Ocieplenie wykonywane metodą bezspoinową - odpowiedni przepływ ciepła i wilgoci przez przegrody

Ocieplenie wykonywane metodą bezspoinową - odpowiedni przepływ ciepła i wilgoci przez przegrody

Dom pasywny potrzebuje na ogrzewanie 8 razy mniej energii, niż tradycyjny. Czytaj dalej

Pasywny komfort
Budownictwo pasywne przestało być ekstrawagancją, na którą decyduje się jedynie garstka architektów. Obecnie energooszczędność, w każdym wydaniu, cieszy się ogromną popularnością. Jeśli obok niskich kosztów za ogrzewanie, uwzględnimy całoroczny komfort cieplny, czyste i świeże powietrze wewnątrz pomieszczeń i ochronę środowiska - otrzymamy dom marzeń, czyli dom pasywny.

 
Wszystko zaczęło się prawie 18 lat temu w Niemczech. To tam powstał pierwszy budynek, którego twórcy postawili sobie za cel tak pomniejszyć straty ciepła obiektu, aby prawie nie potrzebował energii do ogrzewania. Moda na pasywność szybko opanowała Europę, Stany Zjednoczone, a nawet Chiny. Obecnie istnieje kilka tysięcy takich domów na całym świecie, w tym również w Polsce.

Tani w eksploatacji
Dom pasywny zapewnia jego mieszkańcom wysoki komfort cieplny przez cały rok, bez konieczności montowania tradycyjnego ogrzewania. Zimą utrzymuje optymalną temperaturę we wnętrzach, a latem chroni przez nagrzaniem. Oszczędzamy więc nie tylko na paliwie potrzebnym do ogrzania domu, ale na klimatyzacji. Niwelujemy także koszty ponoszone na ewentualne usuwanie grzybów i pleśni, które pojawiają się w źle izolowanych pomieszczeniach. Pasywny dom charakteryzuje się najwyższym komfortem cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną 15 kWh/m2. Dzięki temu koszt ogrzewania jest mniejszy o około 90% od tradycyjnego. Budowa domu pasywnego może zwrócić się już po kilku sezonach grzewczych.

Mocno izolowany
Budując dom pasywny, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich technik, zatrzymujących ciepło w domu oraz takich rozwiązań, które umożliwiają pozyskiwanie energii z zewnątrz. Do pierwszej grupy materiałów zaliczyć należy przede wszystkim odpowiednią izolację ścian. – Ocieplenie wykonywane metodą bezspoinową pozwala na odpowiedni przepływ ciepła i wilgoci przez przegrody, popularnie nazywane oddychaniem ścian. Odpowiednio wykonane ocieplenie eliminuje mostki cieplne, czyli miejsca ewentualnego przemarzania – mówi Tomasz Zembrowski Product Manager ds. systemów ociepleń Baumit.

Bryła domu jest izolowana z zewnątrz poprzez odpowiednio zaprojektowaną warstwę izolacji ścian, okna niskoemisyjne i specjalny system wentylacji z wymiennikami ciepła.

Podstawowym źródłem energii zewnętrznej dla domu pasywnego jest energia słoneczna. Na jej maksymalne wykorzystanie sposobów jest wiele. Jednym z nich jest takie umiejscowienie bryły budynku, aby wszystkie pomieszczenia wymagające ogrzewania usytuowane były od strony elewacji południowej i zaopatrzone w okna przepuszczające jak najwięcej światła słonecznego. Można również wyposażyć dom w kolektory i baterie słoneczne.

Źródło: inPlus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 45 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to świetne rozwiązanie. A mimo to wciąż widzę, że ludzie często nawet nie zastanawiając się za bardzo - wybierają, że wolą system grawitacyjny. Szko...
  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 60 Grupa: Moja budowa W przypadku monitoringu to ze swojej strony polecam zwrócić uwagę na model KZ5 na który również postawiliśmy w naszej firmie. Jest to wersja obrotowa także pozw...
  • Moskitiery chroniące dom przed owadami Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Jak myślicie, czy moskitiery mają wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniach?
  • Logistyka Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Wymiana danych w czasie rzeczywistym między partnerami biznesowymi jest fundamentem sprawnego łańcucha dostaw. Dzięki technologiom takim jak IoT i blockchain, m...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 376

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >