Ogród i działka – lista artykułów

Ogród rozświetlony w zimowe wieczory - ogrodowe lampy LED

Jesienią i zimą zmrok zapada bardzo wcześnie. Warto w tym czasie zadbać o oświetlenie zewnętrzne, które nie tylko pozwoli bezpiecznie poruszać się po podwórku, ale też nada naszej posesji przytulniejszy charakter. Prezentujemy efektowne lampy ogrodowe a jednocześnie łatwe w montażu i niedrogie w użytkowaniu.

Na co warto zwrócić uwagę projektując strefę wejściową do domu?

Jak cię widzą, tak cię piszą – choć to powiedzenie jest znane od lat, do dziś nie straciło na aktualności. To właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak odwiedzający goście postrzegają dom i jego otoczenie.

Kalina japońska odmiana płodna (Viburnum plicatum f. tomentosum) - biało kwitnący krzew na wyeksponowane miejsca

Ten wyjątkowo dekoracyjny gatunek kaliny japońskiej charakteryzuje się szerokim pokrojem z charakterystycznie poziomo ułożonymi gałęziami, które z czasem tworzą wyraźne piętra. Rośnie powoli, dorasta do 2-3 m wys. i szer. Eliptyczne, silnie żyłkowane, ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na fioletowo - brązowo. Bardzo dekoracyjne białe kwiaty zebrane są w płaskie kwiatostany z dużymi płonnymi kwiatami na brzegach, kwitną V- VI, pokrywając gęsto cały krzew. W swoim naturalnym środowisku gatunek występuje w Azji, Japonii i Chinach.

Floks (Płomyk) szydlasty Phlox subulata 'McDaniel's Cushion' - atrakcyjny różowy akcent na skalniaku

Floks szydlasty to wieloletnia, niewysoka bylina dorastająca do 10 cm wysokości i 45 cm szerokości, charakteryzująca się zwartym pokrojem. Pochodzi z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Ma szmaragdowozielone igiełkowe, sztywne liście od długości ok 1,5 cm oraz drobne ciemnoróżowe kwiatki. Kwitnie obficie IV-VI. Ten gatunek pochodzi z północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Jest uwielbiany przez motyle i pszczoły.

Listopad ogrodnika - rozpoczyna się zimowy letarg ogrodu

Listopad kojarzy się nam przede wszystkim z zabezpieczeniem roślin na zimę i ostatnimi pracami porządkowymi. Opowiemy o tym, jakie prace remontowe warto przeprowadzić w przydomowym ogrodzie przed pierwszymi mrozami i dlaczego warto pomyśleć o zbieraniu deszczówki.

Taras wentylowany - łatwy i szybki w wykonaniu

Trudno sobie wyobrazić układ prostszy niż ułożona na kilku wspornikach płyta. Tym prostszy, jeśli wsporniki mają regulowaną wysokość i można w pewnym zakresie niwelować za ich pomocą nierówności gruntu. Efekt - łatwe wykonanie nawierzchni na różnych podłożach. A konsekwencje w przyszłości - umożliwienie łatwych i w zasadzie bezinwazyjnych napraw starych tarasów o nieszczelnej izolacji przeciwwilgociowej. O ile bowiem w pierwszym przypadku największym plusem jest właśnie wymieniana już prostota, o tyle w drugim taras wentylowany ujawnia najszerszą grupę swoich zalet.

Pieprzyca szerokolistna (Lepidium latifolium) ozdobna roślina zielna odtruwająca organizm

Pieprzyca szerokolistna jest byliną wieloletnią, należącą do gatunku kapustowatych. To ciekawe lecznicze zioło i oryginalna roślina ozdobna. Wzniosła, sztywna, rozgałęziona łodyga dorasta 1-2 m wys. Liście owalne, lancetowate rozproszone po całej łodydze, krawędzie częściowo ząbkowane. Między górnymi a dolnymi liśćmi występują duże różnice w ich wielkości. Dolne osiągają długość ok 30 cm i 5-8 cm szerokości, górne natomiast 5-10 cm długości. Drobne białe kwiatki tworzą efektowne wiechy, kwitną od maja do końca lata i przyjemnie pachną miodem. Gatunek pochodzi z południowej Europy i Zachodniej Azji, gdzie najczęściej porasta brzegi potoków , tereny wzdłuż linii kolejowych, podmokłe rowy i pastwiska. Uprawiana w wielu rejonach świata.

Dereń Kousa (Cornus Kousa) - idealny krzew na soliter

Krzew o wzniesionych pędach z wiekiem rozpościerających się bardziej poziomo dorastający do 3-5 m wysokości. Liście szeroko eliptyczne, ciemnozielone. Właściwe kwiaty są drobne zwinięte w kulkę otoczone 4 kremowobiałymi podsadkami, które w okresie czerwca wyglądają zjawiskowo. Jesienią natomiast krzew zdobią różowoczerwone owoce na długich szypułkach przypominające truskawki i pięknie przebarwiające się na czerwono liście. Dereń kousa jest jeszcze w Polsce rzadkością. Dojrzałe okazy oglądać można głównie w ogrodach botanicznych.

Lekkie, ażurowe meble na taras i do ogrodu

Rozgościły się w ogrodach i na tarasach, gdzie przez wiele lat wiodły prym. Na szczęście coraz więcej ich na salonach i we wnętrzach. Meble ażurowe - bo o nich mowa, dzięki fantazji ich twórców często stają się centralnym punktem projektowanych miejsc, hipnotyzują, dodając im niezwykłego szyku i charakteru. Jeśli lubisz przestrzeń, lekkość i oryginalny design to z pewnością spodobają ci się wybrane propozycje ażurowych arcydzieł, światowej klasy designerów.

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) 'Vivid' - lubiąca słońce i mało wymagająca

Odętka wirginijska to wieloletnia bylina z rodziny jasnowatych pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie porasta łąki, prerie i brzegi strumieni. Wyprostowane i gęsto ulistnione pędy dorastają do 60 cm wysokości. Liście o lancetowatym kształcie, lekko ząbkowane są ciemnozielone a kwiaty zebrane w gęste kłosowate kwiatostany fioletowo-różowe w kształcie trąbki. Kwitnie długo, przez całe lato od czerwca do września.


Stron: 262 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4 5  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16320 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 266

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >