Ogrodzenie posesji zgodnie z prawem

Ogrodzenie posesji zgodnie z prawem

Zanim ogrodzisz posesję zgodnie ze swoim pomysłem, sprawdź, czy robisz to zgodnie z prawem. Wiele kwestii związanych z wyglądem i funkcjonowaniem ogrodzenie regulują bowiem przepisy prawa budowlanego.

 

Zgłoszenie budowy ogrodzenia


Choć budowa ogrodzenia nie wymaga zezwolenia, w niektórych przypadkach należy taki zamiar zgłosić w starostwie co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót budowlanych.

 

Zgłoś budowę ogrodzenia, gdy:


  • ogrodzenie ma być stawiane od strony dróg, ulic, torów kolejowych i innych miejsc publicznych 
  • ogrodzenie ma być wyższe niż 2,2 m – niezależnie od tego, czy jest stawiane od strony miejsc publicznych, czy też między działkami 

Nie trzeba zgłaszać budowy ogrodzeń stawianych tymczasowo, na przykład na czas budowy domu.

 

  

Co jeszcze warto wiedzieć o grodzeniu posesji, by zrobić to zgodnie z prawem?


Postaw ogrodzenie na terenie swojej posesji


Ogrodzenie nie może przekraczać granic działki wyznaczonych przez geodetę.

 

 

Czytaj również: Odszkodowanie za wady kupionego mieszkania lub domu

 

Jeśli chcesz ogrodzić posesję systemem z ostrymi elementami, musi mieć on co najmniej 1,8 m wysokości


Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt – niektóre systemy wyposażone są w ostre zakończenia – na przykład system Bekafor Classic firmy Betafence, który można zamontować tak, by ostre końce znalazły się u góry ogrodzenia lub na dole. W przypadku ogrodzenia niższego niż 1,8 m wystarczy zamontować panele Bekafor Classic ostrymi końcówkami w dół, by nie złamać przepisów.

   

Furtki i bramę wjazdową zamontuj tak, by otwierały się do środka posesji


Gdy masz małą działkę lub krótki podjazd do garażu, doskonałą alternatywą dla bramy skrzydłowej będzie brama przesuwna. Skrzydło bramy, przesuwając się wzdłuż ogrodzenia, „oszczędza” przestrzeń przed garażem. Gdy nie masz zbyt dużo miejsca wzdłuż ogrodzenia, wybierz bramę przesuwną na rolkach – skrzydło tej bramy, w przeciwieństwie do bram samonośnych, nie wymaga przeciwwagi, więc jest krótsze niż skrzydło bramy samonośnej dla tej samej szerokości wjazdu.

 

 

Czytaj również: Bezpieczne parkowanie

 

 

W zgodzie z sąsiadami


Jeśli chcesz ogrodzić działkę od strony sąsiada, może on wykazać się dobrą wolą i partycypować w kosztach takiego ogrodzenia. Jednak przepisy budowlane nie regulują tej kwestii, więc równie dobrze sąsiad może odmówić sąsiedzkiej współpracy.

Natomiast gdy postawione przez Ciebie ogrodzenie między sąsiadującymi działkami będzie wymagało naprawy lub konserwacji, sąsiad zobowiązany jest w połowie pokryć koszty takich działań. W praktyce wiadomo jednak, że nie zawsze udaje się z sąsiadem dojść do porozumienia. Warto zatem wybrać wysokiej jakości system ogrodzeniowy, który nie będzie wymagał regularnej i kosztownej konserwacji.


Wysokiej jakości systemy Betafence latami wyglądają jak nowe bez konieczności regularnej konserwacji

Informacje o systemach ogrodzeniowych firmy Betafence znajdziesz na stronach eksperckiego portalu www.ogradzamy.pl.

 

 

Źródło: gfields / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Zarządca czy Administrator Liczba postów: 25 Grupa: Pośrednik/Z... Wspólnoty mieszkaniowe muszą mieć kogoś, kto będzie ich reprezentował. Zarządca organizuje remonty, odśnieżanie, podpisuje umowy w imieniu wspólnoty, zwołuje ze...
  • Zabudowa balkonu Liczba postów: 29 Grupa: Wspólnoty m... A ja mam takie pytanie. po co zabudowywać balkon? Nie rozumiem trochę tego, masz balkon i wstawiasz okna- po co?
  • Kierownik budowy Liczba postów: 12 Grupa: Zanim wybud... Pomoc na każdym etapie budowy zapewnia po prostu nadzorca. Z własnego doświadczenia mogę zarekomendować firmę http://bakskatowice.pl/. Mają wiedzę, doświadczeni...
  • Mieszkanie z rynku wtórnego - czy to dobry wybór? Liczba postów: 107 Grupa: Rynek wtórn... To zależy ale jeśli się dobrze zastanowić to lepiej jednak dopłacić i kupić nowe mieszkanko. Wiadomo, że nie wszystkie inwestycje są solidnie wykonywane dlatego...
  • Przeglądy rusztowań Liczba postów: 6 Grupa: Zanim wybud... Właściwie już chyba wszystko zostało powiadziane mogę tylko dodać że jeśli szukasz dobrej jakości rusztowań zapraszam na http://www.telka.eu/Rusztowanie_przejez. ..

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17949 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 214

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >