Obowiązuje już nowe prawo budowlane - jakie zmiany wprowadzono?

Obowiązuje już nowe prawo budowlane - jakie zmiany wprowadzono?

Nowelizacja prawa budowlanego z marca 2016 r. weszła w życie 1 stycznia 2017 r. Wprowadzone zasady ustalają minimalne wymagania w zakresie energooszczędności dla nowo powstałych budynków jednocześnie zmieniając warunki rejestracji prac budowlanych dla wybranych obiektów. Inwestorzy uzyskują nowe przywileje, jednak będą musieli zwiększyć nakłady na materiały budowlane, żeby sprostać aktualnym wymogom technicznym. Czytaj dalej

 

Główną zmianą, jaką przynoszą nowe przepisy są obowiązkowe normy energooszczędności dla budynków konstruowanych po 1 stycznia 2017 r., które mają zmniejszać ich zapotrzebowanie na energię cieplną. Dodatkowo kolejne konstrukcje zostaną zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę – czasem będzie wymagane jedynie zgłoszenie, a niekiedy budowlańcy w ramach swoich prac nie będą musieli załatwiać żadnych spraw administracyjnych.


Nowelizacja prawa budowlanego z marca 2016 r. wejdzie w życie już 1 stycznia 2017 r.

fot. Arsanit


Nowe normy energooszczędności

Nowelizacja prawa nakłada obowiązek ponownego ograniczenia zużycia energii użytkowej budynków w celu zwiększenia ich energooszczędności zgodnie z unijnymi standardami. Ten ruch zmusi inwestorów do zakupu specjalistycznych materiałów budowlanych, które utrzymują więcej ciepła wewnątrz. Jednocześnie wszystkie studia architektoniczne są zobowiązane do tworzenia projektów zgodnie z nowymi normami.


1. Zmniejszony próg zużycia energii pierwotnej (EP)

Od stycznia 2017 r. zmniejszy się dopuszczalny próg zużycia energii pierwotnej (EP), który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną stosowaną na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i podgrzewania wody użytkowej. Mniejsza wartość czynnika EP obiektu oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię.


Od 1 stycznia 2017 obowiązuje nowe prawo budowlane - pamiętaj o zmianach Tabela 1: Dopuszczalny próg EP dla budynków 12. Zmniejszony współczynnik przenikania ciepła obiektów (U)

Kolejnym krokiem w kierunku energooszczędności jest wymóg dokładniejszego izolowania budynków. Przepisy obniżają współczynnik przenikania ciepła (U), który określa jakość izolacji danego materiału, dla ścian, dachów, stropów i stropodachów wszystkich konstrukcji. Również tutaj niższa wartość czynnika oznacza lepszą termoizolację.


 Nowa wartość współczynnika przenikania ciepła dla przegród

Tabela 2: Nowa wartość współczynnika przenikania ciepła dla przegród

 

„Dla budowlańców najprostszym sposobem na dopilnowanie nowych norm energooszczędności będzie zwiększenie grubości stosowanej warstwy izolacyjnej budynku. Pamiętajmy, że w 2017 wymogi energooszczędności będą jeszcze większe, więc warto już teraz zainwestować w materiały budowlane o podwyższonych standardach termoizolacyjnych.”  – tłumaczy Radosław Marciniec, Główny Technolog w firmie Arsanit, producenta chemii budowlanej.

 

Czytaj również: Nowe wymagania dla izolacyjności termicznej okien i drzwi.


Główną zmianą, jaką przynoszą nowe przepisy są obowiązkowe normy energooszczędności dla budynków konstruowanych po 1 stycznia 2017 r.,

fot. Arsanit


Zmiany w zgłaszaniu prac budowlanych

Nowelizacja ustawy również zmienia obowiązkowe procedury związane z rozpoczęciem prac budowlanych. Od 1 stycznia 2017 roku:

3.1. Budowa parterowych budynków gospodarczych do 35 m2 i suszarni kontenerowych do 21 m2 nie będzie wymagać ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę. Tak samo będzie w przypadku konstrukcji klimatyzacji, basenów i oczek wodnych do 50 m2. Również zjazdy z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych w ich obrębie jak i przepusty o średnicy 100 cm nie będą podlegały żadnej rejestracji.

3.2. Budowa wiat do 35 m2 będzie wymagać zgłoszenia, a nie pozwolenia.  Podobnie będzie w przypadku konstrukcji zjazdów z dróg krajowych oraz zatok parkingowych na tych drogach.

3.3. Przebudowa budynków wymagających pozwolenia na budowę wciąż będzie wymagać odpowiedniego pozwolenia. Nie będzie ono wymagane jedynie wtedy, gdy przebudowa nie obejmuje przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych.

3.4. Z kolei przebudowa domków jednorodzinnych nie będzie wymagała zgłoszenia, chyba że doprowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków. Wciąż jednak trzeba będzie zgłaszać przebudowę przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych takich budynków.

3.5. Administracje będą miały mniej czasu na zgłoszenie odmowy rozpoczęcia prac budowlanych – po zmianie będzie to 21 a nie 30 dni jak było wcześniej.

 

Nowe normy energooszczędności


Czytaj również: Nowe przepisy budowlane a ściany w budynkach - jakie materiały sprostają wymaganiom technicznym


Kolejna seria zmian na rynku ma na celu promowanie energooszczędnych rozwiązań konstrukcyjnych normalizując standardy polskiego budownictwa ze standardami Unii Europejskiej. Początkowo zmusi to inwestorów do wyższych wydatków konstrukcyjnych, jednak z każdym rokiem będą mogli spodziewać się zwrotu z inwestycji z racji ograniczenia kosztów ogrzewania. Natomiast obniżenie wymogów zgłaszania prac budowlanym ułatwi inwestorom proces rozpoczęcia nowych projektów w nadchodzącym roku.

 


 

1 Opracowane na podstawie Dz. Ust. RP z 2013 r. nr  0 poz. 926

 


Źródło: POiNTB / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Mieszkanie z rynku wtórnego - czy to dobry wybór? Liczba postów: 106 Grupa: Rynek wtórn... To zależy ale jeśli się dobrze zastanowić to lepiej jednak dopłacić i kupić nowe mieszkanko. Wiadomo, że nie wszystkie inwestycje są solidnie wykonywane dlatego...
  • Przeglądy rusztowań Liczba postów: 6 Grupa: Zanim wybud... Właściwie już chyba wszystko zostało powiadziane mogę tylko dodać że jeśli szukasz dobrej jakości rusztowań zapraszam na http://www.telka.eu/Rusztowanie_przejez. ..
  • Rozbiórka Liczba postów: 53 Grupa: Prawo Jeżeli chodzi o pracę ziemne to można wejść na stronę firmy http://prosystemi.elk.pl/. Firma ProSystemi z Ełku - firma zajmuję się nie tylko pracami ziemnym...
  • większe mieszkanie pod miastem Liczba postów: 23 Grupa: Rynek pierw... Hm... A czy Waszym zdaniem tego typu mata pod krzesło to dobre rozwiązanie? Ja się właśnie poważnie nad tym zastanawiam...
  • Projekt domu Liczba postów: 82 Grupa: Zanim wybud... Z tego co się orientuję to firma https://www.mgprojekt.com.pl/ Wykonuje bardzo ładne i popularne projekty domów jednorodzinnych. Mi osobiście bardzo podobają si...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17903 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 291

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >