba postów: 114 Grupa: Nieruchomoś... Jak szukacie właśnie jakieś fajnej inwestycji – domu pod miastem to zobaczcie sobie na http://pbekodom.pl/ jakościowo 100% trafiona inwestycja.
  • Co zrobić z gruzem budowlanym? Liczba postów: 9 Grupa: Prawo Jeśli szukacie firmy która zajmie się odbiorem gruzu z okolic Poznania, to warto podjac współpracę z firmą Zuzper Recykling http://www.zuzper.pl. Mają spory wy...
  • Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 107 Grupa: Rynek pierw... Akurat w stolicy nie brakuje dobrych mieszkań i lokalizacji. Z całą pewnością warto sprawdzić mieszkania w Rembertowie w http://www.poziom.waw.pl/topograficzna/. ..
  • Gdzie mogę szukać nowych mieszkań w sieci? Liczba postów: 72 Grupa: Nieruchomoś... jeśli chodzi o zakup mieszkania, jest sporo stron takich jak np http://www.ciechocinek.nieruchomosci.pl/ oferty - dobre biuro nieruchomości na pewno doradzi, moż...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 22853 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 241

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >