Okna bezpieczne dla dzieci

Okna bezpieczne dla dzieci

Dzieci zawsze chętnie zaglądają do najdziwniejszych i mało bezpiecznych miejsc... W końcu dziecięcym zadaniem jest poznawanie świata. A od nas, dorosłych, zależy na ile będzie ono bezpieczne. Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci na poddaszu, szczególnie zwróćmy uwagę na okna. Czytaj dalej

 

Bezpieczeństwo to przewidywanie

Nie trzeba ponosić żadnych nakładów, by utrudnić maluchowi dostanie się do okiennej klamki. Odsuwamy więc daleko od okna wszystkie przedmioty, po których dziecko mogłoby się wspiąć. Pamiętajmy, że przedsiębiorcze maluchy potrafią samodzielnie zorganizować sobie „drabinę”, choćby przesuwając sporą, lecz lekką skrzynkę na zabawki w dogodne miejsce. Jeśli więc wybieramy do pokoju dziecka mobilne meble, niech będą na tyle ciężkie, by ich nie przesunęło, lub na tyle niskie, by nie sięgnęło z nich do okna.


Wybierz okna bezpieczne

Na etapie budowy lub remontu, warto w pokoju dziecka zamontować okna specjalnie otwierane. W oknach pionowych to zazwyczaj klamki z zamkiem na kluczyk lub z przyciskiem, którymi można zablokować otwarcie okna. Bardziej zaawansowany jest specjalny system TBT (tilt before turn, czyli uchyl zanim przekręcisz). Okno można też wyposażyć w ogranicznik otwarcia, który pozwala uchylić je na kilka centymetrów, natomiast by otworzyć je szerzej, trzeba odblokować mechanizm.

 

vokna bezpieczne dla dzieci

 

Czytaj również: Jak wybrać okna, aby podkreślały styl architektury i aranżację wnętrza


Z kolei w oknach dachowych w pokoju dziecka najlepiej sprawdzi się system górnego otwierania, który uniemożliwia otwarcie okna bez pomocy rodziców.

http://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe/gorne-otwieranie-standard-plus


Warto też zwrócić uwagę na szyby. Zawsze dobrym wyborem jest klejona szyba bezpieczna od wewnątrz (wzmacniana specjalną folią), która nawet w przypadku uderzenia, np. piłką, nie wypadnie, a kawałki szkła pozostaną na miejscu sklejone folią. Poza tym chcąc wyciszyć pokój malucha, wybierzmy okna trzyszybowe z dodatkowa uszczelką jak np. w oknach VELUX GLL 1061/GLU 0061, ponieważ taki pakiet pozwoli zmniejszyć natężenie dźwięku docierającego do pokoju dziecka o kilka decybeli. W ofercie producentów takich jak VELUX są dostępne okna z energooszczędnymi dwukomorowymi pakietami, spełniającymi zaostrzające się w 2021 roku normy, a przy tym zapewniające wysoki stopień pozyskiwania energii słonecznej z otoczenia.


Wietrzenie bez otwierania

Nowoczesne okna dachowe mają dodatkową zaletę – często pozwalają wpuścić do wnętrz świeże powietrze, bez konieczności otwierania skrzydła, a to w pokoju dziecka zapewnia tak pożądane bezpieczeństwo. Producenci tacy jak VELUX wyposażają wszystkie swoje okna w klapę wentylacyjną. Udogodnieniem jest wbudowany filtr wymienny zatrzymujący kurz i owady – można go myć lub po jakimś czasie wymienić (do kupienia na www.veluxshop.pl). Bardziej zaawansowany system wentylacji na poddaszu to naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem. Aby ją uruchomić nie trzeba uchylać okna. Wystarczy włączyć urządzenie do prądu i otworzyć klapę wentylacyjną, w którą standardowo wyposażone są okna dachowe VELUX z górnym systemem otwierania. Urządzenie może więc pracować nawet, gdy nikogo nie ma w domu. Takie rozwiązanie wentyluje dom w chłodne dni bez obniżania temperatury wewnątrz, bez utraty ciepła, bez przeciągów i dodatkowych kosztów ogrzewania.

 

Czytaj również: Okna dopasowane do charakteru pomieszczeń - dlaczego warto zamontować różne


http://www.velux.pl/produkty/wentylacja

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17768 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 292

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >