Narzędzia spawalnicze. O czym należy pamiętać?

Narzędzia spawalnicze. O czym należy pamiętać?

Każdy, kto zajmuje się spawaniem, doskonale wie jak istotny jest odpowiedni dobór sprzętu i bezpieczeństwo podczas pracy. O czym należy pamiętać kompletując wyposażenie i do czego służą poszczególne jego elementy? Czytaj dalej

 

Narzędzia spawalnicze

Spawanie wymaga umiejętności oraz odpowiedniej wiedzy. Praca z narzędziami, które mają za zadanie ułatwić i przyśpieszyć pracę będzie przede wszystkim przyjemna. Podstawowy zestaw do pracy spawalniczej składa się na kilka istotnych elementów, bez których nie może się ona odbyć. Przy okazji praca ma być bezpieczna, a to bierze się w szczególności pod uwagę.

 

Narzędzia spawalnicze. O czym należy pamiętać?

 

Obrotniki i pozycjonery spawalnicze

Te urządzenia znacznie ułatwiające prace spawalnicze, ponieważ umożliwiają zachowanie powtarzalności procesu spawania, a przy okazji nie tracą na dokładności. Uzyskanie optymalnej i dokładnej pozycji spawanego elementu to zadanie obrotników i pozycjonerów. Dzięki pochylanej w zakresie od 0 do 90 stopni tarczy obrotnika spawany element może być ustawiony w odpowiedniej pozycji. Dodatkowo ruch obrotowy ułatwia kładzenie długich spawów, co jest szczególnie pomocne przy spawaniu zbiorników czy rur. Dobrej jakości obrotniki i pozycjonery spawalnicze dostępne są na stronie sklepu internetowego JP-Tech: https://jptech-maszyny.pl/stoly-obrotniki-spawalnicze

 

Czytaj również: Odzież robocza z najwyższej półki

Narzędzia spawalnicze. O czym należy pamiętać?

 

Szlifierka do metalu

Podczas każdej obróbki metalu konieczne jest jego wstępne przygotowanie. Szlifierki umożliwią szybkie i sprawne oczyszczenie metalowej powierzchni, zanim przystąpimy do spawania. Warto zainwestować w specjalną szlifierkę do metalu, która jest w stanie wygładzić duże powierzchnie, oraz takie, do których dostęp jest utrudniony, np. krawędzie. 

 

Elektrody

To niezbędne elementy do wykonania trwałego spoiwa łączącego ze sobą spawane elementy. Elektroda topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Jednocześnie topią się krawędzie metalu, które mają się ze sobą złączyć. Stopiona elektroda zalewa spoinę płynnym metalem i wypełnia szczeliny. Bardzo ważne jest wybranie elektrody dostosowanej do materiału, który chcemy ze sobą spawać.

 

Zaciski kątowe i uziemiające

Bardzo ważne dla bezpieczeństwa pracy są zaciski uziemiające. Chronią one spawacza przed porażeniem prądu, który może być zagrażający dla jego życia! Zaciski uziemiające muszą być wykonane z miedzi oraz być w stałym kontakcie z obrabianym przedmiotem.

Zaciski kątowe ułatwiają pracę ze względu na to, że z ich użyciem nie przesunie nam się kawałek obrabianego materiału. Bezpiecznie i szybko zespawamy ze sobą dwa elementy, nie martwiąc się o ewentualne poprawki, które zabierają cenny czas. 

 

Czytaj również: Jaką wybrać drabinę dla instalatora z branży remontowo-budowlanej?

 

Narzędzia spawalnicze. O czym należy pamiętać?

 

Spawarka

Spawarka ma zapewnić komfortową i wydajną pracę, jednak ich rodzajów jest bardzo wiele. Do najpopularniejszych modeli należą:

  • spawarki MIG/ migomat:  profesjonalna spawarka, przydatna w warsztatach do spawania małych elementów i blach

  • spawarki TIG:  to najbardziej wszechstronna technologia spawarki, dzięki której można spawać każdy rodzaj metalu.
  • spawarki gazowe: to jeden z najstarszych typów spawarek, która stosowana jest w profesjonalnych zakładach ze względów bezpieczeństwa (kontakt z łatwopalnym gazem). 

  • spawarki transformatorowe: nieskomplikowanej budowy spawarka o małej sprawności, w dość przystępnych cenach, która sprawdza się w drobnych przydomowych pracach;

 

Wózek spawalniczy

Spawarki są duże i ciężkie, dlatego warto wyposażyć się w wózek spawalniczy. Pomagają one w przemieszczaniu spawarek, nie obciążając przy tym naszych pleców podczas pracy. Te i inne przydatne narzędzia spawalnicze znajdziemy na stronie: https://jptech-maszyny.pl/narzedzia-spawalnicze


Odzież ochronna

Bardzo istotna podczas spawania jest odzież ochronna, której zadaniem jest ochrona przede wszystkim oczu i skóry przed kontaktem z iskrami i odpryskami. Skórzane rękawice i fartuchy a także ochronne maski i okulary to podstawowy zestaw odzieży ochronnej.

 


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16452 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 550

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >