Ogród zaprojektowany w odcieniach bieli - anielska rabata

Ogród zaprojektowany w odcieniach bieli - anielska rabata

Jednym z najprzyjemniejszych etapów projektowania ogrodu jest dobór kolorów kwiatów. Każdy z nas ma swój ulubiony kolor w otoczeniu, którego czuje się dobrze. Tym razem zajmiemy się białym, którego wybór jest najlepszą opcją, kiedy mamy kłopot z podjęciem decyzji w wyborze kolorów. Biały będzie bezpieczny, ponieważ jest najbardziej uniwersalnym kolorem w ogrodach. Stanowi doskonałe tło i kontrast do każdego projektu. Jego prostota, minimalizm i elegancja nadadzą lekkości i świetlistości każdej kompozycji. Białe kwiaty obdarzą ogród estetyczną wytwornością i będą wyglądały zarówno ładnie w dużych łanach, jak i na małych rabatkach.

 

Symbolika bieli

Najjaśniejsza z barw, przywodzi na myśl czystość, niewinność i świętość. Silny wpływ na symbolikę bieli ma kontekst kulturowy. Symbol aniołów i życia duchowego, szczególnie znaczenie obserwujemy  w obrzędach religii katolickiej. Jest także symbolem nowego początku, pokoju, pojednania, czystego umysłu i kreatywności. 

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli -

 

Projekt rabaty

Prezentowana monochromatyczna „ Anielska rabata” w stylu arkadyjskim utworzona została z gatunków krzewów liściastych i roślin zielnych o białych kwiatach lub liściach.  Rośliny zostały posadzone wokół stylowej altany w wypoczynkowym zakątku ogrodu. Ciemnozielone tło rabaty stanowią wiekowe, wysokie iglaki zaglądające do ogrodu z przylegającego doń lasu. Do altany prowadzi ścieżka z ułożonych swobodnie szarogłazów otoczonych niskimi, zadarniającymi bylinami. Pod nasadzeniami zastosowano grubą warstwę kory, która zapewni roślinom odpowiednią wilgotność, zabezpieczy przed rozrastaniem się niepożądanych gatunków i nada założeniu naturalności. Kompozycja tworzy idealne miejsce do kontemplacji, modlitwy czy odpoczynku wśród bujnej zieleni. Białe kwiaty wprowadzą użytkowników ogrodu w nastrój harmonii i spokoju ducha.

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli -

 

Czytaj również: Atrakcyjna rabata z iglaków będzie ozdobą ogrodu przez cały rok - jak ładnie skomponować rośliny

 

Pierwsze białe akcenty pojawiają się w maju na bzach czarnych (Sambucus nigra) i kalinach koralowych (Viburnum opulus ‘Roseum’). Wokół kamiennej ścieżki pojawiają się drobne goździki pierzaste (Dianthus plumarius), tuz po nich rozkwitają sielskie smagliczki nadmorskie (Lobularia maritima)w towarzystwie malowniczych liści starca popielnego (Jacobaea maritima). W środku lata dekoracyjność rabaty podkreślą stylowe kwiatostany hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata) i klasyczne jeżówki białe (Echinacea alba) w otoczeniu srebrzystych liści miskantów chińskich (Miscanthus sinensis 'Morning Light'). Pod koniec lata bujnym kwitnieniem zachwycą astry krzaczaste (Aster dumosus) i filigranowe kwiatostany gaury Lindheimera (Oenothera lindheimeri).

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

 

Spis roślin

1. Bez czarny (Sambucus nigra) dorasta do 7 m, może być formowany. Kwitnie początkiem lata (V/VI) wytwarzając baldachowate kwiatostany. Po zakończeniu kwitnienia dekoracyjnym aspektem stają się ciemne owoce. Stosowany w medycynie ludowej jako silne remedium na zwiększenie odporności.

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

Bez czarny (Sambucus nigra

2. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) dorasta do 2-3 m wysokości. Bajeczne białe kwiatostany pojawiają się pod koniec lata (VII-IX). Lubi lekko kwaśne i półcieniste stanowiska. Nadaje się na bukiety. Dostępna w wielu odmianach.

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) 

3. Gaura Lindheimera (Oenothera lindheimeri) w naszej strefie klimatycznej uprawiana jako roślina jednoroczna jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunku, będzie odnawiać się z nasion.. Dorasta do ok. 70 cm. Wymaga lekkiej gleby i słonecznego stanowiska. Groniaste kwiatostany rozwijają się pod koniec lata (VIII-X).Dostępna jest w wielu odmianach.

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

Gaura Lindheimera (Oenothera lindheimeri) 

4. Starzec popielny (Jacobaea maritima) wieloletni półkrzew uprawiany w Polsce jako roslina jednoroczna. Dorasta do 30-50 cm (w okresie kwitnienia do 80 cm). Filcowate, owłosione liście stanowią jego największą dekoracyjność. Tolerancyjny do rodzaju gleby odczynu, dobrze znosi susze.

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

Starzec popielny (Jacobaea maritima)

5. Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) niska (do 30 cm) roślinka stosowana jako roślina okrywowa. Stosowana jako jednoroczna, ale łatwo rozsiewa się sama. Kwitnie od późnej wiosny do jesieni (VI-IX). Preferuje słoneczne i półcieniste stanowiska, nie lubi suszy.

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

 

6. Goździk pierzasty (Dianthus plumarius) dorasta do wysokości 15-40 cm. Tworzy szarozielone, zimozielone kobierce, szybko się rozrasta. Dobrze znosi upały i suszę. Preferuje gleby lekkie i niezbyt żyzne. Kwitnie na początku lata (V – VI) w zależności od odmiany na biało lub różowo. W Polsce roślina objęta częściową ochroną gatunkową.

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

 

7. Jeżówka biała (Echinacea alba) wysoka bylina dorasta do ok 80 cm. Okazałe ciemnoróżowe kwiaty rozwijają się w środku lata (VII-VIII). Preferuje stanowiska słoneczne i przepuszczalne. Roślina o cennych właściwościach leczniczych.

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

Jeżówka biała (Echinacea alba)

8. Kalina koralowa ‘Roseum’ (Viburnum opulus ‘Roseum’) urokliwy krzew dorastający do 5 m wysokości.  Odmiana o duzych kulistych kwiatostanach, która nie zawiązuje owoców. Kwitnie na wiosnę (V). Nadaje się na stanowiska słoneczne i półcieniste, tolerancyjna do rodzaju podłoża.

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

Kalina koralowa ‘Roseum' (Viburnum opulus ‘Roseum’) 

9.  Miskant chiński 'Morning Light' (Miscanthus sinensis 'Morning Light') atrakcyjna trawa dorastająca do 160 cm o biało-zielonych źdźbłach. Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby. Preferuje stanowiska słoneczne. 

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

  Miskant chiński 'Morning Light' (Miscanthus sinensis 'Morning Light'

10. Aster krzaczasty (Aster dumosus) niezastąpiona jesienna ozdoba każdej rabaty. Zwarta bylina o krzaczastym pokroju dorasta do 40-60 cm. Preferuje stanowiska słoneczne, żyzne i średnio wilgotne. Kwitnie od końca  lata do przymrozków (VIII-X). 

 

Ogród zaprojektowany we wszystkich odcieniach bieli - anielska rabata

Aster krzaczasty (Aster dumosus)

 

Czytaj również: Aranżacja żółtej rabaty kwiatowej z niebieską obwódką

 

Źródło: laurencja13 / budnet.pl
Autor: Laurencja Dyrcz

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Designerska kostka brukowa Liczba postów: 70 Grupa: Ogród i dzi... Możesz także sprawdzić ofertę firmy www.jawor-bloch.com.pl . Zajmowali się budową podjazdu i parkingu na mojej posesji. Kostka posiada bardzo ciekawe wzory, dzi...
  • Twój idealny ogród Liczba postów: 60 Grupa: Ogród i dzi... Ostatnio do ogrodu kupiłem płot z leszczyny, dobrze wygląda https://ogrodzeniawiklinowe.pl/kategoria -produktu/plotki-leszczynowe/
  • Trwałe wykończenie tarasu Liczba postów: 27 Grupa: Ogród i dzi... jak będziecie kupować wkręty to zwróćcie uwagę przede wszystkim na to, żeby były do odpowiedniego materiału. W sensie jak robicie coś na drewnianych profilach t...
  • Idzie wiosna Liczba postów: 33 Grupa: Zagospodaro... Jeśi masz problem z mrówkami to może ci pomóc ten artykuł https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/mrowki -w-ogrodzie. U nas bylo zatrzęsienie mrówek. Na szczęście dzię...
  • pies ze schroniska Liczba postów: 127 Grupa: Nasze zwier... Zdecydowałam się na pieska ze schroniska, który cierpi na nosówkę. Czy znacie się na objawach nosówki u psa dorosłego? W sieci znalazłam te porady na stronie we...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15965 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 125

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >