Odwrócona hipoteka – co warto o niej wiedzieć?

Odwrócona hipoteka – co warto o niej wiedzieć?

Odwrócona hipoteka, w naszym kraju wciąż jeszcze mało rozpowszechniona, jest popularnym rozwiązaniem stosowanym w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę pesymistyczne prognozy demograficzne, połączone ze złą sytuacją finansową ZUS-u, odwrócona hipoteka może stać się opcją interesującą dla emerytów.

 

Czym jest odwrócona hipoteka?

Najczęściej mówiąc o odwróconej hipotece mamy na myśli odwrócony kredyt hipoteczny, który obecnie w Polsce nie jest oferowany. Możemy jednak odnieść się do praktyki innych krajów o porównać go z rentą dożywotnią, która w Polsce z powodzeniem funkcjonuje już 10 lat. Odwrócona hipoteka stanowi sposób na uzyskanie dostępu do kapitału wypłacanego w regularnych, comiesięcznych transzach. Osoby, które decydują się na tego typu rozwiązanie, godzą się na wzięcie odwróconego kredytu hipotecznego na nieruchomość, której są właścicielami. Najprościej rzecz ujmując, polega on na tym, że w zamian za przekazanie bankowi na własność mieszkania lub domu, bank zobowiązuje się do wypłacania środków finansowych w transzach, stanowiących dodatkowe środki do życia dla osoby, która zdecyduje się na odwróconą hipotekę. Pierwszą transzą emeryt otrzymuje w momencie ukończenia 65. roku życia. Wypłata pieniędzy następuje przez ściśle określony czas. Zazwyczaj jest to od 5 do 10 lat. Odwrócona hipoteka gwarantuje prawo do dożywotniego zamieszkiwania nieruchomości objętej tymże kredytem. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://www.familiasa.pl/odwrocona-hipoteka.

 

Czytaj również: Czy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie problemów finansowych?

 

Odwrócona hipoteka – co warto o niej wiedzieć?

 

Czym jest renta dożywotnia? Jakie korzyści są z nią związane?

Rozwiązaniem, które umożliwia otrzymywanie świadczeń aż do dnia śmierci jest renta dożywotnia. W Polsce można już skorzystać z takiego rozwiązania od 10 lat. Jest ono uregulowane przez Kodeks Cywilny od 1964r. (art. 903-906 Kodeksu cywilnego). Renta dożywotnia jest wybierana zazwyczaj przez te osoby, których comiesięczne wydatki przewyższają kwotę emerytury otrzymywanej z ZUS-u. Zmiana stosunków własnościowych może być więc narzędziem do uzyskania dodatkowych środków, gdy zdrowie i zaawansowany wiek nie pozwoli na wykonywanie pracy zarobkowej, a potrzeby wieku starszego, związane z korzystaniem z prywatnej opieki medycznej, zażywaniem leków czy korzystaniem z usług opiekunki będą generować coraz wyższe koszty. W Polsce umowa renty dożywotniej jest podpisywana z Notariuszem w formie aktu notarialnego. Osoba, która zdecyduje się na tego typu rozwiązanie, może liczyć na comiesięczną wypłatę środków finansowych. Ponadto ma zagwarantowane prawo dożywotniego użytkowania swojej nieruchomości. Wszystkie zabezpieczenia są gwarantowane notarialnie.

 

Czytaj również: Czy osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ma szansę na kredyt hipoteczny?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19314 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >