Ocieplenie domu - instrukcja krok po kroku wykonania systemu ociepleń BSO

Ocieplenie domu - instrukcja krok po kroku wykonania systemu ociepleń BSO

Obrazkowa instrukcja wykonania systemu ociepleń BSO. Od czego zacząć ocieplanie. Czytaj dalej

Nakładanie tynków cienkowarstwowych
W czasie prowadzenia prac tynkarskich należy przestrzegać odpowiednich warunków atmosferycznych zarówno w trakcie aplikacji, jak i podczas wysychania tynków: unikać deszczu, silnego wiatru oraz dużego nasłonecznienia. Optymalna temperatura powietrza powinna wynosić od 5°C do 25°C a wilgotność względna nie powinna przekraczać 75%. Ze względu na duże wahania temperatur pomiędzy dniem a nocą nie zaleca się prowadzenia prac tynkarskich w okresie od listopada do marca. W przypadku niebezpieczeństwa wystąpienia spadku temperatury poniżej 5°C w trakcie wysychania tynku (co najmniej 48 godzin od jego aplikacji) również nie należy wykonywać prac tynkarskich. Zasadą przy nakładaniu tynków barwionych w masie jest stosowanie wyprawy pod tynk w kolorze zbliżonym do koloru tynku.
Jeżeli powyższe warunki są spełnione można przystąpić do nakładania tynku na wcześniej zagruntowaną ścianę.
 
 
Za pomocą pacy stalowej nanosimy masę tynkarską w cienkiej warstwie na grubość ziarna. Następnie należy wygładzić powie¬rzchnię zbierając nadmiar materiału (Rys. 26). Po krótkim czasie, zależnym od warunków występujących podczas nakładania, możemy jąfakturować przy pomocy pacy plastikowej. W celu uniknięcia widocznych linii styku między wyschniętą a świeżo nakładaną masą tynkarską należy zapewnić wystarczającą liczbę pracowników i rusztowań, co pozwoli na płynne wykonanie wypraw. Jednąpłaszczyznę architektoniczną wykonywać należy w jednym cyklu roboczym, unikając przerw w czasie nakładania tynku i przestrzegając naczelnej zasady aplikacji „mokre na mokre". Ze względu na zwiększoną absorpcję pro¬mieniowania cieplnego i ultrafioletowego na elewacjach południowej i zachodniej nie zaleca się stosować ciemnych kolorów; udział takich kolorów na powierzchni odpowiednich elewacji nie powinien przekraczać 10%.
 
Zacieranie tynków
Fakturowanie  tynku  należy  rozpocząć wówczas, gdy po przyłożeniu pacy masa nie będzie się do niej kleić. Czas ten uzależniony jest od temperatury powietrza i podłoża, wilgotności względnej powietrza oraz grubości materiału. Do wykonania faktury stosujemy pace plastikowe i w zależności od struktury tynku
nadajemy mu odpowiedni wzór. Należy pamiętać, aby packę dociskać z tą samą siłą trzymając ją pod stałym kątem.
Fakturowanie tynków typu "kornik"
Tynki o strukturze kornika można fakturować w dowolny sposób zależny od ruchów packi. Można uzyskiwaćwten sposób pionowe(Rys. 27), poziome (Rys. 28), ukośne lub koliste (Rys. 29) rysy o szerokości zależnej od rozmiarów kruszywa.
 
Fakturowanie tynków  typu "baranek"
Tynki o strukturze baranka fakturujemy ruchami kolistymi, unikając nadmiernego ich roztarcia (Rys. 30).
 
Malowanie tynków
Do malowania tynków polimerowo-mineralnych FAST można przystąpić po dokładnym ich wyschnięciu i wysezonowaniu. W zależności od rodzaju farby okres sezonowania tynku po aplikacji wynosi:
-    farbysŁtowe-minimumSdni
-    farby silikonowe- minimum 7 dni
-    farby akrylowe i siloksanowe- minimum 28 dni
 
Farbę można nakładać pędzlem, wałkiem (Rys. 31) lub mechanicznie za pomocą natrysku zawsze w dwóch warstwach. Dopuszczalne jest rozcieńczenie pierwszej warstwy farby, zwłaszcza jeżeli prace prowadzone są w temperaturach zbliżonych do maksymalnie dopuszczalnych (+25°C). Do rozcieńczania farb silikatowych należy stosować FAST GRUNT S (rozcieńczalnik) w ilości maksymalnie do 5%, zaś pozostałe farby można rozcieńczać czystą wodą w ilości do 10%.
W przypadku drugiej warstwy należy zawsze stosować farbę w postaci nierozcieńczonej. W trakcie prac malarskich należy przestrzegać odpowiednich warunków atmosferycznych, tj. unikać dużego nasłonecznienia, silnych wiatrów i opadów deszczu. Optymalna temperatura powietrza powinna wynosić od 5°C do 25°C, a wilgotność względna nie powinna przekraczać 75%.
 
Łączenie farb o różnych kolorach
W przypadku łączenia farb o dwóch różnych kolorach na jednej powierzchni architekto¬nicznej należy zawsze stosować odcięcie za pomocą taśm papierowych (Rys. 32).
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące aplikacji poszczególnych rodzajów farb na tynki można znaleźć w odpowiednich Kartach Technicznych lub katalogu firmy FAST.
 
 
 
 

Niniejsza instrukcja wykonania systemów ociepleń FAST SM/SA i FAST W powstała w oparciu o następujące materiały:

INSTRUKCJA ITB Nr334/2002 - Bezspoinowy system ocieplania ścian zewnętrznych budynków INSTRUKCJA ITB Nr418/2007-Bezspoinowy system ocieplania ścian zewnętrznych budynków

APROBATA  TECHNICZNA   ITB  AT-15-3513/2005-Zestaw wyrobów  do wykonywania  ociepleń  ścian zewnętrznych budynków systemami FASTSM i FASTSA

APROBATA TECHNICZNA ITB AT-15-6141/2005-Zestaw wyrobów  do wykonywania  ociepleń ścian  zewnętrznych  budynków systemami FASTWiFASTW-G
obowiązujące Polskie Normy oraz przepisy

1 2 3 4 5

Źródło: budnet.pl
Autor: P.W. FAST Sp. z o.o.

Tagi

baranek,

barwić w masie,

beton,

biały,

budynek,

cegła,

cegła dziurawka,

cegła pełna,

cegła silikatowa,

chodnik,

cokoł,

czysty,

deszcz,

do malowania,

dom,

dylatacja,

dźwięk,

elewacja,

faktura,

farba,

farby,

farby akrylowe,

gazobeton,

gotowy,

grubość,

gruntowanie,

gryzonie,

głębokość osadzenia,

ilość,

informacje,

kielnia,

klej,

kolor,

konstrukcja,

konsystencja,

kontrola,

kratówka,

kruszywo,

kurz,

listopad,

listwy,

masa,

materiał,

materiały,

mech,

metr bieżący,

moc,

mokre na mokre,

montaż,

mostek,

mur,

młotek,

narzędzie,

natrysk,

nawiercić,

norma,

nośność,

ocena podłoża,

ocieplanie,

ocieplenie,

ocieplenie domu,

ocieplenie ścian,

odcięcie,

odspoić,

ogień,

osadzić,

ościeża,

ościeże,

otwór,

owad,

owady,

paca,

parter,

paski,

pędzel,

pękanie,

pianka,

plac zabaw,

podokiennik,

podłoże,

poniżej,

powierzchnia,

powietrze,

powłoka,

pracownik,

prawidłowy,

próbka,

profile,

projektant,

przejście,

przepis,

przepisy,

przygotowanie zaprawy,

pustak,

pył,

płyta,

płyta z wełny mineralnej,

płytki,

płyty,

rozcieńczalnik,

rozcieńczyć,

rozwiązanie,

ruch,

rysy,

siatka,

siatka z włókna szklanego,

silikonowe,

spadek,

spoina,

spoiny,

strefa,

stropodach,

styk,

styropian,

szczelina,

szczotka,

szlifierka,

taśma,

taśmy,

temperatura,

tkanina,

trakt,

trzpień,

tynk,

Tynki,

uderzenie,

uskok,

uskoki,

uszkodzenia,

wałek,

wełna,

wiatr,

wiercenie,

wiertarka,

wiertarki,

wilgotność,

wilgotność względna,

woda,

wykonanie,

wypadek,

wypełnienie,

wyprawa,

wysokość,

wytrzymałość,

wywołać,

względnie,

wzór,

włókno,

zabezpieczenia,

zabezpieczenie,

zagłębienie,

zaprawa,

zaprawa klejowa,

zaprawy,

zarysowanie,

zatopić,

zeszlifować,

ziarna,

zwarty

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 210

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >