Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Mozaikowa mapa Polski”

Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Mozaikowa mapa Polski”

Mozaiki – artystyczne obrazy układane z różnokolorowych kawałków – chętnie wykorzystywane do ozdabiania ścian oraz elewacji budynków. Niestety usuwane są z przestrzeni miejskiej, a pamięć o nich obecnie zanika. Aby temu zapobiec organizatorzy akcji Ratujemy Mozaiki uruchomili interaktywną „Mozaikową mapę Polski” oraz ogłosili konkurs fotograficzny. Czytaj dalej

 

Głównym celem powstania tej unikatowej mapy jest zebranie informacji o jak największej liczbie mozaik znajdujących się na terenie Polski. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia – Ceramika Paradyż i Fundacja Architektury – chcą w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej, na problem niszczejących dzieł sztuki i wzbudzić zainteresowanie tematyką ratowania mozaik.

 

Czytaj również: Wycieczka do Dubaju główną nagrodą w konkursie Armstrong Green Buildings Award

 

Dodatkowo, na początku czerwca ruszył konkurs fotograficzny, do którego organizatorzy akcji Ratujemy Mozaiki zapraszają amatorów, profesjonalistów, artystów oraz pasjonatów robienia zdjęć. Aby wziąć w nim udział wystarczy wypełnić formularz, który znaleźć można na stronie www.ratujemymozaiki.com w zakładce dodaj swoją mozaikę i przesłać zdjęcia sfotografowanej przez siebie mozaiki. Spośród nadesłanych prac, co 10 tygodni komisja konkursowa wybierze trzy najlepsze, a ich autorzy zostaną nagrodzeni. Do wygrania jest między innymi topowy smartfon HTC One.

 

Czytaj również: INGLASS Warszawa 2013

 

Na początku sierpnia poznamy 3 zwycięzców pierwszej edycji konkursu. Zgłoszenia wraz ze zdjęciem można przesyłać do 20 grudnia 2013 roku. Do tego czasu odbędą się jeszcze dwie odsłony zabawy. Zapraszamy do udziału oraz odwiedzenia strony www.ratujemymozaiki.com – na której można śledzić przebieg powstawania „Mozaikowej mapy Polski” – oraz na profile na Facebook’u – Ratujemy Mozaiki i Fundacja Architektury.

 

Czytaj również: Wkrótce odbędą się targi Interiors&Design Warsaw 2013

 

Akcja Ratujemy Mozaiki

Celem akcji „Ratujemy Mozaiki” jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w miastach całej Polski. Czym jest owo dziedzictwo kulturowe? To dorobek poprzednich pokoleń, który świadczy o naszych korzeniach i potwierdza, w sensie duchowym i materialnym tożsamość narodu. Dlatego też troska o ochronę zabytków powinna być obowiązkiem każdego z nas, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się dobrodziejstwami kultury. Czynników, które zagrażają zabytkom jest wiele, począwszy od kradzieży i aktów wandalizmu, po uszkodzenia spowodowane upływem czasu, zaniedbaniami i źle prowadzonymi pracami modernizacyjnymi. Mozaiki to najczęściej kolorowe, zachwycające, ozdoby wnętrz kawiarni sklepów, budynków mieszkalnych, instytucji miejskich i prywatnych. Jednak wiele z nich w czasach transformacji ustrojowej uległo dewastacji, kolejne niszczeją  lub są wyburzane. Dlatego naszym zdaniem warto podjąć inicjatywę, która pozwoli mozaikom odzyskać ich dawny blask. 

 

2013-08-05
Źródło: MULTI COMMUNICATIONS / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17200 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 123

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >