O czym należy pamiętać zanim rozpocznie się budowę domu?  Zmiany w prawie budowlanym w 2018 r.

O czym należy pamiętać zanim rozpocznie się budowę domu? Zmiany w prawie budowlanym w 2018 r.

W ciągu ostatnich miesięcy w przepisach prawa budowlanego pojawiły się znaczące zmiany – wprowadzono m.in. możliwość stawiania domów na podstawie zgłoszenia budowy. Od 1 stycznia zaczęły także obowiązywać nowe przepisy dotyczące warunków technicznych zabudowy, a ceny za materiały budowlane ponownie wzrosły. Osoby, które w 2018 roku chcą postawić dom, muszą więc na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w prawie. Czytaj dalej

 

Bez względu na to, czy planujesz budowę domu tuż po ustąpieniu mrozów, czy w środku wakacji – przygotuj się do niej już na początku roku. Im więcej decyzji podejmiesz odpowiednio wcześnie, tym łatwiej zorganizujesz i przeprowadzisz wszystkie prace.

Materiały dotyczące przygotowania do budowy domu w 2018 roku zostały zebrane i opracowane przez specjalistów z pracowni projektowej Dobre Domy.

 

1. Zapoznaj się ze zmianami prawnymi obowiązującymi od 2018 roku

Jeśli do budowy domu przygotowywałeś się jeszcze w zeszłym roku, powinieneś dokładnie prześledzić wprowadzone od stycznia zmiany dotyczące warunków technicznych zabudowy. Może się bowiem okazać, że Twój plan rozmieszczenia domu na działce musi zostać zaktualizowany. Zwróć uwagę na informacje dotyczące odległości budynku od granicy działki. W przypadku:

  • ścian z oknami i drzwiami odległość musi wynosić minimum 4 metry,

  • ścian bez okien i drzwi odległość jest mniejsza – musi wynosić przynajmniej 3 metry.

 

O czym należy pamiętać zanim rozpocznie się budowę domu? zmiany w prawie budowlanym w 2018 r.

 

Czytaj również: DOMY TANIE W BUDOWIE - prostota, standard, tempo!

 

Przyjrzyj się także dokładnie nowym wymogom co do wymiarów garaży i stanowisk na auto. Od tego roku długość garażu może wynosić maksymalnie 6,5 metra (nadal do 3 metrów wysokości). Miejsce postojowe dla samochodów osobowych musi być natomiast wytyczone tak, aby jego szerokość wynosiła przynajmniej 2,5 metra, a długość – 5 metrów.


2. Oszacuj koszt budowy domu

W 2018 roku budowa domu jednorodzinnego będzie kosztowała więcej niż w roku poprzednim. Wzrosną przede wszystkim ceny materiałów i prac budowlanych, a zwłaszcza prac murarskich, dekarskich czy wykonania instalacji elektrycznych. Wyższe koszty budowy wynikają przede wszystkim ze zmian prawnych. Narzucanie coraz bardziej restrykcyjnych norm na poszczególne elementy domu (np. okna o niższych współczynnikach przenikania ciepła) skutkuje tym, że producenci muszą stosować inne, droższe materiały pozwalające uzyskać pożądany efekt.

Aby ustalić orientacyjny koszt budowy domu, musisz wziąć pod uwagę także miejsce, w którym stawiasz dom. Opłaty za wynajęcie ekipy budowlanej mogą być większe w dużych miastach i w centralnych częściach Polski. Przydatnymi narzędziami do oszacowania kosztów będą dostępne w sieci kalkulatory budowlane. Większość gotowych projektów ma także  wyszczególnione ceny budowy domu metodą gospodarczą, ekonomiczną i według opłat uśrednionych.


3. Zadbaj o wszystkie formalności

Po wyborze projektu domu należy załatwić wszystkie formalności w urzędzie. Jeszcze rok temu każdy, kto stawiał budynek, musiał uzyskać pozwolenie na budowę, co bywało czasochłonne. Obecnie proces ten jest znacznie prostszy, a w wielu przypadkach zamiast pozwolenia na budowę wystarczy samo zgłoszenie budowy.

Zgłoszenie budowy należy wysłać do wydziału architektoniczno-budowlanego starostwa lub urzędu miasta. Do dokumentacji należy dołączyć:

  • projekt budowlany,

  • oświadczenie o prawie do dysponowania działką budowlaną,

  • informacje o zakresie robót,

  • datę rozpoczęcia prac.

Po złożeniu dokumentu urząd ma 21 dni na wydanie sprzeciwu (w 2017 roku okres ten został zmniejszony z 30 dni). Po ich upływie możesz bez przeszkód rozpocząć budowę domu.

Pamiętaj, że zgłoszenie budowy dotyczy tylko budynków, których obszar oddziaływania mieści się w granicach działki. Zakres ten ustala zazwyczaj architekt dostosowujący projekt do Twojego gruntu.


4. Wybierz projekt domu spełniający aktualne wymagania

Znajomość nowych przepisów prawa budowlanego oraz obliczenie orientacyjnych kosztów znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego projektu domu dostosowanego do wielkości i kształtu działki. Gdy weźmiesz pod uwagę m.in. obecne stawki za materiały, będziesz mógł upewnić się, czy na pewno jesteś w stanie zebrać odpowiednią kwotę niezbędną do budowy. Jak to sprawdzić? Każdy projekt domu powinien posiadać dokumentację, która zawiera szacunkowy koszt budowy metodą ekonomiczną, gospodarczą i na podstawie cen uśrednionych.

 

Czytaj również: Co mozna zmienić w domu jednorodzinnym, aby podnieść komfort życia mieszkańcom?


Przed wyborem projektu domu musisz także sprawdzić obowiązujący w Twojej gminie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie tym mogą się bowiem znaleźć informacje o maksymalnej wysokości budynku, kącie nachylenia dachu, a nawet sposobie wykończenia domu. Nie istnieje jeden ogólny zakres obowiązywania MPZP. Każda gmina ustala go indywidualnie, w związku z tym musisz zapoznać się planem, na którym znajduje się Twoja działka budowlana.


Przygotowanie do budowy domu w 2018 roku

Gdy zapoznasz się już ze wszystkimi zmianami w prawie budowlanym, oszacujesz koszty, zadbasz o wszystkie formalności i wybierzesz odpowiedni projekt, będziesz mógł rozpocząć poszukiwania ekipy budowlanej. Niezbędne okaże się także uzbrojenie działki, a następnie jej ogrodzenie. Na tak przygotowanym gruncie wkrótce rozpoczniesz pierwsze prace, a wizja własnego, idealnego domu nabierze kształtów.


Źródło: DobreDomy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 92 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >