O czym nie można zapomnieć przed zakupem działki pod budowę domu?

O czym nie można zapomnieć przed zakupem działki pod budowę domu?

Zakup działki pod budowę domu powinien być decyzją przemyślaną. W końcu jest to inwestycja najczęściej na całe życie. To na niej ma stać nasz wymarzony dom, więc ważne jest aby nie spotkała nas przykra niespodzianka związana z jej zakupem. Czytaj dalej

Jaki to rodzaj działki?


Przed zakupem działki koniecznie musimy sprawdzić jaki jest dla niej plan zagospodarowania. Takie informacje uzyskamy w wydziale architektury urzędu gminy do której należy. Jeśli w takim planie będzie określona możliwość zabudowy oraz maksymalny rozmiar dla nowych budynków. Oznacza to że jest to działka, na której możemy planować budowę naszego przyszłego domu. Jeśli taki plan nie istnieje musimy postarać się o decyzję o warunkach zabudowy, na która jednak trzeba poczekać około miesiąca.

Stan prawny działki


Podstawowym kryterium podczas wyboru działki powinien być jej stan prawny. Takie informacje znajdują się w księgach wieczystych. Głownie interesuje nas czy sprzedający jest właścicielem gruntu (użytkownikiem wieczystym) oraz czy teren nie jest obciążony hipoteką oraz prawami osób trzecich oraz czy nie ma żadnych wzmianek o wnioskach, które nie zostały jeszcze do niej wpisane. Takie księgi możemy przejrzeć w odpowiednim wydziale sądu rejonowego. Wiele ksiąg wieczystych występuje już w wersjach elektronicznych i stan prawny opisanych w nich działek możemy sprawdzić przez internet.

Badanie gruntu

Jeśli planujemy budowę na nieznanym terenie warto przed jego zakupem zlecić badanie geologiczne gruntu. Jest ono dość kosztowne, ale jego cena to kropla w morzu w porównaniu z kosztem budowy i ewentualnymi późniejszymi stratami spowodowanym złą jakością terenu. Jeśli na przykład badanie gruntu wykaże podłoże iłowe to najlepiej odpuścić sobie budowę na tym obszarze ponieważ jest ona obciążona wysokim ryzykiem. Warto więc odżałować część pieniędzy i zainwestować je w bezpieczeństwo przyszłego domu. Przekładem podłoża szczególnie zdradliwego są właśnie iły. Jeśli obszar jest suchy robią wrażenie solidnych i tak rzeczywiście jest, ale gdy tylko pojawi się na tym obszarze woda sytuacja zmienia się diametralnie, co ma bardzo niekorzystny wpływ na wszystkie osadzone na nim elementy - na przykład fundamenty domu.

Czytaj również: Na co uważać przy zakupie działki



Wymiar, położenie i ukształtowanie

Przed zakupem działki musimy zastanowić się jak widzielibyśmy nasz dom. Przydatna w tej kwestii będzie wyobraźnia i umiejętność planowania. Musimy określić czy wystarczy nam miejsca na dom o danym gabarycie, czy ewentualne nierówności terenu nie będą stanowiły problemu na przykład w czasie zimy jeśli podjazd będzie śliski i stromy, czy nie znajduje się ona w jakimś niesprzyjającym dla nas terenie np. fabrycznym, hałaśliwym itp. Musimy skupić się na naszych priorytetach.



Umowa przedwstępna

Jeśli działka nam odpowiada warto spisać ze sprzedającym umowę przedwstępną. Nie musi ona być potwierdzona notarialnie, a daje nam możliwość rezerwacji działki do czasu otrzymania informacji o warunkach zabudowy. Taka umowa może też być sporządzona u notariusza jednak przysparza nam to dodatkowych kosztów, ale także daje podstawę prawną do jej zawarcia i w przypadku wycofania się którejś ze stron ta druga może domagać się na drodze sądowej zawarcia umowy. W trakcie zawierania umowy przedwstępnej można także dowolnie określić wysokość zadatku jaki składa kupujący na rzecz sfinalizowania umowy. Zadatek jest także zabezpieczeniem zawarcia umowy. Jeśli to kupujący się wycofa zadatek nie zostanie mu zwrócony, a jeśli winę za niedopełnienie umowy ponosi sprzedający, jest zobowiązany do jego zwrotu w podwójnej wysokości.

Przygotowanie dokumentów


Zawracie umowy dotyczącej kupna-sprzedaży działki odbywa się u notariusza i wymaga stawienia się w ustalonym terminie obu stron (jeśli stroną jest małżeństwo powinni być obecni oboje małżonkowie). Jeśli któraś ze stron jest rozwiedziona trzeba zweryfikować prawa do działki. Jeśli w takiej sytuacji nie doszło do podziału majątku umowę muszą podpisać oboje byli małżonkowie. Jeśli wybieramy się do notariusza w celu podpisania umowy należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, a sprzedający powinien dodatkowo dostarczyć wypis z księgi wieczystej lub inny dokument potwierdzający jego prawa do nieruchomości, wypis z rejestru gruntów oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Podsumowanie


Jak widać zakup działki nie jest sprawą tak prosta jak mogłoby się wydawać. Musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów, a mimo to i tak nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Jednak odpowiednie przygotowanie może zaoszczędzić nam najpoważniejszych problemów związanych z kwestiami prawnymi i jakością gruntu. Zakup działki to spora inwestycja, a nie każda kwalifikuje się do zagospodarowania według naszego pomysłu.


Czytaj również: Zanim kupisz działkę...


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 199

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >