Ogród i działka – lista artykułów

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) – dekoracyjna bylina idealna do kompozycji grupowych

Naparstnica jest popularną, dwuletnią lub wieloletnią byliną zielną, pochodzącą z rejonu Zach. i Południowo-Zach. Europy i Azji Mniejszej dorastającą od 35 do 150 cm wysokości. Należy do gatunku trędownikowatych(Scrophulariaceae). W Polsce występuje stanie dzikim w Karpatach, Sudetach i na zachodzie kraju, najczęściej na stanowiskach wilgotnych, lesistych, zaroślach i porębach. Charakteryzuje się długą prostą łodygą i dużymi szerokimi liśćmi o jajowato-lancetowatym kształcie, pokrytymi szarym kutnerem. Z rozety drobno ząbkowanych liści wyrasta wysoki jednostronnie zwisły kwiatostan. Podłużne, dzwonkowate kwiaty o dł 35-50 mm w kolorze różowym, fioletowym, purpurowym, zółtym lub białym są dekoracyjnie nakrapiane wewnątrz. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Instagramerki pokochały fotele ogrodowe. Oto najciekawsze kreacje

Fotele ogrodowe wiszące to ostatni hit sezonu. Bardzo popularne są ogrodowe fotele wiszące z wygodnymi poduszkami, a także całkowicie zabudowane w środku materiałem. Są idealnym miejsce na wypoczynek oraz relaks, nie tylko w ogrodzie.

Ogród zaprojektowany w odcieniach bieli - anielska rabata

Jednym z najprzyjemniejszych etapów projektowania ogrodu jest dobór kolorów kwiatów. Każdy z nas ma swój ulubiony kolor w otoczeniu, którego czuje się dobrze. Tym razem zajmiemy się białym, którego wybór jest najlepszą opcją, kiedy mamy kłopot z podjęciem decyzji w wyborze kolorów. Biały będzie bezpieczny, ponieważ jest najbardziej uniwersalnym kolorem w ogrodach. Stanowi doskonałe tło i kontrast do każdego projektu. Jego prostota, minimalizm i elegancja nadadzą lekkości i świetlistości każdej kompozycji. Białe kwiaty obdarzą ogród estetyczną wytwornością i będą wyglądały zarówno ładnie w dużych łanach, jak i na małych rabatkach.

Ażurowe kostki i płyty wokół domu - ekologiczne nawierzchnie

Planując aranżację przestrzeni wokół domu, staramy się dobierać materiały gwarantujące komfort korzystania z uroków posesji oraz przyjemne doznania estetyczne. Coraz bardziej zależy nam też, by funkcjonalne rozwiązania były jednocześnie przyjazne dla środowiska naturalnego. Jak to osiągnąć? Zacznijmy od podstaw, czyli realizacji solidnej nawierzchni eco z wykorzystaniem designerskich ażurowych elementów.

Design, rozwiązania i materiały współczesnych ogrodzeń posesji - na co się zdecydować?

Wysokie, niskie, ażurowe lub całkowicie zabudowane, z drewna, metalu, kamieni czy betonu? Jakie ogrodzenie posesji będzie najlepsze? Możliwości jest sporo.

Podlewanie w ekologicznym ogrodzie - zewnętrzny zawór czerpany do podłączenia węża

W tym roku kolejny raz z rzędu doświadczamy zjawiska niedoboru opadów, które powodują wysychanie lokalnych rzek i obniżanie się wód gruntowych. Jak w takiej sytuacji najlepiej zadbać o rośliny w przydomowym ogrodzie, które szczególnie teraz wymagają regularnego nawadniania? Można to zrobić zarówno ekologicznie, jak i praktycznie.

Zadbany trawnik w okresie suszy - co sprawi, że murawa będzie wyglądać jak zielony dywan?

Zadbany trawnik jest niewątpliwie ozdobą każdego domu i ogrodu. Aby jednak darń odpowiednio się prezentowała, niezbędna jest jej ciągła pielęgnacja. Pokochaliśmy trawniki, jednak w naszej szerokości geograficznej, a zwłaszcza w obliczu widocznych już zmian klimatycznych, utrzymanie miękkich, zielonych kobierców jest trudne. Tymczasem Polska już od wczesnej wiosny zmaga się z suszą, która może się pogłębić, jeśli lato znów będzie upalne i bezdeszczowe. W takiej sytuacji powinniśmy przygotować się na ograniczenia w zakresie korzystania z wody wodociągowej. A to może oznaczać koniec marzeń o pięknym trawniku. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Automatyczna kosiarka z aplikacją na smartfon - pozwoli zaoszczędzić czas, który spędzilibyśmy na koszeniu trawnika

Zadbany, zawsze równo przycięty trawnik, niezależnie od wielkości, stwarza idealne warunki do relaksu na świeżym powietrzu i jest swego rodzaju wizytówką gospodarza posesji. Właściciele trawników natomiast doskonale wiedzą ile wysiłku wymaga utrzymanie trawy w zdrowej kondycji i estetycznym wyglądzie. Przede wszystkim wiedzą ile czasu poświęcają na koszenie i zarządzanie pokosem dbając o trawnik zgodnie ze sztuką, i kosząc trawnik w sezonie co parę dni. Skutecznym rozwiązaniem kwestii koszenia jest robot koszący, który raz na zawsze przejmuje obowiązek koszenia, i dzięki któremu można cieszyć się odzyskanym wolnym czasem. 40% konsumentów na świecie nie ma czasu, aby zadbać o swój ogród, co wiąże się z rosnącą popularnością automatycznych kosiarek.

Montaż siatki leśnej - jak to zrobić?

Siatka ogrodzeniowa leśna wykorzystywana jest jako tani sposób ogrodzenia lasu, pola czy budowy. Czynnik ekonomiczny jest tu bardzo istotny. Warto jednak zaznaczyć, że profesjonalne siatki leśne charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością oraz zapewniają optymalne wskaźniki ochrony przed dostępem na ogrodzony teren. Wykorzystanie siatki leśnej jako ogrodzenia cieszy się dużą popularnością. Montaż siatki leśnej nie jest skomplikowany. Przed przystąpieniem do montażu należy jednak poznać kilka istotnych zasad.

Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

Żywopłoty pełnią bardzo różne funkcje – wyznaczają granice, zapewniają cień czy osłonę przed wiatrem. Są również ozdobą ogrodu. Aby mogły jak najlepiej pełnić swoją rolę muszą być odpowiednio pielęgnowane. A jedną z najważniejszych czynności jest ich przycinanie.


Stron: 253 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4 5  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15865 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >