Najciekawsze renowacje polskich dworców kolejowych

Najciekawsze renowacje polskich dworców kolejowych

Pociąg to wciąż jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych środków transportu. Polska kolej przeżywa swoisty renesans. Zarówno pod kątem standardu pojazdów, które nie straszą już pasażerów i zapewniają im należyty komfort podróży, jak i budynków kolejowych. Przybywa na mapie Polski dworców i stacji, obok których nie sposób przejść obojętnie. Zachwycają architekturą, wykończeniem i udogodnieniami dla podróżnych. Ich renowacja i przebudowa to ogromne, wysokobudżetowe przedsięwzięcia. Czytaj dalej

 

Wrocław Główny

W latach 50-tych XIX w. w ówczesnym Breslau stanął imponujący gmach dworca głównego. Wybudowano go w stylu gotyku Tudorów z pond 6 500 000 cegieł. Ta wielka inwestycja w czasach świetności zachwycała mieszkańców miasta i przyjezdnych. Z czasem jednak zaczęła popadać w ruinę. Historyczny dworzec otrzymał drugie życie przed Euro 2012. Remont trwał ponad 2 lata i objął zarówno budynek dworcowy wraz z peronami, jak również przestrzeń przed i pod dworcem. Było to ważne przedsięwzięcie ze względu na klasę obiektu. Prace remontowe odbywały się pod czujnym okiem konserwatora zabytków, dzięki czemu udało się harmonijnie wprowadzić do historycznego wnętrza nowoczesną dworcową infrastrukturę. W wyniku tego budynek stał się bardziej przyjazny podróżnym. Zyskał również nowe udogodnienia, jak chociażby wielostanowiskowych duży podziemny parking. – Odwiedzając zabytkowe budynki dworcowe często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów ma znaczenie dla podkreślenia historycznego charakteru obiektu. – mówi Andrzej Chłopek, ekspert marki Probet-Dasag, która zadbała o efektowne i bezpieczne płyty nawierzchniowe. – Na peronach Dworca Głównego we Wrocławiu warto spojrzeć pod nogi. Wykorzystano tu tzw. płytkę berlińską. Ma ona przedwojenny format 35x35 cm i jest układana w charakterystyczny wzór rombów oraz pięciokątów prostych przy krawędziach peronowych. Taka nawierzchnia oddaje ducha epoki, ale wykonana jest wg najnowszych technologii, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania i trwałość materiału. 

 

Najciekawsze renowacje polskich dworów

 

Czytaj również: Reinterpretacja historii jako nowy sposób rewitalizacji przestrzeni miejskich


Podczas renowacji wrocławskiego dworca miasto zyskało również nową przestrzeń relaksu. Przed wejściem głównym, od strony ul. Piłsudskiego, powstał rozległy plac dworcowy, z ławkami i zielonymi klombami.


Poznań Główny

Poznański dworzec ma ciekawą historię i kilkukrotnie zyskiwał nowy kształt oraz styl. Pierwszy gmach, wybudowany z charakterystycznej czerwonej cegły, został zniszczony w czasie wojny. Na jego miejscu stanął obiekt w stylu klasycystycznym. W latach 60-tych nadano mu cech modernistycznych. Podobnie jak dworzec wrocławski, Poznań Główny został poddanych gruntownej przebudowie w roku 2012. Jednak w odróżnieniu do Wrocławia, tu stanął nowoczesny budynek z charakterystyczną szklaną elewacją. Poznań Główny to jeden z dwóch polskich dworów, który jest zbudowany nad peronami. Przestał również pełnić wyłącznie funkcję kolejową. W jednym funkcjonalnym centrum komunikacyjnym Poznania połączono dworce PKP, PKS oraz parking 1,5 tysiąca samochodów. W trzykondygnacyjnym budynku znajduje się również centrum handlowe.


Najciekawsze renowacje polskich dworców kolejowych


Łódź Fabryczna

Na dworcu Łódź Fabryczna warto spędzić trochę czasu i pozwiedzać ten niecodzienny obiekt. To w końcu największy i najnowocześniejszy multimodalny dworzec w Polsce. Jego budowa wiązała się między innymi z trudnym przedsięwzięciem reorganizacji ruchu drogowego oraz komunikacji miejskiej w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji. Dynamiczna, przeszklona konstrukcja zamyka w sobie jasną otwartą halę, a w niej białe ściany szczytowe kamienic, imitujące pierwotną zabudowę tego miejsca. W gmachu głównym znajdziemy również kolorowe murale. Nowoczesny i przede wszystkim funkcjonalny obiekt jest największą stacją kolejową Łodzi. I nie tylko! Kompleks łączy komunikację PKP, autobusową (miejską i dalekobieżną), tramwajową oraz rowerową i samochodową. Dworzec stanowi integralny element Nowego Centrum Łodzi. W miejscu o tak natężonym ruchu, ze względu na jego multifunkcyjność, względy bezpieczeństwa stanowią najważniejszą misję konstruktorów.


najciekawsze renowacje dworców kolejowych w Polsce/ Łódź Fabryczna

 

Czytaj również: Odrestaurowany, klasycystyczny pałac w Jankowicach

 

W obiektach użyteczności publicznej należy m.in. zadbać o solidne i bezpieczne nawierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne, które nie stracą swoich antypoślizgowych właściwości, np. pod wpływem wody – tłumaczy ekspert Probet-Dasag. – Dlatego chętnie w budynkach o funkcji komunikacyjnej montuje się płyty z betonu szlachetnego, które obok walorów estetycznych, posiadają również świetne parametry użytkowe. Należy również pamiętać, że ciągi komunikacji dworcowej muszą być czytelne i bezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu. Dlatego obok systemu informacji głosowej i wizualnej, pojawiają się również oznaczenia dotykowe, tak ważne dla osób z poważnymi dysfunkcjami wzroku. 

 

Solec Kujawski 

To jeden z najdobitniejszych przykładów na to, jak ciekawie zaprojektowany budynek użyteczności publicznej staje się jednocześnie centrum życia miasta. Powstały w miejscu starej stacji imponujący budynek nowego węzła komunikacji zbiorowej w Solcu Kujawskim zachwyca architekturą i nowoczesną bryłą. Estetyczny budynek z dużymi przeszkleniami został zaprojektowany w taki sposób, by sprawiać wrażenie jego częściowego zawieszenia nad schodami głównymi. Nadaje to całości zarówno dynamiki, jak i lekkości. Reprezentacyjne schody realizacji Probet-Dasag, prowadzące do gmachu głównego, pełnią jednocześnie funkcję quasi-amfiteatru. Tu chętnie spotykają się i przesiadują w ciepłe słoneczne dni mieszkańcy miasta.


najciekawsze renowacje dworców kolejowych w Polsce


Wałbrzych Szczawienko 

Prawdziwa perełka na kolejowej mapie Polski ostatnich lat. Zapomniany przez mieszkańców miasta, od 20 lat będący w ruinie i wciąż dewastowany budynek stacji Wałbrzych Szczawienko doczekał się spektakularnej przemiany. Ten pierwszy górski dworzec w Sudetach został wyremontowany przez miasto z dotacji unijnych. Docelowo ma pełnić, obok komunikacyjnej, również funkcję  hostelu i punktu gastronomicznego. Gustownie odnowione wnętrze zachwyca prostotą i elegancją. Białe ściany z odrestaurowanymi detalami architektonicznymi pięknie współgrają z czarno-białą posadzką. Wisienką na torcie są umiejscowione centralnie zielone drzewka, okalane drewnianymi stylizowanymi ławkami dla podróżnych.


najciekawsze renowacje dworców kolejowych w Polsce/ Wałbrzych Szczawienko
Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Osuszanie mieszkań- co radzicie ? Liczba postów: 14 Grupa: Innowacje w... Trzeba wybrać dobry osuszacz który skutecznie wyciągnie całą wilgoć z mieszkania kiedy jest problem z wilgocią.
 • Jaka brama garażowa? Liczba postów: 128 Grupa: Innowacje w... A ja uważam, że Wiśniowski ma bardzo wysokiej jakości bramy segmentowe i są naprawdę solidne. Kupowałem w salonie Mikea-tychy i jestem naprawdę zadowolony.
 • Bloczki betonowe opinie Liczba postów: 29 Grupa: Innowacje w... My stawialiśmy budynek z klasycznych bloczków i nie mamy na co narzekać. Dobre ceny i też budynek fajnie się trzyma.
 • Sufity napinane Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Mi się przyznam, że takie sufity napinane bardzo się podobają. Mamy zamiar zrobić sobie taki w salonie.
 • Jaka klimatyzacja? Liczba postów: 128 Grupa: Innowacje w... A może jednak lepszą opcją będzie wybór bezpiecznej i efektywnej wersji rekuperacji.

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 328 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • Podłogi Liczba postów: 202 Grupa: Robimy stro... Ja robiłam w domu posadzki kamienne, bardzo trwałe i ekeganckie. Jeśli ktoś chciałby tez takie mieć w swoim domu to warto zadzwonic do firmy Marmur Dulemba z K...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 21 Grupa: Robimy dach Trzeba to odpowiednio zestawić z pokryciem dachowym, jeżeli ma być to jasna elewacja bądź biała/szara to poszedłbym w kierunku dachówki w kolorze antracytowym b...
 • Lampy do pokoju dziecka Liczba postów: 87 Grupa: Nowości ara... Najlepiej postawić na lampy w kształcie postaci z bajek. Dzieci będą zachwycone.
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 150 Grupa: Firmy budow... Ja właśnie szukałem taki worków typu Big Bagtakie własnie jak na tej stronie https://www.bigbagworki.pl/ i powiem wam, że muszę zamówić kilka z tej strony bo ma...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 110 Grupa: Robimy dach Najszerszy wybór modeli zarówno dachówek ceramicznych, cementowych oraz blachodachówek znajdziesz w ofercie producenta Braas, który również zadbał o odpowiednie...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 15719 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 176

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >