Odbiór mieszkania od dewelopera. Na co zwracać uwagę?

Odbiór mieszkania od dewelopera. Na co zwracać uwagę?

Zakupując mieszkanie od dewelopera, powinniśmy dokonać osobistego odbioru wybranego lokalu i przekonać się, czy jego standard jest zgodny z tym, co ustaliliśmy w umowie zawartej z nim. Czytaj dalej

 Odbiór własnego mieszkania od to z pewnością bardzo ważna chwila dla każdego, kto starał się o własne cztery kąty. Przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę wiąże się ze spełnieniem kilku obowiązków przez dewelopera. Z procedury odbioru sporządzany jest protokół, do którego nabywca może zgłaszać wady nieruchomości.

 Przed dokonaniem odbioru lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloper obowiązany jest zawiadomić nabywcę o zakończeniu budowy. 

W przypadku lokalu mieszkalnego, musi to być również decyzja właściwego organu w zakresie pozwolenia na użytkowanie budynku wielomieszkaniowego. Co się zaś tyczy domu jednorodzinnego, musi to być dodatkowo brak sprzeciwu właściwego organu wobec zawiadomienia dewelopera o zakończeniu budowy. Właściwy organ ma 21 dni od otrzymania zawiadomienia na wyrażenie sprzeciwu w formie pisemnej decyzji. 

 

Czytaj również: Pułapki deweloperskie. Jak ich uniknąć?

 

 

Upewnij się, czy lokal ma właściwy standard


 Wskazane jest dokonywanie oględzin mieszkania w obecności osoby z doświadczeniem w branży budowlanej. Może to być inspektor nadzoru budowlanego. Deweloper nie może się temu sprzeciwić. 

 Przy odbiorze naszego wymarzonego mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na:

-  jakość ścian i tynków

-  podłogi i posadzki

-  okna, szyby i parapety

-  drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

-  instalacje elektryczną

-  licznik mediów

-  instalacje wodną i kanalizacyjną

-  instalacje centralnego ogrzewania, grzejniki, ogrzewanie podłogowe

-  instalacje wentylacyjną

-  balkon, taras i garaż

-  sprawdzenie wymiarów pomieszczeń

 

Czytaj również: Rykoszetem w dewelopera?

 

 Zgodność standardu mieszkania z zapisami umowy stwierdza się w protokole odbioru. Natomiast w przypadku wykrycia wad lub niezgodności z umową, należy odstąpić od podpisania protokołu odbioru i w jego miejsce przygotować listę rozbieżności oraz zwrócić się do dewelopera o doprowadzenie ich w oznaczonym terminie do stanu określonego w umowie deweloperskiej.

 Deweloper ma dwa tygodnie na uznanie wskazanych przez nabywcę w protokole wad lub odmowę ich uznania, wraz z uzasadnieniem. Jeżeli deweloper uznał wskazane przez nabywcę wady, powinien je usunąć w ciągu 30 dni od podpisania protokołu. Do odpowiedzialności dewelopera za wady fizyczne i prawne lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego stosuje się, poza ustawą deweloperską, przepisy Kodeksu Cywilnego (art. 556 kc i nast.). 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >