Nie lubimy kupować mieszkań na parterze - są jednak plusy takiej inwestycji

Nie lubimy kupować mieszkań na parterze - są jednak plusy takiej inwestycji

Wyższe opłaty za ogrzewanie, hałas, przechodnie zaglądający w okno czy groźba włamania - to częste wątpliwości związane z zamieszkaniem na parterze. Pomimo stosunkowo niższej ceny, trudniej znaleźć zainteresowanych najniższą kondygnacją. Czy warto inwestować w nieruchomości na parterze? Czytaj dalej

 

Większość złych opinii o mieszkaniu na parterze jest pokłosiem czasów PRL-u, gdy budowano wysokie, słabo ogrzane i nieprzytulne blokowiska z wielkiej płyty. Deweloperzy nie mogąc zwalczyć tych stereotypów, coraz częściej przeznaczają najniższą kondygnację na lokale usługowe. Portal RynekPierwotny.pl obecnie prezentuje 995 takich lokali, a trend przypuszczalnie będzie wzrastać.


Wcale nie zimno

Obawy o chłód w mieszkaniu na parterze są nieuzasadnione ze względu na poprawę standardów w budownictwie, coraz nowocześniejsze rozwiązania ociepleniowe oraz systemy ogrzewania. Rolety antywłamaniowe są obecne w niemal każdej nowej inwestycji, więc można spać spokojnie bez lęku o to, że do mieszkania dostanie się ktoś obcy. Jakie jeszcze są udogodnienia parterów?


Dostęp do ogrodu

Nowoczesne mieszkania usytuowane na najniższej kondygnacji mają zazwyczaj dostęp do prywatnego ogródka, który często bywa decydującym czynnikiem wpływającym na zakup nieruchomości.


- Przydomowy ogródek to doskonałe miejsce do spędzania czasu w otoczeniu natury dla całej rodziny. Zazwyczaj metraż takiej działki to od 20 do 55 mkw. Jest to sporo miejsca na ogródek warzywny, huśtawkę czy miejsce na grilla  - mówi Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum, realizującej inwestycję Park Leśny Bronowice. - Taki obszar daje mieszkańcom bloku namiastkę przestrzeni, która do tej pory była zarezerwowana tylko dla posiadaczy domów.   


Dlaczego opłaca się kupić mieszkanie na parterze?

 

Czytaj również: Kupno nieruchomości pod przyszły wynajem - jak przeprowadzić transakcję, aby najwięcej zarobić?

 

Ogródek to również doskonałe miejsce do spędzania czasu dla osób starszych, pary z dzieckiem czy też dla posiadaczy czworonożnych pupili, jest to także rekompensata za brak ciekawego widoku z okna. Osobista zieleń wokół mieszkania to również możliwość szybszej sprzedaży - jak wynika z danych ofertowych WGN, z 2016 roku, prywatne zielone miejsce podnosi wartość nieruchomości o kilkaset złotych za metr kwadratowy, w stosunku do średniej ceny mieszkań tej klasy.


Parter bez wysiłku

Dotarcie do mieszkania na parterze to zaledwie pokonanie paru stopni na klatce schodowej. Nie trzeba tracić czasu na czekanie na windę czy wspinać się na wyższe piętro. Osób mieszkających na najniższej kondygnacji nie dotyczą problemy z wnoszeniem siatek, mebli czy wózka dziecięcego. Krótszy dystans do pokonania ma listonosz, kurier, pogotowie. Jeśli w rodzinie jest osoba starsza, małe dziecko bądź osoba niepełnosprawna, parter jest najlepszym rozwiązaniem. Codzienne wnoszenie i znoszenie wózka lub ciasna winda, mogą bowiem skutecznie zniechęcić do wspólnych spacerów.


Tanio, bo nisko?

Mieszkania na parterze uchodzą za tańsze, ze względu na negatywne opinie, jakie krążą o nieruchomościach na najniższej kondygnacji. Jak wskazują dane portalu RynekPierwotny.pl, mieszkania na parterze bywają tańsze jedynie o kilkaset złotych w porównaniu z tymi na pierwszym i drugim piętrze. Dopiero porównując ceny ostatnich kondygnacji z kosztem parteru, można sporo zaoszczędzić. Dla przykładu, w inwestycji jednego z krakowskich deweloperów, mieszkanie 56 mkw z ogródkiem na parterze jest o 900 złotych tańsze niż analogiczne mieszkanie na pierwszym piętrze z balkonem. O ile zrozumiałe jest dopłacanie do mieszkań na wyższych kondygnacjach, chociażby dla widoku z okna, na parterze i na pierwszym piętrze niewiele się zmienia, warto więc mieć to na uwadze.


- Mieszkania na parterze zazwyczaj bywają tańsze od tych usytuowanych wyżej, ale zdarzają się też takie, za które zapłacimy więcej. Często na najniższej kondygnacji są mieszkania o największej powierzchni albo takie z dostępem do tarasu lub ogródka - zauważa Grzegorz Woźniak.


Dlaczego opłaca się kupić mieszkanie na parterze?

 

Czytaj również: Jakie kryteria wyboru powinni brać pod uwagę młodzi rodzice kupujący mieszkanie


Partery na nowych, strzeżony osiedlach to zupełnie inna jakość mieszkania niż w starych blokach. Wady nieruchomości ulokowanych na parterze deweloperzy starają się zastąpić bądź zrekompensować niższą ceną czy ogródkiem. Mimo to, powołując się na eksperta portalu RynekPierwotny.pl, Andrzeja Prajsnara, wśród prezentowanych przez serwis 52 360 lokali,  8090 mieszkań znajduje się na parterze. To stosunkowo mała liczba (mieszkań na pierwszym piętrze jest w ofercie o ponad 3000 więcej), która jednak nadal czeka na kupujących.


Źródło: Prime Time PR / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budowa hali produkyjnej Liczba postów: 1102 Grupa: Inwestycje Widzę, że czeka was całkiem spora inwestycja. Pewnie przygotowujecie się do niej już pełną parą. Szukacie poszczególnych istotnych materiałów oraz firmy. W sumi...
  • Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 91 Grupa: Inwestycje Moim zdaniem warto jest kupić obiekt nad morzem, albo w atrakcyjnym turystycznie miejscu i go wynajmować turystą. Na stronie: https://www.dobryadres.pl/ofertyni...
  • Proekologiczna malarnia proszkowa Liczba postów: 90 Grupa: Inwestycje Jeżeli szukasz dobrej malarni proszkowej to warto zapoznać się z ofertą firmy www.techni-kor.pl z Płochocina. Firma oferuje usługi malowania proszkowego, chromo...
  • Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 66 Grupa: Inwestycje Mieszkania z rynku wtórnego posiadają często ciekawsze lokalizacje oraz niższe ceny. Ja znalazłem bardzo ładne 70 metrowe mieszkanie w centrum Rybnika. W poszuk...
  • Zakup mieszkania bez zagrożeń Liczba postów: 120 Grupa: Inwestycje Moim zdaniem najbezpieczniej jest kupować od sprawdzonego dewelopera, przynajmniej jeśli chodzi o mieszkania z rynku pierwotnego. Jeśli szukalibyście mieszkania...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 15711 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 140

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >