Obowiązek elektronicznej rejestracji obecności pracowników branży budowlanej w Europie

Obowiązek elektronicznej rejestracji obecności pracowników branży budowlanej w Europie

Ustawa z dnia 8 grudnia 2013 r., wprowadzająca obowiązek rejestracji osób wykonujących prace na określonych budowach, weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r. Rejestracja jest wymagana w przypadku projektów, których całkowita wartość, z wyłączeniem VAT, jest równa lub wyższa kwocie 800 000 euro. Rozwiązanie to zostało wprowadzone, aby ułatwić kontrolę instytucji socjalnych i podatkowych, a także walkę z nieuczciwą konkurencją.

 

Pracodawca lub wykonawca, jak również pracownik lub podwykonawca, są w jednakowym stopniu odpowiedzialni za rejestrację obecności osób wykonujących prace budowlane na dużych placach robót. Mogą jej dokonać wykorzystując jeden z 4 kanałów rejestracji: 


1. Serwis on-line - rejestracji dokonuje się za pomocą aplikacji dostępnej na stronie Belgijskiego Zakładu Zabezpieczenia Społecznego - Checkinatwork.

 

2. Serwis mobilny - rejestracji dokonuje się za pomocą smartphona lub tabletu, na portalu Belgijskiego Zakładu Zabezpieczenia Społecznego. Istnieje specjalna funkcja znakowania kodów QR, która umożliwia zarejestrowanie danej osoby z deklaracji Limosa L1.

 

3. Gateway - rejestracji dokonuje się za pomocą komputera, w którym pracownik lub podwykonawca rejestruje się za pomocą numeru Limosa.

 

4. Serwis web - istniejący system rejestracji, który komunikuje się z serwisem Checkinatwork.     

 

Czytaj również: Wytyczne dotyczące Zarządzania Nieruchomościami


Belgijski Zakład Zabezpieczenia Społecznego (L’ONSS) prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą obowiązku rejestracji obecności. L’ONSS kontaktuje się z firmami pracującymi na budowach objętych obowiązkiem rejestracji. Dane czerpie z deklaracji zgłoszenia prac. W pierwszej kolejności kontaktuje się z firmami zleceniodawczymi, następnie z podwykonawcami. L’ONSS prosi firmy o uzupełnienie kwestionariusza, wskazanie kanału, za pomocą którego chcą dokonać rejestracji oraz podanie przewidywanej daty rozpoczęcia rejestracji. Jednocześnie wprowadzono 6-miesięczny okres przejściowy, który potrwa do 30 września. W tym okresie nie będą nakładane kary za brak rejestracji.

 

 

 

 

 

Czytaj również: Monitoring - regulowany prawnie

 

 


Źródło: KomFort / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Woda i kanalizacja Liczba postów: 168 Grupa: Prawo Chciałbym Wam polecić sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie ofertę firmy Świat Instalacji, która specjalizuje się np. w bezinwazyjna naprawa kanalizacji . W razie...
  • reklama na granicy Liczba postów: 34 Grupa: Zanim wybud... W kontekście rosnącej świadomości ekologicznej, butelka Dafi z logo firmy stanowi skuteczne narzędzie marketingowe, które podkreśla proekologiczną postawę marki...
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 187 Grupa: Prawo
  • Prowadząc firmę we własnym domu możesz obniżyć pod... Liczba postów: 5 Grupa: Prawo Prowadzenie działalności gospodarczej w Rumunii bez odpowiedniej rejestracji VAT może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kar finansowych. Dlate...
  • Spadek Gdańsk Liczba postów: 8 Grupa: Przepisy pr... Myślę, że jak najbardziej. Najlepiej w takich kwestiach zaufać osobom ze środowiska prawniczego. Z mojej strony mogę polecić fachowców z kancelarii https://www....

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19132 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 304

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >