Odpowiednio dobrana i wykonana fuga do kostki brukowej, dopełni estetykę nawierzchni wokół domu

Odpowiednio dobrana i wykonana fuga do kostki brukowej, dopełni estetykę nawierzchni wokół domu

Nowocześnie zaaranżowany podjazd, nienaganny taras, doskonale zaprojektowane ścieżki prowadzące do ogrodu – budując wymarzony dom, musimy również zadbać o jego otoczenie. Pamiętajmy jednak, że oprócz walorów estetycznych, czyniących z posesji prawdziwą wizytówkę, poszczególne strefy wokół domu muszą bezbłędnie spełniać przypisane im funkcje. Dlatego, układając i spoinując kostkę brukową czy płyty kamienne, do montażu musimy podejść z pełną uwagą - uzbrojeni w fachową wiedzę i profesjonalną, sprawdzoną chemię budowlaną. A że schyłek lata to ostatni moment w roku na wykonanie tego typu prac podpowiadamy, jaką fugę wybrać, by wzbogacić otoczenie domu o estetyczną, trwałą, niezawodną i bezpieczną powierzchnię. Czytaj dalej

 

Zniszczenia powstałe na montowanych powierzchniach rzadko tłumaczone są złą jakością materiałów wykończeniowych – najczęstszej przyczyny szuka się niestety w niewłaściwym projektowaniu lub wykonaniu okładzin brukowych. Dlatego, niezwykle istotne jest, aby dostosować technologię wykonania do przewidywanych obciążeń, warunków geologicznych, nie zapominając tym samym o wymaganiach, jakim musi sprostać materiał w przypadku zastosowań zewnętrznych. Duże wahania temperatur, opady o różnym natężeniu, długotrwałe zaleganie śniegu - w tym przypadku nie ma miejsca na żadne kompromisy – zwłaszcza w kontekście wyboru odpowiedniej fugi!

 

Odpowiednio dobrana fuga do kostki brukowej dopełni estetykę nawierzchni wokół domuWyczyszczona kostka gotowa na spoinowanie

Fugi do kostki brukowej

Podczas projektowania posesji, dla wielu inwestorów ważne jest, aby wody opadowe mogły wnikać w powierzchnię brukową np. aby zmniejszyć wydatki za odprowadzanie ścieków. W tym wypadku, tradycyjnie stosuje się wariant układania bruku w niezwiązanej warstwie żwiru lub grysu.

- Dodatkowo, aby otrzymać łatwą w pielęgnacji powierzchnię, do spoinowania można użyć jednoskładnikowej fugi do kostki brukowej Sopro PF lub epoksydowej, dwuskładnikowej fugi do kostki brukowej Sopro EPF – rekomenduje Daria Bielska-Muszalik, kierownik produktu w firmie Sopro.

 

Odpowiednio dobrana fuga do kostki brukowej dopełni estetykę nawierzchni wokół domu

 

Fuga Sopro PF to jednoskładnikowa, modyfikowana tworzywem sztucznym, niezawierająca rozpuszczalników, gotowa do użytku i utwardzana pod wpływem tlenu z powietrza zaprawa fugowa na lekko obciążone okładziny z kostki brukowej oraz kamienia naturalnego. Przeznaczona do spoin powyżej 3 mm, jest wodoprzepuszczalna, odporna na mróz i działanie soli, jak również odporna na czyszczenie wodą pod ciśnieniem. Już po 24 godzinach może być obciążana ruchem pieszym, a pełną wytrzymałość na obciążenia osiąga po 7 dniach.

 

Odpowiednio dobrana fuga do kostki brukowej dopełni estetykę nawierzchni wokół domuWypełnienie spoin zaprawą fugową

 

Jak poprawnie przeprowadzić montaż fugi do kostki brukowej?

Krok I: Przed nałożeniem zaprawy fugowej spoinowana powierzchnia musi zostać dokładnie wyczyszczona i osuszona. Aby zmniejszyć efekt wybłyszczenia oraz ograniczyć pozostałości zaprawy fugowej na powierzchni okładziny, zalecane jest wcześniejsze zabezpieczenie powierzchni kostki za pomocą preparatu ułatwiającego zmywanie fug brukowych Sopro FH 867.

 

Krok II: Gotową do użytku zaprawę wysypujemy na fugowaną powierzchnię i przy pomocy gumowej ściągaczki, wypełniamy i zagęszczamy spoiny.

 

Krok III: Następnie, okładzinę należy dokładnie oczyścić. Nadmiar materiału usuwamy miękką szczotką, okrężnymi ruchami. Takie działanie sprawia, że spoina jest zagęszczona i wygładzona. Luźny, wymieciony materiał nie powinien przedostawać się do otwartych spoin.

 

Krok IV: Tak zafugowaną powierzchnię chronimy przed wilgocią i deszczem przez 24 godziny. Po upływie 7 dni, obszar staje się odporny na czyszczenie strumieniem wody pod ciśnieniem.

 

Odpowiednio dobrana fuga do kostki brukowej dopełni estetykę nawierzchni wokół domuZaspoinowana nawierzchnia

 

Czytaj również: Kiedy stosuje się geowłókninę w nawierzchniach ogrodowych?

 

Rada Eksperta Sopro: Do spoinowania okładzin podlegającym nieco większym obciążeniom, takim jak ciągi piesze, miejsca parkingowe, podjazdy, wjazdy do garaży i na parkingi czy drogi dojazdowe zalecamy wykorzystanie wodoprzepuszczalnej, niezawierającej rozpuszczalników, zaprawy fugowej Sopro EPF przeznaczonej do spoin o szerokości min. 5 mm. W porównaniu z jednoskładnikową fugą do kostki brukowej Sopro PF, zaprawa Sopro EPF posiada większą wytrzymałość na ściskanie i odporność na czyszczenie mechaniczne. W wymienionych zastosowaniach, kostka brukowa osadzana jest w zaprawie drenażowej Sopro DM 610 za pomocą podkładu elastycznego z trasem Sopro HSF 748.

 

Odpowiednio dobrana fuga do kostki brukowej dopełni estetykę nawierzchni wokół domuOczyszczanie zaspoinowanej nawierzchni

 

Fuga do kamienia naturalnego w zastosowaniu zewnętrznym

Doskonałym uzupełnieniem przydomowej aranżacji będzie również okładzina z kamienia naturalnego o nieregularnych kształtach, która stworzy z kostką brukową naprawdę udany duet. Taras, strefa wokół basenu, strefa wejściowa – możliwości jest wiele. Należy jednak pamiętać, że okładziny płytowe w zastosowaniu zewnętrznym narażone są na oddziaływanie deszczu, śniegu, mrozu i słońca, a także obciążenia mechaniczne.

 

Odpowiednio dobrana fuga do kostki brukowej dopełni estetykę nawierzchni wokół domuOczyszczanie zaspoinowanej nawierzchni

 

Czytaj również: Dlaczego warto otoczyć dom brukowaną opaską

 

– W przypadku spoinowania kamiennych płyt łamanych rekomendujemy użycie cementowej, zawierającej tras, szybkowiążącej zaprawy do spoinowania lekko i średnio obciążonych powierzchni Sopro TNF – podkreśla Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy Sopro. Przeznaczona do wypełniania szczelin fugowych o szerokościach od 5 do 40 mm znajdzie również zastosowanie przy spoinowaniu płyt betonowych oraz przy układaniu płyt wielokątnie łamanych. Zawartość trasu reńskiego minimalizuje ryzyko wystąpienia wykwitów wapiennych, które w ogromnym stopniu wpływają na walory estetyczne okładziny – zwłaszcza kamiennej.

 

Odpowiednio dobrana fuga do kostki brukowej dopełni estetykę nawierzchni wokół domuOczyszczanie zaspoinowanej nawierzchni

 

Od czego zacząć?

Etap I: Zaprawę fugową Sopro TNF rozprowadzamy na wcześniej oczyszczonej powierzchni przy pomocy pacy do fugowania lub rakli gumowej, wprowadzając materiał na całą głębokość szczeliny. Pamiętajmy, by świeżej powierzchni nie zasypywać suchym proszkiem fugowym.

 

Etap II: Podczas tężenia zaprawy należy utrzymywać odpowiednią wilgotność powierzchni, w razie potrzeby zraszając ją niewielką ilością wody. W międzyczasie całość 2-3 krotnie szczotkujemy.

 

Etap III: Gdy zaprawa lekko stężeje, przystępujemy do zmywania okładziny za pomocą wilgotnej pacy gąbkowej, ukośnie do siatki spoin - dbając tym samym o czystość wody. Ewentualne pozostałości po fugowaniu zmywamy preparatem Sopro ZA 703. Alternatywnym sposobem czyszczenia zafugowanych powierzchni jest spłukiwanie pozostałości fugi (po rozpoczęciu procesu twardnienia), przy pomocy odpowiednio silnego strumienia wody z węża ogrodowego z płaską dyszą oraz wymiatanie drobinek szczotką z twardym włosiem.

 

Odpowiednio dobrana fuga do kostki brukowej dopełni estetykę nawierzchni wokół domuGotowa zafugowana nawierzchnia

 

Odpowiednio dobrane materiały do układania i spoinowania powierzchni, dostosowanie technologii wykonania do istniejących warunków oraz doświadczenie brukarzy to połączenie, które pozwoli przez lata cieszyć się trwałością i estetycznym wyglądem okładziny. Systemowe rozwiązania Sopro do kostki brukowej to gwarancja jakości i niezawodności, które z powodzeniem spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. 

 

Odpowiednio dobrana fuga do kostki brukowej dopełni estetykę nawierzchni wokół domu

Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 195

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >