Ogrzewanie gazowe - czy warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie gazowe - czy warto się na nie zdecydować?

Urządzając swój dom musimy pamiętać o tym, że mieszkamy w takiej części świata, w której nie da się zrezygnować z ogrzewania pomieszczeń. Dlatego też wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania ma kluczowy wpływ na nasz komfort i dobre samopoczucie. Oczywistym jest, że poszukując idealnych rozwiązań nie chcemy płacić zbyt wiele. Z drugiej strony jednak zależy nam na tym, by wybrana przez nas metoda ogrzewania domu była ekologiczna, funkcjonalna i prosta w obsłudze. W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z ogrzewania gazowego. Czy to dobry pomysł? Z jakich rozwiązań możemy skorzystać? Czytaj dalej

Gaz ziemny: co warto o nim wiedzieć? 

Zanim zaczniemy zastanawiać się, czy wybór pieca gazowego jest dobrym rozwiązaniem, warto przybliżyć nieco bardziej paliwo, jakie wykorzystywane jest w tym rodzaju ogrzewania, czyli gaz ziemny. Jest to paliwo kopalne, które w odróżnieniu od np. węgla charakteryzuje się tym, że jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Podczas spalania gazu ziemnego (w którego skład wchodzi przede wszystkim metan) wydzielane są bowiem znacznie mniejsze ilości dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. Gaz ziemny, który dociera do naszych domów jest bowiem poddawany procesowi oczyszczania. Oddziela się od niego etan, propan, butan oraz zanieczyszczenia takie jak hel, siarka czy cząstki ropy. Dzięki temu jest to paliwo bezpieczne, które nie ma wpływu na nasz stan zdrowia. Nic więc dziwnego, że w dobie coraz poważniejszych problemów ze smogiem jest to rozwiązanie chętnie wybierane. Więcej informacji na temat gazu ziemnego znajdziesz na stronie https://www.junkers.pl/informacje/zrodla-energii/gaz.html.  

 

Zalety i wady korzystania z gazu ziemnego 

Mówiąc o zaletach korzystania z gazu ziemnego do ogrzewania swojego domu, warto wspomnieć o tym, że jest to rozwiązanie, dzięki któremu możemy wytwarzać minimalne ilości dwutlenku węgla, co w obliczu coraz większych problemów z zanieczyszczeniem środowiska ma duże znaczenie. W wyniku spalania gazu nie powstają również żadne pozostałości stałe, nie musisz więc martwić się np. o usuwanie popiołu z kotła. Co więcej, nowoczesne piece gazowe dają nam możliwość połączenia ich z innymi źródłami energii, np. techniką solarną. 

 

ogrzewanie gazowe czy warto się na nie zdecydować?

 

Czytaj również: Znaczenie zaworów bezpieczeństwa w domowej instalacji grzewczej i wodociągowej

 

Niestety, jak każde rozwiązanie, nie jest on również wolny od wad. Podstawową, o której warto pamiętać, jest brak dostępu do gazu ziemnego w każdym miejscu. W wielu miejscowościach naszego kraju wciąż brakuje sieci gazociągowych, przez co trzeba poszukiwać innych rozwiązań. Samo przyłączenie się do sieci również nie należy do najtańszych. Niemniej, liczne zalety wykorzystywania tego paliwa sprawiają, że i tak cieszy się ono dużą popularnością.  

 

Piece gazowe kondensacyjne: jak działają? 

Wiemy już, że gaz ziemny jest paliwem, które ma wiele zalet. W jaki sposób jednak wykorzystywać go do ogrzewania swojego domu? Wśród dostępnych na rynku rozwiązań na szczególną uwagę zasługują kondensacyjne piece gazowe. Czym są? Mówiąc najprościej, kotły kondensacyjne to urządzenia, które w wyniku spalania gazu ziemnego ogrzewają wodę do temperatury parowania. Następnie para ta styka się z powierzchnią o niższej temperaturze i oddaje całe swoje ciepło. To właśnie ono służy do ogrzewania pomieszczeń. Kotły kondensacyjne mogą mieć różną moc, dzięki czemu doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku małych, jak i nieco większych domów jednorodzinnych. Są estetyczne, nie zajmują wiele miejsca, a ich obsługa jest prosta i intuicyjna. Co więcej, obecnie coraz częściej możliwe jest sterowanie nimi za pomocą aplikacji w telefonie, co jest dodatkowym udogodnieniem. Dobry kocioł kondensacyjny jest więc urządzeniem praktycznie bezobsługowym, co zapewnia nam wygodę i komfort. Więcej informacji na temat kotłów kondensacyjnych, ich zastosowania oraz sposobu działania, znajdziesz na stronie internetowej https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.  

 

Zalety korzystania z pieców kondensacyjnych 

Piece gazowe kondensacyjne mają wiele zalet, które sprawiają, że jest to obecnie jedno z chętniej wybieranych rozwiązań grzewczych. Mówiąc o nich warto zacząć od bardzo efektywnego wykorzystania energii zawartej w paliwie. W przypadku nowoczesnych kotłów efektywność energetyczna może wynosić nawet 94%. Co więcej, odzyskana w wyniku skraplania energia sprawia, że oszczędności w zużyciu tejże mogą wynosić nawet 25%. To jednak nie wszystko. Kolejną zaletą ogrzewania domów za pomocą kotłów kondensacyjnych jest bezpieczeństwo. Czasy, w których użytkownicy obawiali się ulatniającego się gazu dawno odeszły już bowiem w niepamięć. Nowoczesne kotły kondensacyjne wyróżniają się bardzo wysoką trwałością. Wykonywane są bowiem z specjalnych stopów aluminiowo-krzemowych, co zapewnia im odporność na korozję. Co więcej, są to urządzenia, które wyróżniają się bardzo niską emisją szkodliwych spalin. Nie dziwi więc fakt, że jest to jedyny rodzaj ogrzewania, który wykorzystuje paliwa kopalne, a mimo to cieszy się dobrą opinią ekologów oraz zaufaniem publicznym. 

 

Mówiąc o zaletach nie sposób nie wspomnieć również o samych urządzeniach. Ogrzewanie gazowe jest czyste - unikamy konieczności sprzątania sadzy czy popiołu. Co więcej, kotły pracują bardzo cicho, dzięki czemu nie są uciążliwe nawet w przypadku małych domków jednorodzinnych. 

 

Co z podgrzewaniem wody do użytku domowego? 

Ogrzewanie pomieszczeń to jedno. Każdy z nas chce jednak również mieć możliwość korzystania z ciepłej wody do mycia i sprzątania. Jakie rozwiązanie wybrać w tym celu? Tutaj również możemy zdecydować się na ogrzewanie gazowe. Wystarczy, że w swojej kuchni lub łazience podłączysz niewielki, nowoczesny i estetyczny przepływowy podgrzewacz wody, by móc się cieszyć dostępem do ciepłej wody zawsze gdy tego potrzebujesz.  

Podgrzewacze spalają gaz jednocześnie ogrzewając wodę w systemie przepływowym. Oznacza to, że podgrzewana jest tylko taka ilość wody, jakiej potrzebujesz. Dzięki temu zużycie energii jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnych bojlerów elektrycznych, w których nagrzewana jest cała woda w zbiorniku - nawet jeśli jej nie zużyjemy. Obecnie przepływowe podgrzewacze wody są w pełni bezpiecznymi urządzeniami, które dostępne są w wielu różnych wariantach mocy, sposobu zapłonu czy techniki spalania. Dzięki temu znalezienie rozwiązania dopasowanego do twoich potrzeb nie musi być trudne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak działają podgrzewacze gazowe, koniecznie odwiedź stronę https://www.junkers.pl/produkty/przygotowanie-cwu/gazowe-podgrzewacze-przeplywowe/.  

 

Podsumowując, dzisiejsze nowoczesne piece kondensacyjne i przepływowe podgrzewacze wody to rozwiązania, które pozwalają nam cieszyć się pełnią komfortu cieplnego, a jednocześnie nie kosztują zbyt wiele. Nie dziwi więc fakt, że popularność ogrzewania gazowego w naszym kraju stale rośnie. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu rodzajów pieców kondensacyjnych, z których każdy może wybrać rozwiązanie dopasowane do wielkości swojego domu oraz indywidualnych potrzeb. Jeśli więc zastanawiasz się w jaki sposób ogrzewać swój dom, gaz ziemny jest jedną z tych propozycji, które warto rozważyć. 

 

Czytaj również: Ekonomiczne i wygodne ogrzewanie — prąd, gaz czy paliwo stałe?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17787 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 135

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >